» NEREDEYİM?

Hayatımızı ilgilendiren her konu ile ilgili fikirlerin ve görüşlerin paylaşıldığı bir ortamdasınız.

Yapmaya çalıştığımız şey; bahse değer konular hakkında daha fazla kişinin düşünmesini ve kendi görüşünü oluşturmasına katkıda bulunmak.» TAKİP ETMEK İÇİN

Anafikir.com’da üretilen içerikleri daha kolay takip edebilmeniz için size çeşitli araçlar sunduk.

Bu seçeneklere ulaşmak için tıklayın.» SEÇME AKILLAR

"Attention is the limited resource on the internet - not disk capacity, processor speed or bandwidth."— Mills Davis» FAYDALI KAYNAKLAR

Düşüncelerinizi besleyebileceğiniz çeşitli siteler seçtik. Buradakilerden farklı bakış açılarıyla olaylara bakanların düşündükleri de gözatmaya değer.


Doymuş çözelti

Sabit bir sıcaklıkta, elimizde bir çözen ve birde çözünen madde vardır. Çözen madde içerisine azar azar çözünen maddeyi ilave ederiz, ederiz, ederiz. Bir an gelirki, ne kadar çözünen madde ilave edersek edelim daha fazla çözünen çözünmez. Bu halde karışımın alta kalan çözünmemiş tortunun haricindeki kısmı doymuş çözeltidir.

Istersek bu çözelti ile biraz oynayabiliriz.

Sıcaklık etkisi; Çözücü ve çözünen maddenin özelliklerine göre, sıcaklık bilinçli olarak değiştirildiğinde, sabit miktardaki çözücü içerisindeki maksimum çözülebilecek madde miktarı değişir. Yani artar ya da azalır. Artarsa biraz daha çözünen ilave ederek tekrar çözeltiyi doygun hale getirebiliriz. Azalır ise alttaki çözünmemiş tortu miktarımız artacak demektir.

Çözüçü miktarı etkisi; Doymuş bir çözeltinin çözücü miktarı değiştirilirse derişimi de hemencicik değişir. Çözücü miktarı arttırılırsa çözelti seyrelir. Azaltılırsa -”Ulan çözeilti olmuş şeyi ben nasıl ayırıp, gel buraya çözünen dicem” diye vıy vıy edenler varsa karışımı daha fazla buharlaşabilecek bir düşük basınç ortamına koyarsınız olur biter- sanılanın aksine derişim artmaz çünkü zaten maksimumdur. Peki nedir artan? Yine tortumuz artar.

İşte sevgili açık öğretim öğrencileri, doymuş çözeltinin bir macerasının daha sonuna geldik. Aslında macera bitmedi ama kenardan reji “kes, kes!” hareketi yapıyor. Ortamı germeye gerek yok diyor ve esen kalmanızı Cenabı Hak’tan niyaz ediyoruz. Yok pardon Cenabı Hak’tan olmaz. TRT’de hak mak denmez. Solcu, Marksist, Lenin falan da denmez. Neyse ben iyice sıçtım galiba… Görüşmek dileğiyle… Böyle giderse ben Hakkari’ye sürülmeden öbür programa kalır mıyım bilmem. Allah’a emanet olun… Amaaan pardon üfff olmayın. Yani Allah demedim sayın… Bilader sıçtık yahu…
20 Yorum — “Doymuş çözelti”

Yorum yap, fikrini paylaş

Ana Sayfa  | Hakkımızda  | Takip Seçenekleri  | Reklam  | İletişim 

© 2007 Anafikir.comSelim Yörük
Sitede bulunan materyallerin tüm sorumlulukları yazarlarına aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kaynak belirtilmeden alıntı yapılamaz.