» NEREDEYİM?

Hayatımızı ilgilendiren her konu ile ilgili fikirlerin ve görüşlerin paylaşıldığı bir ortamdasınız.

Yapmaya çalıştığımız şey; bahse değer konular hakkında daha fazla kişinin düşünmesini ve kendi görüşünü oluşturmasına katkıda bulunmak.» TAKİP ETMEK İÇİN

Anafikir.com’da üretilen içerikleri daha kolay takip edebilmeniz için size çeşitli araçlar sunduk.

Bu seçeneklere ulaşmak için tıklayın.» SEÇME AKILLAR

"Attention is the limited resource on the internet - not disk capacity, processor speed or bandwidth."— Mills Davis» FAYDALI KAYNAKLAR

Düşüncelerinizi besleyebileceğiniz çeşitli siteler seçtik. Buradakilerden farklı bakış açılarıyla olaylara bakanların düşündükleri de gözatmaya değer.


Selamlaşmak

İnsanların birbirleriyle kaynaşmaları, tanışmaları için vesile olması gereken sebeplerin en önemlisi bence selamdır. İnsanlar tanışmadan önce birbirlerine yabancı oldukları için konuşamazlar.

Tatlı bir ses tonuyla söze selam ifadelerinden biriyle başlamak, karşımızdaki kişinin bize yaklaşmasını sağlar.

Selam tüm insanlık için ortak tanışma aracıdır. Her dilin kendine özgü, her kültürün kendine mahsus selam ifadeleri vardır. Selamlaşmak insanın kültür seviyesini, gelenek-görenek konusundaki seviyesini de gösterebilir

Daha çok sosyal olan kişiler selamlaşmanın önemini bilir. İlköğretim okuluna kaydolan çocuklarımızın ilk ifadeleri nedir desem? Günaydın dersiniz.

Çocuğumuzun bu sözcüğünden ne kadar mutlu oluruz? Tarifsiz mutluluk yaşarız. Oğlum, kızım büyüyor diye.

İnsanların birbirini anlamasına, kaynaşmasına birinci derecede katkısı olan selamdır. Hele bu selam dini yönden önemi öğretilmişse kişi için daha çok önem arzeder. Selam vermediği zaman sıkıntı hisseder. Kendinde eksiklik bulur. Ben nasıl bu selam konusunu atladım diye üzülür.

Haklıdır. Dini metinlerden selamın anlam ve önemini kavramıştır ki, onun için üzülür.

Dargınların barışmasına, aradaki husumeti dostluğa çevirir selam. Kırgınlıkların ilacı selamdır. Selamın manası şudur;

Benden sana zarar adına hiçbir kötülük bekleme. Her zaman ben sana iyilik yapacağım. Esenlik, sağlık sizin üzerinize olsun”

Böylece görüyoruz ki, selam aynı zamanda dua demektir.

Yazan: Dirmil
22 Yorum — “Selamlaşmak”

Yorum yap, fikrini paylaş

Ana Sayfa  | Hakkımızda  | Takip Seçenekleri  | Reklam  | İletişim 

© 2007 Anafikir.comSelim Yörük
Sitede bulunan materyallerin tüm sorumlulukları yazarlarına aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kaynak belirtilmeden alıntı yapılamaz.