Türk eğitim sistemi çok az öğrenciyi iyi eğitiyor

Dünya Bankası, Türkiye’deki okul sisteminin çok az öğrenciyi iyi eğittiğini, çoğunluğu ise başarısız kıldığını savundu.

Türkiye’deki eğitim reformu için bir çalışma başlatan Dünya Bankası, ortaöğretimin aşamalı olarak zorunlu hale getirilmesi, ÖSS sisteminin de yeniden düzenlenmesi önerisinde bulundu.

Çalışmanın ilk aşamasında, Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı ve Türkiye İstatistik Kurumu ile birlikte ortaöğretim ele alındı.

Çalışma kapsamında Dünya Bankası uzmanları, Türkiye’de ortaöğretim sisteminin mevcut durumu ve reform önerileri konusunda bir rapor hazırladı.

Türkiye’nin son yıllarda eğitimde büyük aşama kaydettiği belirtilen raporda, bunun göstergeleri de şöyle sıralandı:

– Temel eğitimdeki okullaşma,
– Eşitlikte sürekli iyileşme,
– En iyi öğrencilerin en yüksek uluslararası standartlarda başarılı olması,
– Özel sektörden eğitime üst derecede destek.

Dünya Bankası’nın raporunda bu gelişmelere rağmen ortaöğretimde şu sorunlara dikkat çekildi:

– Türkiye’de eğitim sisteminin yapısı ile ilgili uluslararası normlar yok.
– Türkiye, okul öncesi eğitimde geride kaldı. 3-5 yaş grubunda okullaşma oranı Fransa’da yüzde 100 iken Türkiye’de ise sadece yüzde 15 seviyesinde.
– Türkiye’de ortaöğretime erişim oranları AB’ye yaklaşamıyor.
– Türk okul sistemi, çok az öğrenciyi iyi eğitiyor. Öğrencilerin çoğunu başarısız kılıyor.
– Türkiye’de meslek liseleri, çalışma piyasası ile ilgili hedeflerini gerçekleştiremiyor.
– Türkiye’nin genel ortaöğretim okulları da eğitim hedeflerine ulaşmada başarılı değil.

ÖSS’ye eleştiri
Rapora göre, mevcut ÖSS en yüksek bütünlük düzeyinde olmasına rağmen, eğitim sisteminde kaliteyi düşük tutuyor.

Bu sistem, 1 milyar YTL’yi eğitimden, sınav hazırlığına kaydırıyor, tek sınav tüm müfredatı kapsamayacağı için dengesizlik yaratıyor, sınava hazırlık faaliyetlerine katılmalarından dolayı, gençlerin çok fazla zaman ve enerjisini alıyor.

Mevcut sistem, uzman düşünüş, karmaşık iletişim ve problem çözmede ileri yetkinliklerin öğrenilmesini engelliyor, zengin ile yoksul arasındaki eşitsizliği büyütüyor.

Müfredat reformlarına bağlı olmayan, sınav yeteneğini test eden ÖSS, eğitim sisteminde uyumsuzluk da yaratıyor.

Öğretmenler desteklenmiyor
Raporda ayrıca, uygulanan sistemin öğretmenleri ve öğretmen kalitesini desteklemediği ifadesi yer alıyor.

Veliler ve öğrenciler de, ÖSS odaklı sistem nedeniyle, geleneksel öğretim modellerini sürdürmeleri için öğretmenlere baskı yapıyor.

Okulların kaynak, yetki ve özerkliği olmadığı belirtilen raporda, ‘okullar, sonuçlardan sorumlu tutulmuyor’ denildi.

Rapora göre, kamu ve özel fonlar, bölgesel eşitliği desteklemiyor. Türkiye’de eğitime kamu daha az, özel daha çok harcıyor.

Raporda, Türkiye’nin Avrupa ve dünya ile rekabet edebilmesi için çok daha fazla orta öğretim mezununa ihtiyacı olduğu da belirtiliyor.

Ne yapılmalı?
Türkiye’nin bir ‘Ulusal Eğitim Sektörü Stratejisi’ne ihtiyacı olduğu vurgulanan Dünya Bankası raporunda, ”Türkiye’nin geleceği, çalışanlarının eğitimsel niteliklerine bağlıdır. Kalite anahtardır” denildi.

Raporda, şu önerilere yer verildi:

– İller için yıllık hedefler belirleyerek, orta öğretimde okullaşma oranını 2015 yılına kadar yüzde 80’e çıkarmak için stratejik girişim başlatın.
– Orta öğretim için büyük çaplı bir yatırıma girişin.
– Orta öğretim kurumlarında öğretmen başına öğrenci oranını, kademeli olarak 20-25 aralığına çıkarın.
– Orta öğretimi kademeli olarak zorunlu hale getirin.
– Kızların ve yoksul aile çocuklarının okula devam etmesi için daha fazla teşvik sağlayın.
– Okul kalitesi için gösterge ve standartlar belirleyin.
– Müfredata bağlı öğrenme standartları belirleyin. Tüm öğrencileri bu müfredat standartlarına göre değerlendirmek için testler geliştirin.
– Öğrencilerin öğrenme performansı ile ilgili test sonuçlarını öğrenci ve ailelerine bildirin. Okul performans sonuçlarını kamuoyuna bildirin.

Öğretmen kalite güvencesi
– Öğretmen eğitimi için ulusal bir çerçeve geliştirin. Çerçeveyi yeni müfredat ile uyumlu hale getirin.
– Üniversiteler için öğretmen eğitim programlarının tasarımı konusunda kılavuz ilkeler belirleyin.
– Üniversitelerdeki öğretmen eğitim programları için kalite güvencesi, akreditasyon ve değerlendirme mekanizmaları oluşturun.
– Tüm orta öğretim öğrencilerine yüksek öğrenime ve vasıflı istihdama hazırlanmaları için fırsat sağlayın.
– Meslek okullarındaki öğrencilere, hem genel orta öğretim diploması getirecek, he de kendilerini vasıflı istihdama hazırlayacak temel becerileri öğrenme imkanı tanıyın.
– Her öğrencinin yüksek kalitede üniversite eğitimine hazırlanmasını sağlayın.
– Orta öğretimi, tüm öğrenciler için yeni beceriler geliştirecek şekilde yapılandırın.
– Orta öğretim müfredatında aşırı kalabalıklaşmayı önleyin.

Türkiye harekete geçmeli
Dünya Bankası raporunda, Türkiye’nin eğitim reformunda hızlı hareket etmesini de istendi.

Türk okullarının, gençleri Avrupa vatandaşı olarak geleceğe hazırlamak üzere yeniden yapılandırılması istenen raporda, “Türkiye, şimdi harekete geçmeli. Bu görevi başarmak için, Türkiye kendi geleceğini, politika ve tartışmaların üstünde tutmalı, kapsamlı bir eğitim reformu stratejisi oluşturmalı” denildi.

Kaynak: CNN-Turk

34 Responses to “Türk eğitim sistemi çok az öğrenciyi iyi eğitiyor”

 1. utku diyor ki:

  Bence çok az ögrenciden öte Eğitim sistemimizde çok acil bir şekilde köklü bir değişiklik yapılmalırdır.Bugun diger ülkelere baktıgımızda örnek olarak rusyada ingiliceyi bilmeyenler çok azdır bunun yanı sıra mısır da bile ingilizceyi herkes çok rahat bi şekilde konuşmaktadır sadece ingilizce ile kalmayı italyanca fransızca ek dillleride vardır. kısaca bizim ögrendigimiz yabancı dil hiç birşeydir.diger alanlara da bakacak olursak tarih te sadece türk tarihi işlenmektedir bir çin tarihi yada bir mogol tarihi rus tarihi neden işlenmiyor.

 2. eğitim ve öğretim yeniden yükselen değer olmalı. okul çocuğun gitmesi gereken bir geçici yer olmaktan çıkmalı. eğitim kurumu varlığı ile değerli olmalı. kurumlar yoğun baskılarınaltında ezilmektedir. yirmi sekiz yıldır aynı okulun yöneticiliğini yapan kişiler vardır. okul yöneticiliği bir çekici bir alandır. öğretmenlik bölgelere göre değişkenlik gösteren bir iştir. cumhuriyetin kuruluş yıllarına bakmakta yarar var. inanç ve ayakta kalma istediği ne güzel insanlar yarattı. bu bizim yaptığımız ve yapabileceğimiz eylemdir. istersek yaparız. öğretmenliği çekici ve alımlı kılmalıyız. okulları işletme olmaktan çıkarmalıyız. bu bizim katkılarımızla olur.

 3. irem diyor ki:

  Bu konuda söyleyecek iyi şeyim kesinlikle yok. Bir Anadolu Lisesi’nde son sınıf öğrencisiyim ve sistemi şiddetle kınıyorum. Görün artık içinde bulunduğumuz durumu!

  Hepimiz bu yaşta sistemin kölesi olduk. ÖSS uğruna çektiğimiz sıkıntıyı dünyanın neresinde hangi insan çekiyor Allah aşkına?

  Hepimiz bu yaşta bunalımla tanıştık, yaşımıza hiç de uygun olmayan yükler altında eziliyoruz. Bu mu bize verdiğiniz şey? Bomboş bir nesilden okullarda artan olaylardan bahsediyorsunuz. Kimse kendi kendine bozulmuyor. Böyle sistemin sonucu böyle olur.

  Biz ülkemizi seviyoruz ve bu kadar çaba harcadıktan sonra da başka ülkelerde değil kendi ülkemizde bir şeyler yapmak istiyoruz. Lütfen bir şeyler yapın, sistemin köküne inin. Gençliği daha fazla çürütmeyin.

 4. esin diyor ki:

  Bu konuda fazla bir şey söylemeye gerek yok neyin ne olduğu belli çünkü. Bence artık konuşmayı bırakalım ve bir şeyler yapalım.

  Türk Eğitim Derneği’nin “hayat=195 dk.mı?” kampanyasına destek olalım. Bu kampanyadan iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Lütfen siz de destek verin. ted.org.trden ulaşabilirsiniz.

  Hepinize kolay gelsin.

 5. Büşra diyor ki:

  Bir hayatın 195 dakikaya mal edilmesine karşyım. Kii görüyoruz ki bu başarılı olmayı saglayan bir sistem değil. Peki Türkiye niçin hala bu sisteme devam ediyor. Bir türlü anlamış değilim!!

 6. Mehmet Işık diyor ki:

  Ben de bütün arkadaşlara katılıyorum ve bu eğitim siteminin değişeceğini sanmıyorum.

 7. Sinem diyor ki:

  Türkiye ÖSS sistemine devam ediyor çünkü devam etmek zorunda kalıyor. Ödenek yok, ilköğretimden gelen iyi bir altyapı yok, taşradaki okullarda öğrenciye şişirme notlar verilince gerçekten zeki ve çalışkan olan öğrencinin hakkı yeniyor.

  Bu yüzden iyiyle kötüyü ayırt etmek için ÖSS ve OKS sisteminin uygulanması lazım.

  Ben de bir lise son öğrencisiyim, elbetteki bu yanlış bir sistem ve öğrenciyi çok güç durumda bırakıyor ama elden gelen birşey yok, iyiyle en iyiyi ayırt etmek için bunu yapmak lazım.

 8. Nejla diyor ki:

  Gerçekten burda yazılanlar tastamamına katılıyorum. Söyledikleri çok doğru.

 9. Hüseyin diyor ki:

  Bu sistem parası olanı iyi eğitiyor diyebilirim. ÖSS kabusundan hiç bahsetmek istemiyorum.

 10. İbrahim diyor ki:

  Biz öğrencileri ÖSS kölesi yapmayın! Bu eğitim sistemini değiştirin. Haftada 46 saat ders görüyorum, olmaz ki!

 11. Duygu Tigli diyor ki:

  Bana göre, Türkiyemizin gelişememesindeki nedenlerden biri eğitim sisteminde olan çatlaklardır.

  Evet, bu sistemi kötüleştiren etkenlerden biri düşük kalitede öğretmenler.

  Herkesin büyüttüğü ve öğrencileri ister istemez strese sokan ÖSS ve dershane tuzakları, bir takım devlet okulları ama ya biz öğrencilere ne demeli!

  Örneğin ben Isparta’nin Anadolu lisesinden koparak, İngilizce’ye çok önem verip çalışarak Amerika’da okumaktayım.

  İngilizcem nasıl mı, zorlanıyor muyum? Evet, öyle zorlanıyorum ki, adeta geceyi, gündüzü şaşırdım.

  Ama beni mutlu kılan, çalışmamdan zevk almam oldu. Yorulmamayı, imkansız diye birşeyin olmadığını ve öğrenmenin verdiği mutluluğu gördüm.

  Biliyorum ki, benim gibi devlet lisesinde okuyup da İngilizce’yle boğusan çok kişi var. Onlara şunu söylüyorum; Eğer Türkiyemizde kalıp imkansızı başarıp adam olacaksanız, lütfen hedefinize devam edin.

  Benim gibi düşünüp, biraz maceracı olacak ve çok çabalayacaksanız eğitim sistemimizi, ÖSS’yi unutun gitsin. Sadece, İngilizce’ye ağırlık verin. Yeni insanlarla, yeni kültürlerle tanışın. Büyük işlerle uğraşın. Çünkü dil olmadan, iş olmuyor.

  Ben bu yazıya “Türkiye’deki eğitim sistemi” hakkında bir kompozisyon yazmak için bakmıştım. Bana yardımcı olduğunuz ve konuşma imkani verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

 12. Deniz diyor ki:

  Türkiye’deki eğitim sistemi tek yönlüdür. Verilen tarih derslerinin tek yönlü ideolojiye hizmet etmesi bunun en güzel örneği.

  Ve ÖSS gibi bir sınav sistemiyle üniversitelerin yolu halk gençliğine kapatılıyor. Keza eğitim sistemi öğrenciler düşünülerek oluşturulmuş olsaydı, bugün dershaneler hizmet vermezdi.

  Ayrıca verilen eğitim şovenistir (milliyetçi).

 13. Erdem diyor ki:

  Eğitim sistemimizdeki en büyük eksikliklerden birisi de rehberlik hizmetinin yeteri kadar verilememesi.

  Orta öğretimde bir öğrencinin hangi alana yönelmesi gerektiği tespit edilmeli. Bu dönemde öğrenci yetenekleri doğrultusunda yönlendirilmeli.

  Orta öğretimden başlayarak OKS, ÖSS aralarda adını bilmediğim bir yığın sınavla karşılaşan öğrenci, hedefi belirlemeden sınavlar nereye sürüklerse oraya gidiyor. Dolayısıyla bu öğrenci üniversite bitirse bile, kendi benliğini yansıtmadığı bir alan okuyup, otomatikmen üniversiteli işsiz oluyor.

  Ama yine de umudu kesmemek lazım. Bu ülkeyi kalkındıracaklar yine bizleriz. İnşallah bu sistem, bu bozukluk düzelecektir.

 14. Mevlüt diyor ki:

  Arkadaşlarıma katılıyorum. Okullar sadece zorunlulukla gidilen bir bina olarak görülüyor. Eğitimde daima başka ülkelerin sistemlerine bakarak hareket ediyoruz. Kendimiz yeni şeyler deneyelim ve kendimize güvenelim.

  Öğrenciler okulu sevmeli ve ezbercilikten uzak durmalıyız. YÖK ile Milli eğitim arasında zıtlıklar var. İlk önce bu kurumlar anlaşmalıdır.

  Ama yine de başaracağımıza inanıyorum. Çok teşekkür ederim.

 15. Ercan diyor ki:

  Öncelikle yukarıdaki bütün fikirlere katılmammak mümkün değil. Ben universite öğrencisiyim.

  Türkiye’de eğitim sistemini eleştirmeye kalkarsak, bu eleştirme sabaha kadar bitmez. Bunu eleştirmekten çok, sayın siyasetçilerimiz ve eğitim sistemindeki kişiler cözüm bulsalar daha iyi olur. Bir hatırlatma yapmak istiyorum.

  Meslek liseleri mezunları diğer arkadaşlarına oranla daha geride başlıyorlar ÖSS yarışına.

  Bunların vebalini kim ödeyecek? Benim eleştirim de bu olacak.

 16. Polat Bektas diyor ki:

  Ben lise 3’e geçeceğim ve Türk eğitim sisteminin yetersizliği konusunda herkes ile aynı kanıdayım.

  Çoğu siyasi partinin hedefleri arasına girmiş olan ÖSS kaldırılması fikrini de destekliyorum. ÖSS’yi kaldırmak her ne kadar zor görünse de, GP lideri Cem Uzan’ın dediği gibi her sene velilerin dersaneye ödediği ücretin 5 milyar YTL bulması da bir gerçektir.

  Öncelikle benim arzu ettiğim ilk şey belirttiğim gibi ÖSS’nin kalkmasıdır. Malesef okullarda öğretim yapılıyor ancak eğitim yapılamıyor, rehberlik servisleri iyi çalışmıyor vs vs. Bir sürü kampanya yapılıyor, yeni okullar açılıyor ancak yeni okulların açılması hiçbir yarar sağlamıyor.

  Yeni okulların açılması sadece eğitim imkanı sağlar ancak öğrenciler mezun olduktan sonra sistem sınavı ya kazancaksınız ya kazancaksınız diyerek büyük bir strese sokuyor.

  Velilerin maddi durumları dersanelerin yüksek fiyatları yüzünden sarsılıyor. Üstelik öğrenci sınavı kazanamassa daha da kötü. Maddi imkanı olmayan öğrenci için ise Ödtü, Boğaziçi, Hacettepe, İtü bir hayal kalıyor sadece. Bu üniversiteleri kazanmak için sistem size uyku haram diyor adeta, gece gündüz çalışma aşırı stres yüzünden sağlık sorunları mı ararsınız, sınavı kazanamayıp bunalıma giren intihar edenlerle mi karşılaşırsınız.

  Bunların hepsi eğitim sisteminin zararları. En iyi üniversiteden bile mezun olan iş bulmakta zorlanıyor ise bu sistemin köklü bir değişikliğe ihtiyacı olduğu pekala söylenebilir.

 17. Zeynep diyor ki:

  Yapılan araştırmalar ülkemizin acı gerçeğini ortaya koyuyor. Eğitim sistemimiz gerçekten de kişinin öncelikle sorgulayıcı kişiliğini, yaratıcı gücünü ortadan kaldırıyor. Daha sonra yaratIılan ezberci kitleden ülke sorunlarına çözüm bulması bekleniyor.

  Siz büyüklerime soruyorum, biz Atatürk gençliğine ne verdiniz ki ne istiyorsunuz? Elinizi yüreğinize koyun, hangi vicdan müsaade eder böyle boş bir nesilin oluşmasına.

  Beyin göçünden söz ediyoruz. Peki şunu hiç düşündünüz mü: Neden bu kadar çok insanımız kendi ülkelerinde değil de tanımadıkları, zamanında bizi sömürmeye çalışan ve hala bu yolda çabalayan ülkelere gidiyorlar?

  Siz büyüklerime sesleniyorum, LÜTFEN gençliğin bu şekilde yok olup gitmesine izin vermeyin. Çünkü bu ülke kolay kazanılmadı; nice kanlar döküldü. Bize düşen bu güzelim vatanı korumak ve yüceltmektir. Haydi gençlik bu vatan hepimizin.

 18. Nagihan diyor ki:

  Ben de Türk eğitim sisteminin bütün sorunlarını bizzat yaşamış bir öğrenciyim. Bu yıl liseden mezun oldum. ÖSS’de oldukça iyi bir puan almama rağmen hala istediğim bölümü okuyup okuyamayacağıma dair şüphelerim var.

  Eğitimde reform ve iyileşme gerçekten çok gerekli. Çünkü ülkenin kalkınması öncelikle yetişmiş insan gücüne bağlı. İyi yetişmemiş bireylerle safça her düşüncenin peşinde koşan araştırmayan öğrenmeye hayat boyu ilke haline getirmemiş insanlarla hiçbir yere gelinmez. Çözüm de kendi içinde aranmalıdır.

  Bu sorunun çözümü olduğuna inanıyorum. Bu yönde de araştırmalar yapıyorum. Gelecekte belki de bu sorunu el birliğiyle çözeceğiz.

 19. birkan diyor ki:

  bizim eğitim sistemimiz eğer dünya bankasının istediği şekile girecekse biz yatıp ölelim. bizim derdimizi en iyi biz anlarız. iyide olsa kötü de olsa bu soruna kendimiz çözüm bulmalıyız.

 20. Abuzittin Keykubat diyor ki:

  arkadaşlar hiçbiriniz henüz hiçbirşeyi bilmiyorsunuz.Dünyada en iyi ve en kolay egitim sistemi Türkiye’de.Biz de sadece ÖSS derdi war die,bu şekilde kınamayınız,ne zor egitim sistemleri gördüm yabancı ülkelerde ve bizdeki sisteme şükrettim.195 dk hayat mı sorusuna gelince de o sadece kendine güvenemeyen ,başarısız kişilerin desteklediği birşey…LÜTFEN ÇALIŞIN (öss zannettiğiniz kadar zor değil)

 21. Suskun Urfalı diyor ki:

  Gelişmemizi istemeyen içteki ve dıştakı karşı güçler elbetteki ilerlemenin bel kemiğini oluşturan eğitim sistemini de istedikleri gibi verimsiz hale getirip içini bomboş bırakacaklardır.Ben Sosyoloji Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. İnanın sürekli aynı konuları üç beş gereksiz ayrıntıyla tekrar önümüze getiriyorlar tabi kendi alanımızda da bir sürü gereksiz dersle uğraşmak zorunda kalıyoruz.Sınav sistemi zaten rezil bir durumda okullardaki mevcut eğitim ondan daha da öte rezil.Bence yerleşmiş olan beş para etmeyen zihniyet kökünden değişmeli…Selam ve Dua İle

 22. dilan diyor ki:

  slm ben dilan öncelikle eğitim sistemi diye bişey yokki türkiyede onun için eleştirilecek yanına göremiyorum.ben meslek lisesi muzunuyum. okul birincisi olduğum halde hiçbir yere giremedim. bize öss de sorulan soruların derslerini sadece lise 1. sınıfta görüyoruz .peki bizi herkesle bu kefede değerlendirmeleri adaletli mi .tabikide değil.bunun için lütfen bi çare

 23. Sydney diyor ki:

  bir bucuk sene once turkiyede 10 uncu siniftaydim ve turkiyedeki egitim sistemi beni gayet guclendirmis ve sunu ogretmisti, hic bir seyin imkansiz olmadigini, hep siniftaki arkadaslarim tartisirdi turkiyedeki egitim sistemi hakkinda, ve hep su meshur “hayat=195 dk.mı?” soylerlerdi.. ancak bu 195 dakka ogrencilerin kissiliklerini test ediyor ayrica zekanin hizinida gelistiriyor, oysa burada suanda yasadigim australiada matematikte hesap makinesi kullanmamiz vs beynimizi yavas yavas yavaslatiyor, hersey kolay oluyor, ayrica burada her dersten 3 saatte sinav olunuyo 6 ile carptiginizda 24 saat sinav ve bunlar belirli gunlere bolunmustur. ve egitim yaraticilik uzerinde olusmustur, ayrica cogu sorular sikli degilde yazili halde olmasi gerekiyo, ogretmenler onlari gece okur, ve saatlik maaslari cok para ediyor, sizce turkiye gibi bir ulke egitim icin nerden bu kadar parayi getirebilir, Turkiye sadece onlari kolay bi sekilde teknology uzerinden okuyor ve sonuclar hazir bi sekilde belli oluyo…..
  Ayrica buradaki unuversiteler parali turkiyedeki gibi devlete bagli olup bedava degildir….
  hayyata herseyde guzel seyler vardir vede guzel olmayan seylerde…. sikayet etmek yerine bence olanlari kabullenip elimizden geleni yapmaliyiz….
  ben iraktan sonra turkiyeye turkiyeden sonra Australiaya geldim ve bircok egitim sisteminden gectim ve basarili olacagima inandigim surece ve gayet ettigim surece hic bir sey bni etkileyemez, cunku herseyin olumlu yanindan bakmak insana olumlu sonuclar getirebilir…..

 24. yavuz koçumboğrul diyor ki:

  Benim önerdiğin bir eğitim sistemi var sisteme oturacağına ve başarı elde edileceğine de inanıyorum (fikir ve yorum için fiend_beatnik@hotmail.com); 5 aşamalı eğitim sistemi 1. Aşaması zorunlu olması gereken ana okul 2. Aşama 4 yıllık ilk öğretim 3.Aşama 3 yıllık orta öğretim 4. Aşama 3 yıllık lise toplam 10 yıllık zorunlu eğitim uygulaması kalan iki yıl ise özel eğitim ve bıranş üzerine kullanılmalı Sınavla geçiş yapılabilen matematik fen sosyalbilgiler edebiyat ve ingilizce ağırlıklı 2 yıllık sonliseler olmalı buralara yerleşemeyen öğrenciler aynı okulda sayısal sözel eşitağırlıklı sistemde devam etmeli Meslek liseleri ve 2 yıllık yüksek okullar kaldırılmalı yerine 2 yılı sonlise 2 yılı yüksek okul 4 yıllık sistem yada 2 yılı sonlise 4 yılı üniversite 6 yıllık sistem uygulanmalı İmamhatipler kapatılmalı din eğitimi almak isteyenler din eğitimini özel sonliselerde almalı Yabancı ülkede okumak isteyenler ise o dil ağırlıklı 2 yıllık özel eğitim almalı Sınav sistemi ise bir sürü branş sınavları (coğrafya,fizik,tarih,ingilizce v.b) ve şimdiki uygulanan bi sürü dersin karışımı tek sınav olmalı Bu sınavın soruları mantık önde tutularak hazırlanmalı Üniversteye yerleşim ise şöyle olmalı örneğin tıp okumak isteyen biri biyoloji,coğrafya, kimya, matematik ve genel mantık sınavından aldığı puanlarla yerleşmeli Sınıf öğretmeni olmak isteyen biri sadece genel mantık sınavından sorumlu olmalı İngilizce öğretmeni olmak isteyen biri genel mantık sınavı ve ingilice sınavından sorumlu olmalı bu sistem uygulanırsa dershanelerin okullar üzerindeki etkisi azalır ve branş üzerine eğitim alındığından meslek kalitesi ve verimlilik artar

 25. cengiz şükreden diyor ki:

  öss zor değil arkadaşlar paranız varsa her dersten özel öğretmen tutuyorsanız dershaneye gidiyorsanız birde ananız babanız öğretmen doktor mühendis vs.. gibi elit kesimdense azıcıkta siyasete değmişliği varsa yemede yanında yat okulda sizi kasmıyor tabi güneydoğuda ışık olmayan evde bomablar patlarken çalışanlarla bir olması mumkunmu onlar dağa siz elit ailelerin elit çocukları üniversiteye neyapalım dunyanın düzeni bu.

 26. ramazan diyor ki:

  bu eğitim sistemi bence öğrencile sadece öss ile meşgul olsunlar diye uygulanıyor
  çünkü öğrenciler genç nesil
  ve kimse genç nesilin gözlerini açıp başka konulara müdahale etmesini istemez arkadaşlar

 27. Burak diyor ki:

  Ülkemizdeki egitim sistemi çok saçma çünkü ögrencilerin yetenegi olan ders degil tüm derslre mecburuz.Mesela kendimden örnek vereyim:Benim tarih’im süpedir(genelde 90-100).Amacımda tarih ögretmenligi ama maalesef tarih e odaklanıp kendimi dahada geliştirmek yerine bu saçma sistem yüzünden matematik kimya dil anlatım gibi derslerle ilgilenmek zorundayım(İlgileniyorumda ne oluyo ki Dil anlatımdan kaldım).Ama ben sadece tarih dersi görüyüor olsam veya matematigi iyi olanlar sadece matematik görse ne sınıf tekrarı olur nede ögrenci isyanları.Ben bir Tarih meraklısıyım ve diger dersleride okumaya mecbur bırakılmam çok saçma.Zaten bu digir gelişmiş ülkelerde dedigim gibidir.

 28. mesut diyor ki:

  ben ingilizce öğretmeniyim neden ingilizce öğretmeni oldum çünkü ilgim o yöndeydi ama eğitim hayatımda bir sürü farklı dersler gördüm hiçbirinin ingilizce ile alakası yok. şu an öğrendiğim o bilgileri şu an günlük hayatta kullanmıyorum hepsini unuttum boşu boşuna bilgi hamallığı tek ilgi alakam ingilizce ben eğitimde faydalıcıktan yanayım öğrenciye kabiliyetine yönelik dersler verilmelidir. bunun haricindeki dersler hayatta lazım olacak kadarı öğretilmelidir. örnek hayatta ben matamatiği sadece 4 işlem kısmını kullanıyorum. ama matematik bana en ince ayrıntısına kadar öğretildi.

 29. ömer diyor ki:

  Türk eğitim sis.amaç ve hedefleri(4.madde) dikkate alınarak ülkemizi çağdaş gelişmişlik seviyesine çıkarmak için ilköğretim 4.sınıftan itibaren yönlendirmeli eğitime geçilmelidir.(NE YAPMALI?)
  Çocukların KABİLİYET-YETENEK ve KAPASİTELERİni dikkate alan mesleğine aşık olarak nikahlanmış bilim ve kaliteli iş güçünü yetiştiren bireyler hedef alınmalıdır.ÖRNEĞİN;ilgi alanları belirlenip ilköğretimde de kapasitelerine göre öğretim programları ve ders saatleri ayarlanmalıdır.İlköğretim A diplomalı öğrenci fen ve anadolu lisesine,B diplomalı öğrenci teknik liseye,C diplomalı meslek lisesi gibi orta öğretime geçişler olmalıdır.Çocukların gelişim dönemlerindeki sıçramalar az da olsa dikkate alınarak yatay geçişler yapılabilmelidir.fen liseleri bilim adamı yetiren üniversitelere öğrenci yetiştirirken ,anadolu liseleri ilim adamları ve memurları yetiştiren yükseköğrtm.kurumlarının alt yapısı olmalıdır.Teknik ve meslek liseleri ise teknik elemen ve vasıflı işçiler yetiştrmelidir.Yetenekli olupta düşük kapasiteli çocukları yanlış yerlere yönlendirerek hayatta olamıyacak hayal ürünü bekletiler aşılayarak ilerki yaşlarında vasıfsız hayatta mücadele becerisi olmayan çökmüş bireyler şimdiki eğitim sistemi yetiştirmiyor mu?.SBS ve ÖSS İle yapılan seçimde %20 seçiyor.geri kalan %80 öğrenci vasıfsız olarak kaderine terk edilmiyor mu.? SOKAK kültürü ile yetişen otomobil vb.ustalarından mı meslek öğrenecekler

 30. Yunus Emre diyor ki:

  Artık bazı şeylerin farkına varmalı, ayrımı yapılmalı… Bizler dersaneye mi gitmeliyiz yoksa okula mı? Bunun cevabını çok aradım fakat her seferinde HER İKİSİNEDE yanıtını aldım… Yani dersaneye gidilmeli ki öss kazanılsın… Peki maddi anlamda durumu iyi olmayan insanlar çocuklarını nasıl dersaneye göndericekler..? Yada durumu iyi olan insanlar, arkadaşlarının dersaneye gidemediklerini bilip nasıl gönül rahatlığıyla dersanelerine gidicekler… Sistemin değişmeyeceği aşikardır arkadaşlar fakat iki büyük sorun ve iki fikrim var… İlki paylaştığım maddi dengesizlik durumudur… Diğeri ise şöyle; dersanelerin olmadığını ve sadece milli eğitime bağlı devlet okullarında eğitim verildiğini düşünelim… Milli eğitim şuandada olduğu gibi yazınsal düşünsel yani klasik yöntem dediğimiz biçimde eğitim veriyor… Yani eğitiminde herhangi bir test tekniği uygulamıyor… Peki nasıl oluyorda bizlere öss gibi bir sınavda test tekniği uygulaya biliyor. İlk çözüm test tekniğinin yanında düşünsel ve klasik yöntemli sorularında öss ye dahil edilmesidir… Eğer bu olamayacaksa milli eğitim ilköğretimden başlayarak orta öğretimdede test tekniğini okullarda uygulamaya koymalıdır… İkinci büyük sorun olan maddi durum karşısında, ya dersaneler kapatılmalı, yada okullar kapatılmalıdır… Dersane parası olanın gittiği bir yer olmamalıdır… Eğer milli eğitim test tekniğini okulda uygulatamazsa milli eğitimin özel olmayan dersaneleri veya etüt merkezleri olması gerekir… Gerek bursla gerekse cüzi bir fiyatla bu uygulamayı hayata sokmalıdır… Bende bir anadolu lisesinde son sınıf öğrencisiyim ve ortak sıkıntılarımızı dile getirmek istedim… Okuyan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim ve zamanlarını çaldığım için özür dilerim…

 31. gizem diyor ki:

  mrb. ben Gizem.ben lise 1 öğrencisiyim
  sisteme herkez gibi bende karşıyım çünkü
  1.) adaletsiz
  2.)düşüncesiz
  3.) hatayı düzeltememe
  ben düz lisedeyim. belki sınıyıcaksınızz ama sbs sınavına çok hazırlandım ama kazanamadım çünkü 1 yıl dershaneye gittim ve oda zarla zorla parayı odedik avukatlara dahi gitti.
  hem maddi hemde manevi sıkıntıyı bir sınav yüzünden çekmek beni ve tüm öğrencileri bitiriyor tama dedim bu sınavı kazanamadım ellbek bir çarezsi vaardır diye düşünüyorum ve durmaksızın çok çalışıyorum bu sınav sitresi bizi bitiriyor çalışmadğımdan değil param olmadığından kazanamam diye korkuyorum ………………………………………………………………………………eğitim zaten testi gerektiriyor ve zarla zorla test alıyorum
  . bu yüzden üniversitere ingiltereye amacamın yanına gidip orada yaşayacağım.en azından orada inek gibi çalıyorsun ve geçiyorsun sınav sitresi olmadan………………………………………………………………………………………………………herkez dinlesin! kim bilir kaç milyon genç ekonomik psikoleyik sebeplerden dolayı okumuyor.bende bir kolejde okumak isterdim daha güzel bir şekilde ama yok bu ülkenin eğitiminde hiçbir şey olmuyor tama çalışıp geçenler var ama çalışma ve şans da etkili oluyor.offff offff

 32. özgü diyor ki:

  artık şu eğitim sistemi değişsin köklü bir değişim gerek artık neyi bekliyorlar ki?bütün yenilikler ülkemize 10 yıl sonra geliyor. geri kalmış ülkelerle aynı sıralardayız yıllık okunan kitap sayısı istatisliğinde.afrika ülkeleri bile bizi geçecek biz hala yerimizde sayıyoruz.gerçek bir eğitim istiyorum.2.bir yabancı dil eğitimini bırakın adam gibi ingilizce bile öğretmiyorlar.geçen sene ingilizce dersimize edebiyatçımız girdi istanbul daki bir okulda böyle ise artık gerisini düşünemiyorum.artık bir çözüm bulunsun!!!

 33. reinhard diyor ki:

  burdaki arkadaşların hepsinin dediklerine katılıyorum.ben şu an maliye 2. sınıf öğrencisiyim ve hala okulda ingilizceyi geçmeye çalışıyorum.çünkü okulda öğretilen ingilizceyi öğrenciler geçmek için 1 yıllık öğreniyor.ingilizceyi geçtik diyelim diğer 3 yıl ingilizce görmediğimiz için gene unutuyoruz.bu kısır döngü böyle devam edip duruyor.

 34. csoda diyor ki:

  arkadaşlar öğrenciler başarısız olsalar bile aşırı öz güven verilmesini eleştiren bir katap vardı ama ben şimdi ismini hatırlayamıyorum eğer bu konuda bilginiz varsa ya da kitap isimleri biliyorsanız bu konu ile ilgili yazabilir misiniz

Leave a Reply