Dünya Türkiye’yi nasıl bilir?

Her birimizin dışa yansıttığı bir imajı var. Bilinçli ya da bilinçsiz, bizi ilk kez görenlerin hakkımızda edinebilecekleri izlenimleri biz oluşturuyoruz aslında. Konuşmamız, tavırlarımız, oturuşumuz bile karşımızdakine bir mesaj gönderiyor.

İletişim kurduğumuz insanların bizim ile ilgili yorumlarını şekillendiren bizim dışarıya gönderdiğimiz mesajlarla oluşur. Bu yüzden, bu mesajları denetimsiz bırakamayız. Hakkımızda çok yanlış izlenimlerin oluşmasına sebebiyet vermemek için hal ve hareketlerimize dikkat ederiz.

Ülkelerin imajları da benzer şekillerde oluşur. Ülke bir bütün olarak, insanları, yönetim biçimi, kültürü ve daha birçok özellikleriyle dışarıya mesajlar göndermektedir. Her vatandaş, dış ülkelerde yabancılar ile iletişim kurduğunda, hem kendi hem de ülkesi hakkında küçük ipuçları dağıtmaktadır. Ayrıca ülke, dünya gündemine hangi hal ve durumlarla konu oluyor ise onunla tanınır.

Bir devlet, yönettiği ülkenin dışarıya doğru tanıtılmasını sağlamak durumundadır. Kültür bakanlıkları bunun için vardır. Ülkemizi ele alalım. Türkiye adındaki bu ülkenin tüm dünyaya tanıtımını resmi olarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı yapmaktadır. Çeşitli ektinliklerle, tanıtım organizasyonlarıyla bu sağlanmaya çalışılmaktadır. Fakat, bana kalırsa, devletimizin her kademesine yayılmış olan baştan sağmalık ya da hafif tabiri ile çok detaya inmeden yapılan çalışmalar yetersiz kalmakta.

Bu düşüncelerle, ülkemizin yurtdışında, sıradan insanlar tarafından nasıl tanıntığını, ülkemiz hakkında neler bildiğini öğrenme amacıyla Justcurio.us adlı sitede “What do you know about Turkey (Türkiye hakkında ne biliyorsunuz?)” başlıklı bir konu başlattım. Ve bu konuya gelen yorumlar tam da tahmin ettiğim gibi oldu;

“Çok fazla bir şey bilmiyorum. Halkın %98’i müslüman sanırım”

“Ülkenin doğusunda büyük bir Kürt nüfusu var. Yanlış hatırlamıyorsam Türklerin çoğu Kürtleri barbar ve basit insanlar olarak görüyorlar. Ülke Avrupa Birliği’ne girmeye çalışıyor. Ülke, bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’nun yaşadığı yerde kuruldu…”

“Türkler 1 milyonun üzerinde Ermeni’yi öldürmüş. Ve Yunanistan ile pek iyi anlaşamıyorlar”

“Osmanlı İmparatorluğu, Üç Paşa, alfabeyi değiştiren adam*, Rahibe Theresa

“Topkapı, Sultanahmet, Efes”

“Türkiye’yi ve Türkleri çok seviyorum. Özellikle tatlı kızları… çıplak kızlarını…”

“Tekstilde çok iyiler, kot pantalonları da…” (bkz: Mavi Jeans)

“Ermeni soykırımı, kötü yemekler, nazik insanlar, Yunan mubadelesi, Kürtlere baskı, İstanbul güzel bir şehir”

N.A.T.O‘daki ikinci büyük askeri güç”

Görüldüğü gibi bilinenler ya olumsuz ya eksik ya da yanlış. Arada gülümseten şeyler çıksa da genel olarak dışarıda kötü bir imajımız var malesef. Peki bu kimin suçu? Peki tabi en başta ülke yönetiminde olmuş ve halihazırda olanlar. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı. “Görevlerini hiç yapmıyorlar!” gibi bir şey demiyorum ama yapılan yorumlarda da görüldüğü üzere tam istenilen sonuçlara ulaşamıyorlar.

“Ülkemiz hakkında yüzümüzü güldüren yorumlara nasıl sahip oluruz?” “İmajımızı nasıl düzeltiriz?” bu ve buna benzer konular derinlemesine incelemeler, araştırmalar gerektiren konular. Pek tabi en başta, ülke olarak yüzümüzü kızartacak hal ve hareketlerde bulunmamalıyız. Çağdaş bir toplum olma adına adımlar adımlar atmalı. Hem vatandaş olarak biz hem de bizi yöneten devlet adamları dışarıya gönderdikleri mesajlarda çok daha dikkatlı olmalı, olmalıyız.

Ülkemizin tanıtımında lale kullanmak Kültür Bakanlığımızın bir pazarlama ürünüdür sanırım. Bunun hangi mantıkla yapıldığını ve işin kötüsü nasıl hala bu şekilde devam ettirildiğini anlamak güç. Evet belki de iddia edildiği gibi lalenin kökeni ülkemizdir, bilemiyorum. Ama öyle olsa bile bu nasıl bir tanıtım metası olabilir ki? Kesin olmayan bir iddia ile ülke tanıtımı yapmaya çalışmak nasıl bir mantıktır?

Ayrıca daha kötüsü, arkadaşlar, bu ülkenin kurulduğu topraklarda yaşayan, atalarımız dediğimiz Osmanlı İmparatorluğu’nda “rezil” bir dönem bu adı almış (Bkz: Lale Devri). Bunun kimse farkında değil mi?! Nasıl bir mesaj veriyoruz? “Çalışmayı sevmeyiz biz. Yatarız. Gel keyfim gel” mi? Anlamak mümkün değil. Ya da beynimin kapasitesi buna müsayit değil, bilemiyorum.

Son olarak Zikzak‘da rastladığım bir siteden söz etmek istiyorum; We Are The Turks. Bu sitede ülkemizin yüz akları tanıtılmakta. Profesörlerimizden tutun da yazarlarımız, mühendislerimiz, bilişimde öncü olmuş isimlere kadar birçok kategoride başarılı Türkler tanıtılmakta. İlgili bakanlığımızın yapamadığı (ya da yapmayı düşünmediği), kişisel gayretlerle yerine getirilmeye çalışılıyor. Siteyi hazırlayan arkadaşlara çok teşekkür ederim, ülkemizin tanıtımı adına böyle bir hizmet sundukları için. Devlet dairelerinde de o tembel devri ifade eden laleleri görmeye devam edelim, ne güzel!

43 Responses to “Dünya Türkiye’yi nasıl bilir?”

 1. derinsular diyor ki:

  Ermenilere yönelik katliamların soykırım/genosit olduğunu ben de düşünmüyorum. Ancak rakam vermenin mantıksız olmasını gerektiren nedir? 1,5 milyon rakamını abartılı buluyorum, ancak eğer doğru olsaydı, Türk kaynaklarının verdiği 300 bin rakamına göre çok daha içler acısı bir durumla karşı karşıya olduğumuz anlamına gelirdi bu elbette. Ve tabii ki, bunun basit bir katliam değil, soykırım olduğu yönündeki iddialar da güçlenirdi. (Bu durum, Ermenilerin neden rakamda pazarlık kabul etmedikleri konusunda da bir fikir verebilir bize.)

  Konuya dönecek olursam…

  ‘Yanlış’ ve ‘eksik’ olduğunu belirttiğiniz noktalar rakam ve oranlar hakkında. Evet, rakamlarda ve oranlarda hata olabilir. Ama bu konuları bir kenara bırakıp rakam ve hataların yanlış ve eksik olduğunu söylemeye kalkarsak, o zaman rakamlara gereksiz yere takılan biz olmuş oluruz.

  Bütün bunlar Türkiye’nin görmek istemediğimiz sorunları. Başkalarının bizi bunlarla hatırlamasının sorumlusunu dahi başka yerlerde aramak bence kolaya kaçmak oluyor.

  Ek olarak belirtmek istediğim bir şey daha var.

  Neden Türkiye’nin imajı, başkalarının bizim hakkımızda ne düşündüğü bu kadar önemli? Ben hiçbir ülkede, ‘Acaba Türkler bizim hakkımızda ne düşünür?’ dendiğini duymadım. Bu bir aşağılık psikolojisi gibi geliyor bana.

 2. Selim Yörük diyor ki:

  Ermenilere yönelik katliamların soykırım/genosit olduğunu ben de düşünmüyorum.

  Evet, siz o şekilde düşünüyor olabilirsiniz ama ben böyle bir görüş belirtmedim. Benim için halen tartışmalı bir konudur.

  Ancak rakam vermenin mantıksız olmasını gerektiren nedir? 1,5 milyon rakamını abartılı buluyorum, ancak eğer doğru olsaydı…

  Ben bu konuya daha farklı yaklaştığım için sanırım sayıları önemli bulmuyorum. Tam da bu konu ile ilgili bir yazım var, Ocak 2006’da yazmışım. Belki ilginizi çeker; (Bkz: Sayıların duygusal değerleri)

  Evet, rakamlarda ve oranlarda hata olabilir. Ama bu konuları bir kenara bırakıp rakam ve hataların yanlış ve eksik olduğunu söylemeye kalkarsak, o zaman rakamlara gereksiz yere takılan biz olmuş oluruz.

  Dikkat ederseniz yazıda bu hata, eksik, yanlış izlenimlerden bahsedilmiyor. Bunlar teker teker farklı yazıların konularıdır. Yazının ana fikri ülkemizin verdiği izlenimin ne kadar üzücü olduğudur.

  Bütün bunlar Türkiye’nin görmek istemediğimiz sorunları. Başkalarının bizi bunlarla hatırlamasının sorumlusunu dahi başka yerlerde aramak bence kolaya kaçmak oluyor.

  “Başka yerler” ile kasteddiğiniz nedir?
  Yazıda “Kolaya kaçma” ile ilgili hangi bölüm var acaba, belirtir misiniz?

  Neden Türkiye’nin imajı, başkalarının bizim hakkımızda ne düşündüğü bu kadar önemli? Ben hiçbir ülkede, ‘Acaba Türkler bizim hakkımızda ne düşünür?’ dendiğini duymadım. Bu bir aşağılık psikolojisi gibi geliyor bana.

  Öncelikle yazıda belli bir milletin görüşünden bahsedilmiyor. “Dünya” kavramı ile genele yayılmış durumda. Zaten kimse “Şu ülkedekiler bizi nasıl görüyor acaba? Diğerleri önemli değil” gibi bir darlıkta düşünmez sanırım.

  Dünyanın ülkemizi nasıl tanıdığı merakını “Aşağılık psikolojisi” olarak adlandırmanıza da anlam veremedim. Toplum içinde ve dışında yaşanan sorunlar, temel anlamda algı ve iletişim bozukluğundan kaynaklanmıyor mu sizce?

  Bugün Avrupa’da müslüman olan herkese terorist gözü ile bakılıyor ise “aşağılık psikolojisi” olarak adlandırdığınız merakın ilgili ülkelerde gelişmemiş olmasından da kaynaklanmaktadır. Sizin ne olduğunuzu bilmeniz yeterli değildir. Dışarıya ne anlattığınız ne verdiğiniz önemlidir. Dışarı ile olan iletişim bozuk ise pek tabii yukarıdaki örnekteki gibi bozuk sonuçlar elde edersiniz.

  Saygılar.

 3. derinsular diyor ki:

  ‘Ermeni Soykırımı’ ifadesini ‘eksik bilgi’ olarak nitelendirdiğiniz için bu fikre katılmadığınız sonucunu çıkarmıştım. ‘Ben de’ ifadesini kullanmamın sebebi buydu.

  Yazının ana fikrinin ülkemiz hakkındaki izlenimler olduğunun farkındayım. Benim dikkat çekmek istediğim konu, alıntıladığınız cümlelerdeki eksik ve yanlış bilgilerin rakam ve oran eksenli eksiklik ve yanlışlıklardan ibaret oluşuydu. Buradan da, ‘Demek ki özde bir hata yok, bu izlenimler yanlış bir intibadan ibaret değil’ anlamını çıkarmıştım.

  Buradan benim vardığım sonuç, Türkiye hakkında kimin ne tür izlenime sahip olduğu yönündeki kaygıları bir kenara bırakıp, özü itibariyle hepsi doğru olan bu sorunları ‘kendimiz için’ çözmeye çalışmak gerektiği.

  Elbette vardığım sonuç sizinkinden farklı olabilir.

  Zira sizin iletişim bozukluğunu gereğinden fazla vurguladığınızı düşünüyorum. Ben ise, Türkiye’nin resminin iletişim esnasında bozulduğunu değil, zaten baştan arızalı olduğunu düşünüyorum ve hatalarımızı düzeltmemiz gerektiğini düşünüyorum.

  Neyse, sağlık olsun…

 4. Selim Yörük diyor ki:

  Bu konuyu ilgilendirir, değişik bir bakış açısı ve farklı görüşler ile yazılmış “Türkiye’yi Tanıtmayalım” başlıklı yazıyı Derin Sular’da okuyabilirsiniz.

 5. derinsular diyor ki:

  Biraz daha çalışma yapılırsa bu site gerçekten de Türkçe blogların Hyde Park’ı olacak sanırım.

  Farklı görüşlerin ‘yok sayılmaya’ çalışıldığı bir ortam içerisinde gösterilen bu tavrı takdirle karşılıyorum.

 6. A diyor ki:

  Bence lale devrine rezil demek yanlıs olmus. Lale devrinin de kendine gore guzellikleri ve yenilikleri vardır. Size bu konuda daha derin arastırma yapmanızı oneriyorum.

 7. Meltem Birkegren diyor ki:

  We are the Turks sitemiz uzerine yazdiginiz guzel sozleriniz icin sonsuz tesekkurler. Bu siteyi gelistirmek icin herkesin katkisina gereksinim var. Daha bizim bulup cikartamadigimiz, dunya uzerine dagilmis nice isimsiz kahraman var. Bu tur bildiginiz kisileri bize bildirebilirseniz minnettar kaliriz.

  Meltem Birkegren, Editor- We are the Turks

 8. derinsular diyor ki:

  “Görüldüğü gibi bilinenler ya olumsuz ya eksik ya da yanlış”

  Olumsuzu anladım da, eksik veya yanlış olanlar hangileri?

  Bana yazılanlar büyük çoğunluğu itibariyle doğruymuş gibi geldi.

 9. Barış Atalay diyor ki:

  Mezuniyet projemizi (Gizli Kalmış Değerlerimiz) bu konuya çok benzer bir konu üzerinde yaptık. Sanatçılardan, bilim adamlarına, sporculardan politikacılara kadar, ülke ve dünya uygarlığına önemli katkılarda bulunmuş fakat yeteri kadar tanınmayan insanları bulup; onların tanınması için çeşitli iletişim çözümleri ortaya çıkarmaya çalıştık. Daha önce böyle bir çalışma yapılmadığı için kaynak bulmakta çok zorlandık. Ne yazılı bir kaynak vardı ne de başka bir şey. Keşke karşılaşabilseydik :)

  Biz birçok isim ortaya çıkardık ve iletişim taktiklerimizi de okula önerdik fakat projeyi kaldırdılar. Sanırım ilgilenen yok diye.

  Ben elimden geldiği kadar yardımcı olmak isterim.

  Başarılar.

 10. Selim Yörük diyor ki:

  Yanlış:Türklerin çoğu Kürtleri barbar ve basit insanlar olarak görüyorlar“.

  Böyle bir çoğunluktan söz edilemez.

  Eksik: Türkler 1 milyonun üzerinde Ermeni’yi öldürmüş

  ve

  Ermeni soykırımı

  Rakamsal olarak böyle bir kesinlikten söz edilemez. Rakam vermenin kendisi mantıksız zaten. Fakat belli bir dönemde bu tür bir olaydan bahsetmek mümkün. Adı, amacı, bilinçli ya da bilinçsiz olduğu tartışılır.

 11. Hasan Tülkay diyor ki:

  Fransa’da yaygın Türklük imajları: Barbar Atilla’nın torunları, GS, Lokum, dansöz, Ermenileri kıtır kıtır kesenler.

  Pek çoğu haritada Türkiye’nin yerini bile bilmezler.

 12. Suat Kapan diyor ki:

  Türkler genelde ruhuyla yaşayan bir topluluktur. Her zaman ruhu nereye götürmüşse oraya gitmişlerdir, sorgusuz sualsiz. Bu da onları her daim alçak gönüllü iyi insanlar olmalarını sağlamıştır.

  Hal böle iken yuvarlamayı sever bizim milletimiz. Ayrıntı kabil değildir yaşantılarında ve ayrıntılar ortaya yavaş yavaş çıkmaya başladı. Şimdi ne yapacaklar gerçekten bilmiyorum.

 13. Hüseyin Kolcu diyor ki:

  Ben de Lale devri hakkındaki düşüncelere katılmıyorum. Lale devrini tembellik devri olarak görmek yanlış.

  Kendimizi tanıtmadan kastımız ne ki kendimizi olmadığımız şekilde göstermek mi. Yoksa nasılsak öyle göstermek mi?

  Eğer olduğumuz gibi tanıtırsak bize gelen turistin aklına ediyim. Olmadığımız şekilde de tanıtırsak ahlaksızlık olur. En iyisi biz kendimize çeki düzen verelim. Merak etmeyelim dünya bizi nasılsak öyle tanıyor. Artık dünya küresel bir köy oldu. İstesek te aldatamayız kimseyi.

 14. Meral diyor ki:

  Dünya Türkiye’yi her zaman savaşı isteyen toplum olarak görür.

 15. Sürmeli diyor ki:

  En çokta şu söze kıl oluyorum; “Onlar haritada Türkiye’nin yerini bile bilmezler

  Afedersiniz ama çok umurumdaydı. O bilmeyenlerin cehaletini ya da coğrafyaya
  ilgisizliğini gösterir. İster bilir, ister bilmezler. Kendilerine kalmış bir şey.

 16. Burak diyor ki:

  Dünyanın nasıl bildiğini bilmem ama bildiğim şey dünyanın bizim ülkemizi kıskandığı. Bunu çok iyi biliyorum (:

  Yemişim Avrupa’yı, dünyayı… Yeter ki biz kendimizi bilerim o yeter (:

 17. Seda diyor ki:

  Cidden Amerika için biri bize yorum sorsa “Katil Amerika!” diye bağırırız ve birçok Amerikalı bunun böyle olmadığını söyler bize. Ama bizce öyle değil mi?

  İşte yabancı bir ülkedeki insanın bizi kötü tanıması bundan bence. Ayrıca yaptıkları yorumların %90’ı da doğru. Yalan mı, biz böyleyiz. Çok şükür.

 18. Çağdaş diyor ki:

  Türkiye’nin dünyadaki rolü oldukça zayıftır. Derler ya kötü haber tez duyulur, işte o hesap bizimkisi de aslında.

  Türkiye’nin yaşadığı olumsuz olaylar dünya tarafından (hukuk açısından yanlış ta olsa) her zaman bir tepkiyle karşılanmıştır. Bu bize karşı olan düşmanlıklarından mı ileri geliyor bilinmez? Bu bakımdan dünya Türkiye’yi kötü özellikleriyle tanıyor.

  İyi yaptığımız işlerde de bu yeterince tanıtılmıyor. Kültür Bakanı uyumamalı, çalışmalıdır. Uyumakla bunlar kat ve kat artacaktır.

 19. Ünyeli diyor ki:

  Avrupalılar kendilerinçe ne söylerlerse zaten hep o doğrudur. Ama kendi yaptıklarını bilmezler.

 20. hande diyor ki:

  bence bu yazmış olduğunuz yazılardan bazı insanlar kendilerine ders çıkarabilirler

 21. trafikçi çocuk diyor ki:

  bu bilgiler harika cok işme yaradı sağ olun:D:D

 22. zübeyde diyor ki:

  dünya türkler nasıl tanıyor ikl olarak araplara bnzetiyorlar ,savaşçı ,geri kaşlmış ,barbar ,kadınlar çarşaflı ,bütün erkekler sapık ve haraç kesiyor işte böle tanınıyoruz dünyada ama hepsi yalan herkes bizim ülkenin böle olmadığını biliyor ama kimsenin işine gelmiyo ewet hatalarımız war ama bu kadar da olmaz bizde onları kötüliyelim bizden osmanlının öcünü almaya çalışıyorlar yerim avrupasında abd sinide

 23. bulut diyor ki:

  önemli olan dünyanın bizi nasıl tanıdıgı degik bizim nasıl oldugumuzdur.biz artık eski osmanlı evladı degiliz.çok yazık bizeki öz benligimizi kaybettik.osmanlıda olan meziyetlerin hiç biri kalmadı.bir zamanlar dünyea türkün emri altındaydı ama ya şimdi.büyük bi başı boşluk var insanlarımızda.günü birlik yaşıyoruz.gelecegi düşünmüyoruz.ilime bilime saygı yok.şekile takılmış kalmışız.ama bu kadar ümitsiz olmak bir türke yakışmaz.elbet türk silkelenecek eski ihtişamına kavuşacak dünya ne derse desin bu böyle olacak.şahlan be türkiyem dünya adam görsün…

 24. mert diyor ki:

  Türkiye iyi bi ülkedir kimse ye karışılmaz kimseye zorlama yapılmaz demekrotik bir zemini wardır. Bunu kabul etmeyenler de olailir eger düşümceleri uygunsa bunu yetkililere makul bir biçimde bildiriler ler yok deşünceleri saçma sabansa bu ülkede onları kimse zorla barındırmıyor onları ugrlamak tan memnuniyet duyrız mert116 teşekkürler

 25. salıh diyor ki:

  her millet kendine baksın TURK milletini eleştirebilecek kadar asil bir millet daha yok

 26. selim diyor ki:

  ya bnde hiç anlamıyorum ya bu ne demek bu yönetim bizlere inceden inceden mesajlar veriyo ama anlayan yok tabi lale devrinin neresini örnek alabiliyoruz hale anlamış değilim insanların artık buna dur demesi gerek böle oralara buralara laleler ekerek hiçbirşey olmaz biz dünyada her bakımda yeterli bir ülke durumunda gözükmeyi isteriz tabi bu mesajı ihşllah anlayan olur

 27. kaan akkaya diyor ki:

  ya dünyada uzaylı varmış selim sence varmı öyle birşey bana göre var görünüyor diyorlar yazan
  kaan akkaya

 28. türk diyor ki:

  burda yazılan yazıların bir çogu çok aptalca ve salakça hem yorumlarda ermenilere hak veren gerzekler var hiç tarih bilmeyen araştırmayan insanlar oldugunu düşünüyorum allah akıl verir inşallah …… turiste kibar davranın 1 se 2 ye vermeyin şahsen ben öyle davranıuyorum hep.. teşekler

 29. zeki diyor ki:

  anlamadığım bir şey var! bu amerika kendini ne sanıyor? onlar portakal ağacıbile değilken biz insanlara kültür dersi ,politka dersi, verirdik..amerika kültürsüz,barbar,bir ülkedir…benim için dünyanın en tehkili ülkesi…ben ülkeme ülkem insanını çok seviyorum ve mutluyum..amerikayım katil şerefsizler….

 30. sefa diyor ki:

  dünyaa Türkiyeeyi lider görür ama:
  Türkiye kendi gücünün farkında olmadığını bilirler.
  hep üzerimizde oyun oynayım dururlar oyunları meydana çıknca çook geç kalınır. aslında kendi çoğrafyasını en güze4l şekilde kullanabilecek bir ülkedir.enufak şeyleri başımıza sorun deyip kandırırlar.
  AHH KEŞKE uluönder MUSTAFA KEMAL yaşasa
  o bilrdi nasıl yönetileceği abd den vergi alınacağını ab yi bozguna uğratmayı ama:
  rahmetle anıyoruz bizde biraz türk kanı kaldıysa atatürk gibi admlar gele bilir dünyaya azıcık zihnimizi yormamız gerkir ileri görüsü sevmemiz ancak bu şekilde çoğrafyamızı kullanabiliriz ve böylelikle dünyaa lideri olabilir kapanmıyacak fark atılabilir

 31. dursun diyor ki:

  insanlar neden turklerı boyle tanıyor . pekı neden hep aynı sonuclar . benc ebutun yanlıslar bızım buyuk dıyr adlandırdıgımız bızım oralara getırdıgımız ınsanlar hanı hep yabancılar derler ya iş te diyenler barbar . abd ye gelınce onumuzu kapatan tek ınsanlar onlar

 32. Mert diyor ki:

  Hani bir laf vardır herkesın derdı türkler olmus demek ki zamanında iyi”””” neyse dogru söze ne hacet su cekık gozlu kısa boylu ıse yaramaz ama nufusu fzla çinliler osmanlı ordusundan korunmak ıcın uzaydan bıle gorunen bı ınsan yapıtı kurmadılar mı?(çin seddi) bız turkler butun dunyaya bir tarıh ezberletmedık mı?(1453 ) Hangı ulkenın lılderlerı bu kadar zekı bu kadar akıllıydı.Turklere neden barbar sapık vs gıbı olumsuz laflar soylenıyor benı acıkcası ılgılendırmıyo.BEN BI TURK EVLADI OLARAK turklerle ılgılı yazılanları soylenenlerı okudukca hala gozlerım doluyo zmnında bu ustunde durdugumuz toprakları almak ıcın kac kısı canını verdı kımın ne dusundugu ne soyledıgı hıc ama hıc umrumda dııl eger bır gun kı dua edıyorum bı toplum ıcınde elın gavuru gelıp bana turklerı kotuluycek ısde ona orda turk un gucunu bı kez daha ıspatlıycam barbarız dımı barbarlık gorsun bakalım nasıl oluyomus …

 33. emrah diyor ki:

  Bence Türkiye’yi nasıl bilirsiniz sorusuna cevap verenler hangi ülkeden onu bilmek lazım bir de her ülkenin türkiyeye bakış açısı farklıdır. Bu gün Mısıra gidin bu soruyu Mısırdaki insanlara sorun birde A.B.D ye gidin oradaki insanlara sorun aldıgınız cevaplar çok farklı olacaktır. Bir kere biz müslümanız diye Avrupa devletleri bizi kesinlikle sevmez. Müslüman olan birine müslüman olmadan önce müslümanları nasıl bilirsiniz sorusuna Barbar , terorist , kötü insanlar olarak biliyordum ama müslüman oldum ve öyle olmadıklarını gördüm. Basın çok önemli herkez basından duyduklarına çabuk inanır.

 34. CİDELİ diyor ki:

  Aslında Türkiye; dışarıdan kimilerine göre barbar, kimilerine göre terörist,kimilerine göre ise kültür seviyesi düşük diye izlenim verebilir bence bu yanlış bi mantık o insanların ülkemize gelip bunu yurdmuzun içinden takip edip ööle yorum yapmaları gerktiğini düşünüyorum.Yada kendi ülkelerinde dünyadaki ülkeleri gezen ve o ülkelerin kültürünü,silüetini,insanlarını,yaşam biçimini anlatan bi belgesel veya program yapılması faydalı olur böylece kafalarındaki soru işaretleri ortadan birazda olsa kalkmış olur.Örneğin bizdeki samanyolu tv deki AYNA programı gibi.

 35. Esat Kenar diyor ki:

  Bence bir ülkenin imajı önce dış görünümle başlar. Türkiye’yi tanımayan bir okyanus ülkesi vatandaşının tv’de bıyıklı, sakallı bir Türk insanı gördüğü zaman, hakkımızdaki ilk intibası malesef olumsuz oluyor. Aynı şekilde bu kılık-kıyafet içinde geçerli… Artık bazı tabularımızı yıkıp, yeni dünya düzenine ayak uydurmamız, dış görünümümüzü sakalsız, bıyıksız, temiz çağdaş elbiselerle dünya vitrinine çıkmamız gerekiyor. Kimse beni yanlış tanımasın! Ben muhafazakar, dindar, aynı zamanda vatansever, sadece ülkesinin dünyada daha saygın olmasını ve yükselmesini isteyen Türk vatandaşıyım. Sakal sünnetse, kesmekte farz arkadaşlar. Sakal-bıyık kesmekle kimse dinden çıkmaz!

 36. mikail diyor ki:

  merhaba ben almanyadanım.almanya vatandaşları Türkiye yi çok güçlü bir devlet olarak tanımlıyorlar.ama biz bu gücün farkında değiliz.kendimizi yüksek görmeliyiz.bence biz avrupalılardan daha çağdaş ve medeniyiz.almanyada her türlü terbiyezisliğe ses çıkartmyan bir vatandaş topluluğu var.bizde öylemi tabik i hayır işte bu yüzden bir türk bin avrupaya değer
  saygılar ve sevgilerimle TÜRKİYEME SELAMLAR

 37. TÜRK diyor ki:

  TÜRKLER KENDİNİ DÜNYAYA NASIL İYİ KAPLİ MİLETİNİ SEVDİĞİNİ GÖSTERMİYOR TÜRK BARIŞ İSTER TÜRK VATANI NAMUSU İÇİN YAŞAR TÜRK KİMSEYİ ARKASINDA VURMAZ TÜRK TÜRK YAPILAN İYİLİKLERİ UNUTMAZ BUNLARI YAPMAYAN ZATEN TÜRK DEĞİL DİR Bİ Z BUNLARI DÜNYAYA DUYURAMIYOSAK BİZ DEĞİL BUNLARI DURAMAAYAN VE TÜRKİYE YÜZYILARDIR OYUN EDENLER DÜŞÜMSÜN

 38. berkan diyor ki:

  esata katılıyorum mikailin dediği gibi biz avrupada güçlü bir devlet olarak görülüyorsak görünüşümüze ve imajımıza özen göstermeliyiz belki aramızda biyıklı arkasdaşlra vardır onlardan çok özür dilerim ben bir bıyıklı insan görünce utanıyorum

 39. Faik diyor ki:

  Bence insanların türkiye hakkındaki edindiği bu bilgileri nereden ve nasıl aldığı araştırılıp en etkili olan kriterlere göre düzenleme ve tanıtım yapılmalı.

 40. Faik diyor ki:

  Bu arada “(Türkiye hakkında ne biliyorsunuz?)” sorusunu sormanız gerçekten çok iyi olmuş. Yazınızı beğendim

 41. hüseyin diyor ki:

  LÜTFEN OKUYUN BELKİ BİRAZ SÜRREALİST AMA ÖYLE…

  23 yaşındayım ve güzel sanatlar okumak istedim olmadı.Şimdi garsonum ingilizce ve arapçam da var.birşekilde m.kemal atatürk bu ülkeyi kurdu severim ama çokta haksızlık yaptı.Kimisi onun MASON olduğunu söyledi. Belkide doğrudur.Siz sanıyormusunuz ki bu ülke demokrasiyle yönetiliyor yada başımızdakiler kendi irademizle seçiliyor ? o kadar karmaşık ve derin düşüncelerdeyim ki. neyin doğdu neyin gerçek olduğunu anlamam zaman alabiliyor.

  Örneğin m.kemal ve Vahdettin paşa döneminde bu ülkede 2 hükümet vardı birisi ankara hükümeti diğeri de istanbul hükümeti. İdam kararı olan m.kemal hangi iradeyle Vahdettin paşanın yanına geliyor ve oradan amasya genelgesini yayımlıyor ? arkasında hangi güç var ? yada Vahdettin paşa neden m.kemalle iş birliği içinde oldu ? velhasılı kelam lozan ve londra anlaşmasında yapılan antlaşmaların tarihleri neden belli değil.yada neden bu gerçekleri biz bilmiyoruz ? ama bildiğim tek bir gerçek var dünyayı masonlar yürüyor. yani 10 yıl sonra kaç tane devlet kurulacağını kimin devletin başına geçeceğini kimin hangi savaşı çıkaracağını en iyi bilenler bizim bilmediğimiz insanlardır bence ? ondan dolayı çokça siyasede girmek mantıksız ama olay bu. emin olun pek çok sağlam adamlar bu ülkeyi bizlerden daha iyi tanıyor. Eğer çokça özgürlüklü bir ülke olsa idilk,şu ana kadar zaten biz harp içinde olurduk.geçmiş zamanlarda çokça bilgim olmamasına rağmen deneme yanılma metodu ile en büyük müttefikimiz ingiltere idi. daha sonra amerika? şimdi neden ab ye girmeye çalışıyoruz ? birde madalyonun diğer yüzünü görmemiz lazım. Elinde sonunda hepimiz bir gün öleceğiz bu kaçınılmaz. Ondan dolayı bunlar çok boş geliyor bana bazende saçmalık bu ülkede yada başka bir ülkede güzelce yaşamak istiyorsak bizim güzel bir insan olmamamız gerekiyor ahlak aile ve din gibi bazı temel kuralları unutmamız gerekiyor. hem bunlardan yoksun değilim ama dönünde bir bakın dini kullanan çokça maddi özgürlüğünü kazanan insanlar.sosyal statüde pramidin üzerinde olanlar pek çoğunda ahlak yapısı mevcut değildir.ben şikayetçi değilim sıradanlığa ve monotonluğa alışkınım.bence fena değil. ondan dolayı herkezin yaşam mücadelesi şahsi bir konudur bence. kimseye öğüt verme gibi bir niyetimde yok zaten.konuşmam telkin edici de değil.Lakin söylemek istediğim şudur ki ne olursa olsun memleketi artık biz kurtaramayız. Dünyayı değiştirecek bir gücümüzde yok bu işleri çokçada irdelememek lazım belkide zaman kaybı…

 42. zafer diyor ki:

  Öncelikle böyle bi setenin olması ve fikirlerimizi sunmamız beni çok mutlu etti.Ermeni soykırımı hakkında görüşlerimi söylemek istiyorum.Bana göre soykırım değil insanların kendini koruması.Çünkü insanlarımız bunu yapmasaydı onlar öldürülecekti..İnsanların öldürülmesi günah aynı zamanda çok büyük bir suçtur bunun haklı bi tarafı yok ama unutmayalım ki onlar yapmasa bizde öldürmezdik.Yıllarca sadık millet olarak bildik tanıdık ve öyle de davrandık ama sonunda kötü olaylar oldu bunu düşündüğümüzde onların bize bir anda isyan etmesi bize saldırması burda bir soykırım varsa bu türkiye soykırımıdır çünkü yaptığımız onca iiliğe karşın onların bize saldırması insanlarımızı öldürmesi bence asıl suç budur..Saygılarımla…

 43. CrazyTurks diyor ki:

  Bence insanımız medeniliğimiz gün geçtikçe iyiye gidiyor. Bıyıklı görünce utanuyorum demiş. ne alaka abd yada avrupadada bıyıklı aile babaları var. artık bizim yeni nesilde yok ama. yeni nesil gayet medeni. ülkenin doğusunada eğitim ve önem verilmeli. tabi bunun içinde pkk bitmeli. türkiyenin batısı avrupadanda avrupa ve medeni. ör. istanbul avrupa bölümü izmir ege tarafları ankara aydın muğla vs. kuran-ı kerimdede yazıyor müslümanlar dünyanın lideri yöneteni olacak ve en başındada türkler olacak.

Leave a Reply