Münazara

Münazara, karşılıklı iki grubun bir fikri zıt taraflardan tartışması şeklinde gerçekleşen yarışmadır. Bu tanımda münazaranın genel kuralları, turnuva formatı ve başarılı bir münazara konuşmasının nasıl olması gerektiği anlatılacaktır.

İlk olarak; münazarada genelde 4 kişiden, finallerde ise 8’er kişiden oluşan bir jüri ekibi vardır. Jüri, konuşmacıları dinler ve puanlama yapar. Konuşmacıların açık taraflarını, havada kalmış yanlarını not ederek puanlamayı ona göre yapar.

Münazarada konuşma süresi 7 dakikadır. En ideal olanları 6.45 ve 7.30 arası olan konuşmalardır. 7.30 dan sonra söyledikleriniz jüri tarafından kayıt altına alınmaz ve bir değeri yoktur. Bu nedenle konuşmanızı 7-7.15 arasında bitirmiş olmanız sizin için en faydalı olanıdır.

Münazara sırasında 1. ve 6. dakikanın dolmuş olduğu zil sesiyle ya da el çırpma ile belirtilir. 1. ve 6. dakikada işaret verilmesinin nedeni ”itiraz hakkı”nın bu süre içinde istenebilir olmasındandır.

Genelde münazarada itiraz hakkı ayakta ve sol el havada istenir. İtiraz isteyen kişilerin konuşmacının dikkatini çekmek için kendi kullandıkları soru hakkı isteme kalıpları olabilir; ”Tam bu noktada”, ”Bu konuyla ilgili” şeklinde soru hakkı isteme kalıpları kullanılır genelde.

Münazara ikişer kişilik 4 takımdan meydana gelir. Verilen önermeyi (münazara konusu) savunan taraf hükümet, buna karşı çıkan taraf ise muhalefet şeklinde adlandırılır. Takımlar; hükümet açılış, muhalefet açılış, hükümet kapanış ve muhalefet kapanış olmak üzere 4 çeşittir.

Konuşma sıraları şu şekildedir;

(1) Açılış hükümet ilk konuşmacı
(2) Açılış muhalefet ilk konuşmacı
(3) Açılış hükümet ikinci konuşmacı
(4) Açılış muhalefet ikinci konuşmacı
(5) Kapanış hükümet ilk konuşmacı
(6) Kapanış muhalefet ilk konuşmacı
(7) Kapanış hükümet ikinci konuşmacı
(8) Kapanış muhalefet ikinci konuşmacı

* Hükümet açılışın -başbakan diye de adlandırılan- ilk konuşmacısı verilen önermeyi değerlendirmek ve kendisine göre bir kalıba sokmak durumundadır. Bu ilk değerlendirme maçın gidişatını belirleyecek olan en önemli konuşmadır. Çünkü karşı takım konuyu sizin ele aldığınız gibi almadıysa, bütün tezlerini yeniden düzenlemek zorundadır.

Burada amaç karşı tarafın tezlerini çürüterek kendi söylediklerinizi de ön plana çıkartmak olduğundan, siz başarılı bir açılış konuşması yapabilirseniz karşı takım bir anda gücünü kaybedebilir ve size karşı söyleyecek fazla bir şeyleri de kalmayabilir.

*Muhalefet ilk konuşmacısının görevi ise kendi takımının çizgisini ve konuşacağı konuyu belirlemektir. Hükümet açılışın ilk konuşmacısının tezlerini çürüterek kendi tezlerini öne çıkartma işi muhalefet başbakanının görevleri arasındadır.

Eğer hükümet ilk konuşmcısının önermeyi yanlış şekilde algıladığı ve bu önermeye yanlış bir tanım getirildiği düşünülüyorsa bunu ifade etmek muhalefet başbakanının görevidir. Bunun yanlış bir tanımlama olduğunu söylediği gibi kendi tezini de içeren doğru tanımlamayı muhalefet başbakanı yapmak zorundadır.

*Hükümetin ve muhalefetin ikinci ve üçüncü konuşmacılarının görevi kendinden önce takım arkadaşlarının söylemiş olduklarının arkasında durmak, daima onlara destek olmaktır.

Siz 3. konuşmacı olarak 1. konuşan takım arkadaşınızın yanlış tanımlama yaptığını düşünüyorsanız bile buna itiraz edemezsiniz. Maç içinde buna aykırı bir tutum sergileyemezsiniz. Eğer böyle yaparsanız direkt olarak maçı kaybetmiş sayılırsınız. Çünkü münazaranın belki de en önemli noktası tutarlı olmaktır.

Her kalkan konuşmacı kendinden önce söylenenleri pekiştirmek ve geliştirmek zorundadır. 2. ve 3. konuşmacıların temel görevleri kendi argümanlarını ileri sürmek ve karşı taraftan gelen argümanları çürütmektr.

*Hükümet ve muhalefetin son konuşmacılarına en büyük görevlerden biri düşmektedir. Belki de takıma maçı kazandıran, maçın kilit noktası bu son konuşmalardır. Son konuşmacılar her iki tarafın da ileri sürdüğü tezleri tekrarlamak, maçın kitlendiği noktaları saymak ve karşı tarafın tezlerini ne şekilde çürüttüklerini tekrarlamak zorundadır.

– Unutmayınız ki münazarada temel görev kendi tezinizi pekiştirirken aynı oranda da karşı tarafın tezlerini çürütmektir. Yalnızca kendi argümanlarınızı ileri sürerek -her ne kadar mükemmel bile olsalar- maçı kazanamazsınız.

Sizin itiraz etmediğiniz, karşı tarafın ileri sürdüğü her kabul edilebilir argüman onların hanesine yazılan bir artı puan niteliğindedir. Eğer siz öne sürülen argümanları mantıklı bir şekilde çürütebilirseniz artı puan size geçer ve avantajı yakalamış olursunuz.

– Söz hakkı münazara içindeki en stratejik elemanlardan bir tanesidir. Eğer yalnızca konuşmanızı yapar ve diğer konuşmalar boyunca yerinizde oturursanız bu sizin için pek hayırlı olmaz. Çünkü sizin göreviniz jüriyi kendi savunduğunuz konunun doğru olduğuna inandırmaktır. Bunu da maç içerisinde diğer konuşmacılara sorduğunuz sorularla, söylenenlere yaptığınız itirazlarla pekiştirebilirsiniz.

İtiraz hakkı 15 saniyedir. bu yüzden soracağınız soruyu kısaltıp, anlaşılabilir bir hale getirmelisiniz. Üzerinde düşünülmemiş, gereksiz bir itiraz jüri gözünde puan kaybetmenize neden olacaktır.

Konuşmacı mümküm mertebe kendi 7 dakikalık konuşması içerisinde karşı tarafa 2 veya 3 söz hakkı tanımalıdır. Hiç söz hakkı tanımama şansınız da vardır fakat bu da jüri tarafından hoş karşılanmamaktadır.

Sorulan soruyu görmezlikten gelmek, ona cevap vermemek puan kaybetmenize neden olacaktır. Her söz hakkı verdiğiniz kişinin sorusuna açıklama getirmek mecburiyetindesiniz.
Bu yüzden, karşı tarafın yırtıcı, mükemmel sorular soran elemanına söz hakkı vermemek, onun yerine takımın diğer üyelerine söz hakkı vermek sizin için en hayırlısıdır.

– Kazanmak isteyen bir münazır bunu her şekilde jüriye hissettirmeli ve savunduğunun kesin doğru olduğunu kabul ettirmelidir. Normal hayatta tam tersini düşündüğünüz bir konu bile gelse bunu tabiri yerindeyse o 7 dakika için ”ölümüne” savunmanız gerekmektedir.

Münazaradaki iş, jüriyi kendinizin doğru olduğuna inandırmaktan geçmektedir. Bunu da jestlerle, mimiklerle, alçalıp yükselen ses tonunuzla ve göz temasınızla hissettirmelisiniz. Seyirciyi kendi tarafınıza çekmek, jürinin hoşuna gidebilecek hareketler yapmak da sizin yararınıza olabilir.

Konuşmanıza esprili bir şekilde başlayarak jürinin ve seyircinin sempatisini kazanma yolunu seçebilirsiniz. Münazaralarda esprili olmak genelde artı oy sebebidir.

– Jüriler konuşmacıları şu şekilde değerlendirir; ilk başta jürinin baktığı konuşmacının tezlerini nasıl savunduğu, takım arkadaşlarıyla uyumlu olup olmadığıdır. Tezinizi söyledikten sonra onu açmalı ve onunla ilgili örnekler vermelisiniz. içerik, bir konuşmada jürinin aradığı şeydir. Daha sonrasında, akıcı ve düzgün bir Türkçe jürinin size olan ilgisini artırabilen bir diğer etkendir.

Teklemeden “Eee eee” şeklinde duraksamadan konuşmak sizin için artı puan nedenidir. Karşı tarafın tezlerini çürütme de size puan getirecek bir diğer konudur. Karşı tarafın öne sürdüğü argümanları başarılı bir şekilde çürütmek sizin kazanmaya yakın olduğunuzun göstergesidir.

Daha önce de belirttiğim gibi nüktedanlık da bir konuşmacı için artı puan sebebidir. Jürinin ve seyircinin hoşuna giden bir konuşma stili artı puan sebebidir. Takım çalışması da jürinin değerlendirmesinde çok önemli bir etkendir. Sizden öncekilerle uyumlu olduğunuz, aynı çizgi üzerinde durduğunuz müddetçe sizin artılarınız artacaktır.

86 Responses to “Münazara”

 1. Selim Yörük diyor ki:

  Türk gençlerinin hepimizin öğrenmesi gereken bir tartışma, fikir savunma işini gayet güzel tanımlamışsınız.

  Yaptığınız katkı için çok teşekkürler.

  Umarım daha çok kişiye ulaşır ve daha çok gencimiz kavga etmeden, medeni bir biçimde fikir önesürmeyi öğrenir

 2. Neverwhere diyor ki:

  Uzun yazınızı ciddiye alarak ve sabır gösterek okudum. Genel olarak münazaradan anladığım, sizin de deyiminizle bir “yarış” ya da bir “maç” olarak güzel bir yerde durmuş.

  Yani bir tartışma ve bu tartışmanın sonucundan çıkabilecek bir bilgi edinimi, beyinsel tatmin ya da düşünce değişimi gibi gerçeğe yakın doğruların tohumları gibi bir amacı yok.

  ” Münazaradaki iş, jüriyi kendinizin doğru olduğuna inandırmaktan geçmektedir. Bunu da jestlerle, mimiklerle, alçalıp yükselen ses tonunuzla ve göz temasınızla hissettirmelisiniz. Seyirciyi kendi tarafınıza çekmek, jürinin hoşuna gidebilecek hareketler yapmak da sizin yararınıza olabilir.

  Konuşmanıza esprili bir şekilde başlayarak jürinin ve seyircinin sempatisini kazanma yolunu seçebilirsiniz. Münazaralarda esprili olmak genelde artı oy sebebidir.”

  Cümlelerinizde de bu gayet iyi anlaşılabiliyor. Karşı tarafın doğru yerlerini saptayıp, bu konular üzerine mantık oyunlarıyla yüklenmek, oynayarak ve verdiğiniz tüyoları da uygulayarak aslında inanmadığımız belki de yanlış olan bir sonucu “jüri karakter analizi ” ile doğru olarak gösterebiliriz.

  Bilgilendirmeniz için teşekkürler…

  Ama bu yazının tartışma ya da fikir öne sürme ile ne alakası var bunu tam olarak anlayabilmiş değilim.

  Eğer bu yazıyı bir yere bakarak yazdıysanız daha basit, cümleleri tekrarlamadan -ki biz bunu jüri erine bazı firmalara sunum yaparken ya da teklif verirken yaparız.

  1 dakikada ya da 1 paragrafta net olarak anlatılabilecek bir projeyi yüksek teklif verebilmek için sürekli tekrarlayarak 50 sayfaya yayıp anlaşılmamasını sağlar, basit bir projeyi dünyayı ele geçirme projesi olarak sunarız ki bu da Kapitalist sistemin ve eğitim öğretim mantığının bizlere sunduğu bir armağanıdır.

  Bu sistem ve mantık ilkokuldan itibaren okullarımızda zaten öğretilmektedir. Neden böyle bir yazı yazdığınızı ve bizleri bilgilendirdiğinizi ayrıca anlayamadım.

  Saygılarımla…

 3. Ayşegül diyor ki:

  Yazınızı çok beğendik. Başarılarınızın devamını dileriz, iyi çalışmalar.

 4. Emre diyor ki:

  @Selim Yörük

  Bizim gençlerimiz stada gitsin bir kaç kişiyi kevgire çevirsin. Juriye yazık olur yoksa. :)

  İşin şakası bir yana münazara çok önemli bir husustur. Kendini karşı tarafa anlatma, hırs, üreticilik ve bunun gibi bir çok yapıcı etkeni bir arada bulundurur. Medeniyetin taşlarındandır.

 5. mr_lonley diyor ki:

  emeğinize teşekkür ederiz

 6. Ebru diyor ki:

  Tartşma konuşu bizim için çok önemli çünkü bu zaman da tartışmayı bile kavga olarak adlandırıyorlar siz bu konuları açıklayarak çok dogru bir şey yapmışsınız.

  Tebrikler, başarılarınızın devamını dilerim.

  İyi çalışmalar.

 7. DENİZ diyor ki:

  yazınız aslında anlamlı okuyunca anlaşılıyor.Fakat keşke daha kısa ve böz bir konuşma yazsaydınız başarlarınızın devamını dilerim.

 8. büşra şener diyor ki:

  Yazılarınızda harika sözcükler kullanarak ,okuyucuları başta ben olmak üzere etkilemişsiniz.Şahsen ben bu yazıyı okuduktan sonra konuşma stilime,mimiklerime
  dikkat ettim.Münazara ile ilgili ipuçlarınaz da bize özellikle bana çok yardımcı olacak. Çünkü ben de bu sene münazara yarışmasına katılıcağım Sizin de dediğiniz gibi konuşmalarımı daha da açarak yapacağım. Konuşmaya başlarken biraz espirili olmanımızın jurinin ve seyircinin sempatisini kazanırsınız demeniz de iyi oldu çünkü ben de biraz espiriliyimdir… çok teşekkür ederiz…

 9. ÖZLEM AYNUR ŞENER diyor ki:

  Ben ortaokulda münazara yarışmalarına katıldım.Bu çalışma için kendime birçok kaynak aradım ,ama pek bi etkisi olmadığını düşünüyorum.Biz kazandık, ama yinede kendimi çokda ispatlayamadım.Yazınızı okudum ve çokda etkilendim.Bence münazara yarışmalarına katılmak isteyen bireyler mutlaka bu yazıyı okumalı.Çok etkisi olacağına inanıyorum.Başarılar dilerim.:)

 10. ayşen 11115 diyor ki:

  ben de bir münazaraya katıldım konu insanı çevre mi yoksa aile mi ekkiker aslında yaptımm ama yetersizz görüyomm lütfen cevap verinn:)

 11. cemre diyor ki:

  girdiğim hiçbir sitede bu kadar güzel anlatım şekli görmedim çok güzel ipuçları vermişsiniz dilinize sağlık
  :-)

 12. Sevcan diyor ki:

  çok güzel bir yazı olmuş.Bizimde münazaramız var.O münazaradan önce çok iyi geldi.Çok teşekkürler.

 13. ahmet diyor ki:

  Tarih mi kahramanları yaratır kahramanlar mı tarihi?
  lütfen cvp yazın

 14. neslihan diyor ki:

  Ahmet arkadaşımızın sualine cevaben yazıyorum:
  Her ikiside birbirini tamamlayan öğelerdir . Tarih diye birşey olmasaydı kahramanların varlığından haberimiz olmazdı.Eğer tarihi yapan kahramanlar olmasaydı tarih diye birşey olmazdı tarihi yazanda yapanda insandır…

 15. özlem diyor ki:

  çok güzel bir yazı olmuş bilgilendirmek adına şu an bir münazaraya hazırlanıyoruz yazınızı arkadaşlarımla hemen paylaşacağım katkısı olacağından şüphem yok!
  ömrünüzün umutlarınızdan önce bitmesi dileğiyle…

 16. Burak diyor ki:

  Münazarayı cok guzel bir bicimde tarif etmissiniz.Umarım bu yazı cogu kisiye ulasır ve özellikle bilgi edinme acısından cogu kisiye faydalı olur….

  Elinize saglık…devamını dilerim….

 17. öznur diyor ki:

  gerçekten çok güzel bir anlatım yapmışsınız ben 6. sınıfa gidiyorum ve münazara grubuna seçildim okulumuzu temsil edeceğiz konuşmam çok güzledir münazarada bilgisiz oolmamak için bir çok araştırma yaptım ama sizin kadar detaylı ve güzel anlatım görmedim çok teşekkür ederim saygılarımla…

 18. as zeyna diyor ki:

  Ben sitenizi bir daha okudum ,münazaraya girerken sizin de dediğiniz gibi her şeye dikkat ettim ve juriler benim konuşmamı düşüncelerimi mimiklerimi çok beğendiler tabi biraz da espiri yaptım ve jurilein favori adayı oldum bizim grup kazandı;
  Ve ben size bana gerekli olan cesareti verdiğiniz için teşekkür ederim ayrıca siz benim favori sitemsiniz…

 19. engin diyor ki:

  Münazara ile ilgili ipuçlarınaz da bize özellikle bana çok yardımcı olacak. Çünkü ben de bu sene münazara yarışmasına katılıcağım Sizin de dediğiniz gibi konuşmalarımı daha da açarak yapacağım. Konuşmaya başlarken biraz espirili olmanımızın jurinin ve seyircinin sempatisini kazanırsınız demeniz de iyi oldu çünkü ben de biraz espiriliyimdir… çok teşekkür ederi

 20. manzaralı oda diyor ki:

  Münazara konusunda ki bilgilendirme yazınız benim açımdan oldukçeyararlı oldu,nedenine gelince ;sınıfta öğrencilerime yabancı dil derslerinde el yordamı ile bulduğum bir teknikle yaptırdığım münazarayı daha bilinçli uygulamanın yollarını görmemi sağladınız.Her ne kadar mantık olarak kişinin aslında karşı olduğu bir fikri savunması bana oldukça sahtekarca gelse de,geçerliliği olan bir tartışma platformu olduğu tartışılamaz minazaranın.Bunu uygularken usulune uygun yapmak, hangi gurubun konuyu daha iyi savunduğu sonucuna varırken sağlıklı ve doğru bir karar alınmasında rol oynayıcı.Teşekkür ediyorum.

 21. selma diyor ki:

  yazınızı çok beğendim.bir konuda yardım isteyeceğim.çarşamba günü münazaram var ve yeterli uzunlukta konuşmam henüz hazır değil.konu:bir ülkenin en büyük zenginliği yeraltı ve yerüstü kaynaklardır.(karşı tez:bir ülkenin en büyük zenginliği insanlarıdır.)fikirlerinizi en kısa sürede paylaşırsanız çok sevinirim.

 22. ezo diyor ki:

  Ben de münazaraya katılmak üzere olan bir öğrenciyim.Münazarada nelere dikkat etmem gerek öğrenmek zorundaydım.Bu yazı sayesinde öğrendim. Çokkk teşekkür ediyorum.
  konum:
  Zenginlik mutluluk sağlamaz.
  fikri olan yazabilir.

 23. buket diyor ki:

  ya ben “notun öğrencinin öğrenmesine katkısı yoktur”konulu bir münaraza ödevi aldım.lütfen bana yardımcı olun.çünkü daha önce hiç böyle bişi yapmadım.bu konuyla ilgili resim,belge gibi şeylerde yazarsanız çok sevinirim.

 24. FaTiH diyor ki:

  paylaşımınız için teşekkürler ne oluır bana yardımcı olun ya ben orta son öğrencisiyim biz münazara yapacağız başarıda çalışmakmı şansmı önemlidir? bizde şans geldi bunun için sizlerden yarım bkeliyorum ne olur bana yardımcı olsun

 25. esra diyor ki:

  arkadaşlar gerçekten güzel bir sunum olmuş.yapacak olduğum çalışmada bana nelerin artı getireceğini sayenizde öğrenmiş oldum. teşekkürler

 26. ilknur diyor ki:

  çokkkk güzel olmuşşş

 27. şeyda diyor ki:

  açıklamalarınız ve konuyla ilgili verdiğiniz ipuçları gayet güzel.Gerçekten ayrıntıları çok güzel aktarmışsınız tebrik ediyorum.fakat bir jüri üyesi olarak bazı cümleleri çok sık tekrar etmenizin gereksizliğini de söylemeden geçemiyeceğim.Ama yine de emek verip bizi aydınlattığınız için teşekkürlerimi sunuyorum.

 28. seyit diyor ki:

  basarılarınızın devamını dilerim çok güzel faydalımünazara ile ilgili seyler yazmışsınız teşekkür ederim kendinize iyi bakın bay

 29. esin yegin diyor ki:

  verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. İlçede yapılacak münazarada çok işime yararyacak

 30. İLKBAHAR diyor ki:

  Daha önce bir münazaraya katıldım. Münazarayı benim ekibim kazandı. Puanlamada karşı takıma hatırı sayılır bir fark attık. Jüri sekiz kişinin içinde en yüksek puanı bana verdi ama ben çok iyi olduğumu düşünmüyordum. çünkü bu ayrıntıları bilmiyordum. Şu anda ”uygarlığın gelişmesinde sanat mı daha etkili,bilim mi ” konulu münazarada sanatı savunacagız.. Şimdi sizin yazınızdan sonra çok daha etkili bir sunum yapacagımı düşünüyorum. ” Uygarlıgın gelişmesinde sanat mı daha etkili bilim mi” konusunda bana düşüncelerinizi iletirseniz sevinirim.

 31. asena Dur diyor ki:

  verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Benim bu siteyi açma sebebim:öğretmenimizin de bize ödev vermesi.Benim konum çocuğun sağlıklı büyümesi için beslenmenin önemi

 32. dilara diyor ki:

  site çok güzel

 33. HÜMEYRA diyor ki:

  yazdıklarınız cok öenemli ve yaralı tşk ederim ama biraz daha kısa olsa daha iyi olur

 34. yeliz diyor ki:

  Biz öğrencileri aydınlattığınız için teşekkür ederim.Gerçekten ipuçlarını çok güzel yansıtmışsınız.

 35. özge diyor ki:

  gzl olmş beğendim! bizde okulda büyük bir buluşun yapılacağı deneyde insan hayatı riske atlır mı yoksa atılmaz mı konusunu tartıştık. bizim ki atılmaz dı. çalıştk gerçekten de özgüven çok önmli bişileri ispatlamdan olmuyo zaten ve konunu jürinin gözlerinin içine bakarak sölicksin kesin budur die, bn öle yaptım ve kazandım

 36. Ecem diyor ki:

  Gerçekten güzel tanımlamışsınız münazarayı birde birkaç münazara örnekleri verseniz tam süper olacak yani

 37. seyit 2 diyor ki:

  çok ama çok faydalı seyler yazdıgınız için çook tsk ederim arkadaslar yorumlarınız güzel ama benimki kadar olmasada varan 1

 38. ahmet diyor ki:

  çok güzel bilgiler bende bir münazara yarışmasındayım bunları dikkate alıcam teşekkürler

 39. süreyya diyor ki:

  çok gsl bi site olmuş arkadaşlar bn de münazara yarışmasındaydım we biz heryarışmada kazandık ama sonunda yenildik ama çk üzülmüştük ama bu bi yarışamydı sonuçta ama olsun biz istanbul esenlerin oklullar arasında 3. olmuştuk:D hadi size bye bye

 40. efecan_144@ deniz diyor ki:

  içerik olarak süper inşallah sayenizde girdiğim münazarayı kazanırım konum fen matematik okumakmı faydalı yoksa buda rakibin konusuedebiyat tarih okumakmı daha faydalı fikri olanlar lütfen efecan_144@ adresine göndersinlr

 41. seher diyor ki:

  gerçekten harika olmuş.Bizimde münaramız var konu: İnsanmı doğaya hakimdir doğamı insana hakimdir.Bana doğa insana hakimdir geldi iyikide bu gelmiş gerçekten söylenecek çok şey var.

 42. kübra diyor ki:

  merhaba,
  yazınızı genel anlamda beğendim. tüm yazıya bakılarak, bunun münazara hazırlığı içerisinde bulunan lise öğrencilerine münazaranın mantığını anlatmak açısından iyi bir fikir olduğunu söyleyebilirim. yer yer karşılaştığımız gereksiz tekrarlar ya da uzun cümleler göz ardı edilecek olursa, münazaranın can alıcı noklatalarına değindiğiniz için bir 10. sınıf eşit ağırlık öğrencisi olarak size teşekkür ediyorum.

 43. emily diyor ki:

  yazınız çok güzel ama benim aradığım bu
  değildi

 44. melek okur diyor ki:

  bende bir münazarada tartışacağım onun için sitelerde geziyordum ve içlerinde en açıklayıcı olan sizin siteniz birde münazara konularından örnekler koysaydınız daha yararlı olurdu

 45. elif diyor ki:

  münazara her türk ün yapması gerekir ne konuda olursa olsun inanın gerekli

 46. volkan diyor ki:

  ya çok gzl yasmısınız munazara yarısması ıcn katkıda bulundugunuz ıcın tesekurler

 47. seval diyor ki:

  akpınar i.ö.o yapılan münazarada turu geçti ve yarın finalde kemerburgaz birinciliği için yarışacakkk biz yhaaa nabicennn

 48. ebruu diyor ki:

  bence fazla uzun olmuş ve ben bu siteye konu bulmak çin girdim fakat nasıl münazara yapılır onu gördüm iiide kardeşim zaten münazara hakkında birşey bilmeyen kişi buraya girmez ki giriosada bişi diyemem ama komik olur ama yinede ellerinize sağlık eek vermişsiniz

 49. ebru diyor ki:

  arkadaşlar,sizce bilim mi yoksa sanat mı daha önemlidir.bizimhaftaya münazaramız varda. yardımcı olursanız sevinirim.aklıma hiç bişey gelmiyo.ayrıca münazara tanımı çok iyi olmuş.dediklerinizi dikkate alcam.::))

 50. sng diyor ki:

  cok guzl olmus benı öğretmenim munazaraya sectıgınde az bılgım vardı sızın sayenızde daha cok oldu tesekkurler…….

 51. xxx diyor ki:

  suç işlemek bireyin kendine mi bağlıdır yoksa kişiyi suça toplummu iter ? bizim konumuz we biz toplumu sawunuyoruz bişeyler buldum ama yetersiz oldu sanırım fikri olan warsa yardım ederse çok sewinirim münazaranın tanımı da süper olmuş dikkat etcem yazdıklarınıza teşekk. .

 52. the bedlam diyor ki:

  fen matematik okumakmı faydalı yoksa buda rakibin konusuedebiyat tarih okumakmı daha faydalı, bilim mi yoksa sanat mı daha önemlidir ve ya İnsanmı doğaya hakimdir doğamı insana hakimdir?*

  bu söylediklerinizin münazarada tartışılan bi yasa tasarısı niteliğinde olmadığı gerçeğini söyleme gereği duydum arkadaşlar.bu konular münazarada tartışma konusu olamaz..=/

 53. sevd diyor ki:

  teşekkür ederiz çok yardımcı odunuz

  süpeeer

 54. Esra diyor ki:

  ya çok tşk eederim harikanın da ötesi süper….

 55. Durmuş Ali diyor ki:

  Öncelikle böyle bir amaç için çalışan bütün insanlığa bütün minnettarlığımı sunuyorum.Bence bu siteye herkes girmeli;Çünkü günümüz gençliği münazarayı çok anlış anlıyor.Bunun için siteyi çok begendim.tesekkürler…

 56. e k diyor ki:

  şu munaraza ne gıcık bişey yaaaaa!!!!!!

 57. Samet Öztürk diyor ki:

  münazara konularının genelde yanlış seçildiği görülüyor. Münazarada konunun olumlu ve olumsuz durumları ele alınır ve tartışılır. İnsanmı doğaya hakimdir doğamı insana hakimdir konusunu örnek olarak ele alacak olursak bu konu kesinlikle münazara konusu olamaz. sevgilerimle…

 58. ayça diyor ki:

  bir kentin kalkınmasında köyden mi başlanmalı şehirden mi

 59. melike diyor ki:

  verdiğiniz bilgiler için teşekkürler inşallah kazanırızzzz

 60. S£D@7 diyor ki:

  hazırlayan arkadasıma sonsuz tesekkurler edrım basarılarının we calısmalarının dewamını dılerım a.e.o

 61. AHMET KENAN diyor ki:

  Yazınız gerçekten münazaranın amacını ve kurallarını belirtmek açısından gayet açıklayıcı olmuş. Fakat gözüm Neverwhere’in yazısına takıldı. Bu yazıda size münazarada uygulanan kurallar ve yarışmacıların jüriyi etkileyebileceği teknikler belirtilmiştir. Size detaylı anlatımın hiçbir sakıncası yoktur. Bunu ilkokul ile falan ilişkilendirmeye gerek yok ki zaten yazıda açık ve anlaşılır. Eleştirmek için eleştirmişsiniz.

 62. emrah diyor ki:

  çok güzel bir anlatım olmuş elinize sağlık benimde salı gününe münazaram war ama henüz bir şey araştıramadım.konu ahlak dışı davranşları önlemede günah korkusumu yoksa ayıplanma ve dışlanma korkusumu ağır basar bizm savuncağmz tez günah korkusu yardmcı olursanız çok sevinirim.nası bir araştrma yapacağımı bile bilmiyorum …..

 63. aycan diyor ki:

  bence münazara hakkında verdiğiniz tüm bilgiler muhteşem ama bu münazara konularıyla alakalı 2 veya 3 sayfalık araştırmalar da hiç fena olmaz. çünkü bence zor olan tek şey münazara konusu hakkında adam akıllı bilgiler bulabilmek…… :)

 64. Damla diyor ki:

  Güzel Ama Bi Kaç Eksikleri var tekrar Gözden Geçirilmesi Rica Olunur,bunun yanında yarın gireceğim münazaraya yardımcı oldu tesekkürler

 65. mY_Akdo diyor ki:

  çok saolun

 66. naz diyor ki:

  cok güzel açıklanmıs ama ödev için pek tavsiye etmem ağır gelir öğrencilere:)

 67. Ali CEVAHİRİ diyor ki:

  Daha önce “münazara” ile alakalı olarak bu kadar detaylı bilgi veren bir açıklama okumamıştım açıkcası.Lakin benim dikkatimi uzun uzun okuduğum yorum yazılarının hemen hemen hepsinde kesinlikle tek bir türkçe ve imla kural hatası olmamasıdır.Bu siteye yazılan yazılar site yönetimi tarafından derleniyordamı yayınlanıyor yoksa yazan kişiler tamamiyetiyle seçmemi…?Sadece merakımdan sormaktayım….

 68. aleyna diyor ki:

  peki münazarya katılmak için ne yapılabilir ?

 69. fatih diyor ki:

  çok güzel açıklamışsınız böyle konularda daha da güzel açıklamalarınızı beklerim
  saygılarımla….

 70. selinay diyor ki:

  acil yardım gerekiyor münazara konum ‘saygınlık bilgi ile mi kazanılır’ lütfen yardım edin :x

 71. selinay diyor ki:

  lan yardım etsenize insan yerine koyduk da soru sorduk

 72. memati diyor ki:

  istediğimi buldum ama başka yerlerden farkı ne kardeşim yinede gzl ama o kadar abartmayın yazın google den istediğiniz konuyu aynısının daha iyisi çıkar ama tek çıkar

 73. zehra ve beyza diyor ki:

  münazara konumuz:ormanların korunmasında yasalar etkilidir bu konuda yardım edin lütfen!

 74. Fırat Taşar diyor ki:

  münazara’da nelerin olabileceğini çok güzel özetlemişsiniz.yazınızı büyük bir hevesle okudum.verdiğiniz bu bilgilerden dolayı sizlere teşekkürlerimi bir borç bilirim.insanları bilgilendirmek kadar güzel birşey varmıdır?

 75. DeNiZ diyor ki:

  kendi kanaatimce güzel ve doğru bir tanım olmuş . bence münazara ya yeni başlayan arkadaşlar bu yazlı iyi okumalılar…. MUHABBETLE…

 76. ali osman diyor ki:

  çok güzel olmuş. ben ünv de okuyorum, ödev verdiler bu konuyu bize. arkadaşlarla hazırlandık ve anlattık. hoca çok beğendi. teşekkürler. ellerinize ve kollarınıza sağlık.

 77. ceylan diyor ki:

  ya lütfen benim konum doğa insana hükmeder bu konuyla ilgili etkileyici bir konuşma yazısı gönderebilirmisiniz lütfen biraz acele

 78. songül diyor ki:

  bana dua edin yarın yarı çeyrek final var lütfen

 79. ebru diyor ki:

  gercektede ii olmş elinise salık =)

 80. yavuzcan diyor ki:

  münazara çalışmamız vardı çok yararlı oldu ……….destina,duygu,özge,melike ve diğerleri ezdik sizi….. zuhhhhaahahahhaha

 81. narteks diyor ki:

  arkadaşlar merhaba! bi konuda fikir alışverişine ihtiyacım var .benim de 2 gün sonra münazaram var ve final münazarası.konum:MEMLEKETİMİZİN KALKINMASINDA KÖYDEN Mİ BAŞLANMALI;ŞEHİRDEN Mİ?biz” köyden” ndiyoruz .yardımlarınızı bekliyorum acile

 82. merve diyor ki:

  Ben okulla bir münazaray katılacağım. Ama yeterli bir dükmana sahip değilim. Lütfen yardımcı oalbilecekler yazsın
  bizim tezimiz = İyi bir film için oyuncu daha önemlidir.
  Karşı tarafın ki = İyi bir film için yönetmen daha önemlidir.

  bizimki dah rahat açıklanabilir. Fakat biraz daha bilgiye ihtiyacım var önemli ayrıntılar istiyorum yada normal bildikleriniz ne varsa..
  Bekliyorum, Şimdiden teşekkürler..

 83. ümmü diyor ki:

  tmm da kardeş bnm istediğim br işin kuralını bilipte clışmak… bn neyleym juriyi atıyı eksiği yaw .
  hç yardmcı olmdınız ama ğinede 1-2 tio kaptm ne işe yara bilmiom :(

 84. meltem diyor ki:

  insan mı doğaya hakim,doğamı insana ?

 85. nisa diyor ki:

  ben de münazara hakkında cok bilgi edindim tesekkür ederim ama ben jüri olacagım ve puan sistemi ve yapılması gerekenler lazımdı :(

 86. Emrehan diyor ki:

  Çok güzel. Okulda münazara yapacağız. Çok yardımcı oldu.Teşekkürler.

Leave a Reply