Türkiye’nin Avrupa Birligi’ne girmesi

Sert ve kanırtıcı olmasını beklediğimiz aktivite. Madem almıyolar, iyice bi hıncımızı alamım. Sokalım, girelim, mahfedelim!”

Yukarıdaki sözlerin üretildiği sosyal ve kültürel yapı ile “girmek”ten ziyade “alınmak”, “kabul edilmek” şeklinde incelenmesi gereken konudur. Evet, biz paçayı kurtarmak için Avrupa Birliği’ne kapağı atmak, durumumuzu düzeltmek istiyoruz. Aslında Türkiye için bir nevi baraj/limit çizgisi anlamına gelmektedir “Avrupa Birliği’ne girmek”. Gelişmişliğin ölçüsü olarak uzaklarda bir yerlerde göz kırpmaktadır.

Biz bu kadar kötü durumdayız, fakiriz, ekonomimiz stabil değil, kültürümüz, geleneklerimiz Avrupa’ya hiç uymuyor, Hristiyan değiliz…vs vs. Peki neden Avrupa Birliği bizim ile anlaşmaya çalışıyor? Neden bize görüşme tarihleri veriyor? Neden bizimle uğraşıyor? Kara kaşımızın, kara gözümüzün hayrına mı? Yakışıklı garsonlarımıza, misafirperverliğimize mi? Bu sorulara “evet” cevabı veren arkadaşlar için köprüden son çıkış, bu cümlenin noktasıdır.

Her ne kadar negatif özelliklerimizi gözlerine soksak da, şu açık ve seçik anlaşılabiliyor ki Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye ihtiyacı var. Bu yüzden önümüze çeşitli kriterler koyarak istediklerine en az zararla sahip olmak istiyorlar. Bizi birliğe almakla kayıptan çok kazançları olacağı da açıktır. Zaten aksi olsaydı, aynı masaya bile oturamazdık malesef.

Herşeye rağmen, bizi aralarında görmek istemelerinin nedenlerinden en önemlisi birliğin güvenlik sorunudur. NATO ile aşılmaya çalışılan güvenlik ve savunma sorunları, son yıllarda artan teror olayları, organize suç örgütleri ile tekrar gün yüzüne çıktı. Avrupa’nın ileride büyük bir tehditle (misal; ABD) karşılaşması olasılığı nedeniyle, terör açısından tecrubeli, disiplinli bir askeri güce ihtiyaçları var. Bu, jeopolitik önemle birlikte, Türkiye’nin en önemli özelliklerinden biri oluyor.

Avrupalı devletler İkinci Dünya Savaşı‘nın neden olduğu “korku” tecrübesi ile toplu bir savunma mekanizması oluşturma çabası içine girdiler. Bu amaç doğrultusunda kurulan NATO, herhangi bir üye ülkeye topyekün bir saldırıya karşı başarılı bir duvar görevi görmüştür zaman zaman. Fakat düşmanlık ve savaş kavramlarının taktikleri değiştikten sonra etkisiz kalmaya başlamıştır.

Üye ülkeleri tehdit eden savunma açıkları, daha az rastlanır, daha az tahmin edilebilir bir hale gelmiştir; Terörizm, kitle imha silahları, organize suçlar, dağılan devletler.

11 Eylul‘le birlikte aşılanan “Terör bir dünya sorunudur” yargısı, terör olaylarını tetiklemekle kalmamış, ayrıca “terörle savaş” kisvesi adı altında, çeşitli güçlü ülkelere yeni sömürü yolları açımıştır. (bkz: The whole truth about the Iraq war) (bkz: 11 eylul saldirisi komplo)

Ayrıca Avrupa Birliği ülkelerinin en çok çekindiği tehdit merkezlerinden biri olan SSCB dağılmış, kitle imha silahlarının yapımı konusunda bilgiler, bilginler, teknikler, kaynaklar, otorite boşluğundan da faydalanarak tüm Ortadoğu’yu ve Asya’yı sarmıştır. Bu nereden geleceği ve tekniği belli olmayan saldırılar, Avrupa devletleri için büyük bir tehdittir. Ayrıca, kitle imha silahlarının teröristlerin eline geçtiğini düşünün. O gözü kara insanların yaratabileceği kan dolu sahneleri bi aklınıza getirin. İşte o zaman ekonomik sorunlu, farklı, uyuşmaz kültür yapısına sahip, fakir bir Türkiye’nin, getireceği güvenlik gücü ile tüm o negatif özellikler karşılaştırılamaz hale geliyor.

Uyuşturucu kaçakçılığı, Avrupa’ya geçen uyuşturucu köprüsü, kadın ticareti, yasadışı göç faliyetlerinin büyük bir çogunluğu Türkiye üzerinden oluyor. Eğer bunlar engellenmek isteniyor ise Türkiye ile ilşkiler resmi olarak geliştirilmeli bu da çok açık.

Bilindiği gibi Türkiye’nin askeri yetenekleri Avrupa ortalamasına kıyasla oldukça üstün. Çevresindeki pek çok sorunlu bölgeyle tarihi, kültürel ve etnik bağları var. Bu yüzden çıkacak krizleri önleyebilme şansı daha yüksek. Arabulucu görevi görebilir pek ala.

Böylece tehdit merkezleri ile Avrupa arasında köprü olan Türkiye’nin önemi artıyor. Bu merkezlerin tam ortasında bulunan bir ülke ile uluslararası işbirliğinin ve bilgi paylaşımının kesinlikle geliştirilmesi gerekiyor. Avrupa Birliği çatısı altına giren bir Türkiye’nin Avrupa güvenlik ve savunma politikasının operasyonel özelliklerinin gelişmesine çok fazla katkı yapacağı kesin.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında savunma ve güvenlik alanlarinda işbirliğinin daha da geliştirmenin önündeki tek engel, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi olmamasıdır. Tüm bunlar da şu anlama geliyor; “Türkiye Avrupa Birliği’ne dahil edilmek zorundadır“.

Ve bu yönde yapmaya çalıştıkları sadece bu geçiş sürecini en az zararla savuşturmak.

64 Responses to “Türkiye’nin Avrupa Birligi’ne girmesi”

 1. bercenay diyor ki:

  kisisel fikrim;

  turkiye,ab’ye girmeyecek.gecis surecini en az zararla atlatması gereken ab degil turkiye’dir.ab’nin yapacagı bu sureci mumkun oldugunca uzun bir zamana yaymaktır.

  turkiye’nin esas ihtiyacı olan sey ab degil.ab surecindeki yapılması gereken reform hareketleridir.ancak ab,bu surecte surekli taviz kopartma cabası icindedir.bizim artık akıllı davranıp bu tavizleri mumkun oldugunca minimize etmemiz gerekir.

  sonuc olarak bize ab sureci gerekli,ab degil.ancak gelecekte ab’nin bize daha fazla ihtiyacı olacagı dogrudur.

 2. Orhun diyor ki:

  Bence girelim. Neden mi? Bizim milletimiz iş bulamıyor. Girersek de hem bizler hem de boş gezenler daha çabuk iş bulabilir. Neden olmasın :)

 3. Özgür diyor ki:

  Türkıye AB’ye girmesin. Şimdiye kadar Türk gençligi, Türkiye nasıl ayakta kalmışsa bundan sonra da durabilir. En azından bu AB’ye muhtaç olmadığımız anlamına gelır.

  Teşekkür ederım.

 4. Özgür diyor ki:

  Bence Türkiye AB’ye girmesin. Çünkü AB bizden yararlanmak istiyor. Bizim askerimizden faydalanmaya calısıyor.

  Bizim askerimiz bize calışmalı. Başka ülkeleri korumaya değil. Zaten bir ülkenin korunması askerler tarafından olur. Bizim o yönde kimseye ihtiyacımız yok.

  Teşekkür ederim.

 5. Özlem Çınar diyor ki:

  AB’nin bence Türkiye ile ilgili iki düşüncesi var.

  AB ya Türkiye’nin jeopolitik konumundan faydalanmak ve daha fazla çıkar elde ederek, Türkiye’yi AB’ye sokmak istiyor. Amacı öyle olmasaydı zaten bu kadar Türkiye ile ilgilenmezdi.

  Ya da AB, Türkiye’nin AB’den vazgeçmesi için geçiş sürecini olabildiğince uzatmak istiyor.

 6. Salih diyor ki:

  Ben de ÖZLEM ÇINAR arkadaşımıza katılıyorum.

 7. Melek diyor ki:

  Bence Türkiye Avrupa Birliği’ne girmesin. Eğer girerse kültürümüz de bozulma olacak. Zaten hızlı bir biçimde başka kültürlerin etkisi altına giriyoruz. Bir de Avrupa Birliği’ne girip, bu süreci daha hızlı bir şekile getirmeyelim.

  Hem bizi sevmeyen sadece bize ihtiyacı oldukları için seviyomuş gibi gözüken birileriyle ne işimiz olur ki?

 8. Bahtiyar diyor ki:

  Avrupa Birliği’ne neden giriyoruz ki? Avrupa Türkiye’yi her zaman evin üvey evladı olarak görmüştür.

  Her zaman evin bahçesinde oyun oynamasına izin vermiş, bahçeden dışarı çıkarak başka devltlerle ilişki kumasına engel olmuştur. Aynı zamanda hiçbir zaman eve de almamıştır.

  Madem bu kadar hor görülüyoruz, madem zorla kendimizi sevdirmeye çalışıyoruz, neden kendimizi bu kadar mağdur görerek AB’ye sığınmaya çalışıyoruz.

 9. Ela Doğan diyor ki:

  Bence AB’ye girelim. Neden mi? Çünkü iş bulamayanlar iş bulur. Aç olanlar karınlarını doyururlar, yeni doğan çocuklar geleceğe daha bir umutlu bakarlar.

  Teşekkür ederim.

 10. Ebru Müjgan diyor ki:

  Bizce Avrupa Birliği’ne girmeyelim. Bugüne kadar Türkiye nasıl ayakta kaldıysa, bugün de bunu başarabilir.

  AB bizden bizim jeopolitik konumumuzdan askeri gücümüzden faydalanmak istiyor.

  Türkiye eğer kendi öz kültürüne sahip çıkıp kendine güvenirse AB’nin yapacaklarından çok daha fazlasını yapabilecek güce sahiptir.

  Avrupa Birliği ne kadar uzak gözükse de biz kendimize güvenimizi yitirmeyelim. Çünkü TÜRKİYE şimdiye kadar kendi halkı sayesinde var oldu. Kimseye muhtac olmadan ilelebet de ayakta kalacaktır.

  AB’ne bizim değil, AB’nin bize ihtiyacı var.

 11. medine diyor ki:

  vallahi arkadaşlar ben lise 3 e gidiyorum ve sınıfta münazara yaptık konuda TÜRKİYE Ab ye girmesin oldu ve ben sizlerin yorumunu okuyarak girdim münazaraya fikirleriniz benimkilerle çok uyuşuyor herşey için teşekkür ederim bence de kesinlikle girmesin bugüne kadar nasıl geldiysek bugünden sonra da öyle devam ederiz teşekkürler

 12. crazy diyor ki:

  Türkiye kimseye muhtac degil! Türkün Türkden baska dostu yokdur! Ben avrupada yasiyorum ve bunu biz görüyoruz… Türkiye neleri atlatti

  birlik, beraberlik, istikrar, sabir ve özenle herseyi basaririz

 13. tubacan diyor ki:

  bence türkiye abye girmeli çünkü girersek insanlara insan gibi değer verilirr.. günümüzdeki gibi sorunları şiddetle çözmektense hukuki yöntemlerle çözülürr bunun tüm insanlık adına yararı olur.. insanlara daha fazla yasal haklar verilirr.

 14. ayşenur diyor ki:

  eğer AB girersek dinimizde değişiklik oluşur,geneldeonların dediği oluşur

 15. sevgül diyor ki:

  bunun ne olduğunu bilmeyen o kadar çok insan var ki_?sayısı çok fazla. ama günümüz insanları bunu ne olduğunu aşılamak yerine tartışmaya öncelik gösteriyor..girme konusuna gelince de…bizi hamam da yavaş yavaş soyuyorlar türkiye farkında dilsiniz..ben bir türk genci olarak bunları düşünmekteyim o kadar çok sorunumus var ki mesela biri de şu… ben kendimi bildim bileli ki şuan 17 yaşındayım bir türlü gelişlmekte olan bir ülke stilinden kurtulamadık nie mi_ o kadar çok gereksiz şelerle uğraşıyorus ki mesela mı ..örnek veriyim türban bırakın insan lar ne giyerse giysin biliyorum o kadar basit bi konu değil ama inanın bana bu öteki sorunlarımızın yanında iğne deliği kadar önem taşımakta teşekkürler…

 16. şura diyor ki:

  merhaba arkadaşlar ben kararsız kaldım şimdi bir olumlu yönleri var birde olumsuz olumlu dediğiniz gibi işsizler iş bulacak rahatlayacak fakirler doyurulacak o yönden olumlu olumsuz yönü ise dininden olacaksın aAB NE GİRİLMESİN TEŞEKÜRLER

 17. tuğçe ertuğrul diyor ki:

  selam , turkıye ab ye kesınlıkle gırmemelıdır. ab turkıye yı ıstemıyor degıl sartlı ıstıyor. bızım askerı gucumuzden ve jeopolıtık konumumuzdan yararlanmak ıstıyorlar… ekonomının gelısecegı ve ıssızlerın ıs bulacagı soylentılerı ınsanları kandırmaktan baska bırsey degıldır.ayrıca demokrasının daha da gelısecegını savunurlar,turkıye zaten demokrat bır ulkedır.turkıye bugune kadar nasıl gelmısse bundan sonra da hıcbır bırlıge uye olmaya gereksınım duymadan yolunda ılerleyecektırayrıca ab bır hrıstıyan bırlıgıdır,bızım bır dınımız ve koklu bır kulturumuz var. ab turkıye ıcın kulturel yozlasma sebebı olacaktır. bu sevdadan vazgecılsın,tesekurler

 18. Türk Genci(duygu) diyor ki:

  Merhaba.AB’ye giilmemelidir.çünkü ;AB devletlerinin istediği insanların karnının doyurulması değil,yasaların uygulanması değil.AB’nin istediği Türkiye’yi tükenene kadar kullanmak ve bu tükenmenin sonu Türkiye’nin işgal edilmesidir.AB şimdilik AB’ye girmemiz için bir süreç sunuyor -şartlı süreç- yani şimdilik Türkiye olan Türkiye ama asıl istedikleri Türkiye’nin kendisi.Düşünün bi arkdaşınız ayakkabı istediniz,giydiniz giydiniz…Ama onun sizin olmasını daha çok istemezmisiniz?Ya da vitrinde duran bir ayakkabıyı.Türkiye istihbarat bakımından yanılmıyorsam 3. sırada neden ülkemizi kullandıralım.Zamanın da Atatürk’e sunulan ve bu teklifi reddeden bir milletsek neden şimdi ihtiyaç duyalım.Atatürk’ün dediği gibi Muhtaç olduğumuz kan damarlarımızdaki asil kanda mevcut…

 19. necip diyor ki:

  merhabalar, Ben Turkiye nin AB de yer almasindan yanayim . Ancak bunu bir amac degil bir arac olarak goruyorum .Bu kurulus felsefemiz olan yuksek medeniyet projesinin bir aracidir. (bu anlamda AB yapisi medeniyet anlayisinin mutlak ifadesi degil gunumuzdeki en ileri temsilcisidir) Malesef ki toplum, bilimin ve aklin degerlerinden nasibini almadikca demokrasicilik oyunlari (bu yakin gecmisimizde kominizim tehlikesi olarakta adlandirilmistir ve bu mucadele devam ettikce yeni ifade bicimleride kazanacaktir) uzerinden ulkede elde edinilen siyasal rantin erk sahipleri koca bir ulusu aydinlanma yolunda surekli karanliga ceker iken AB yolu ulkemiz insanina yine de aydinlanmaci savunuculari tarafindan surekli geriye cekilmeye calisildiklari yolda ilerideki somut bir isik gibi gorunmektedir. Somut keimesi ile ifade etmeye calistigim “projemizde” bize modern dunyanin sundugu mevcut en iyi ornektir amaclanan basta da ifade ettigim gibi ustun medeniyet anlaminda mevcut en iylerin onune gecmek ancak devam ederek mukemmele ulasma arzusunu asla yitirmemektir. kisaca bu yolun sonu yoktur AB bu yolda ugranilmasi gereken bir duraktir bundan gayri cabalar ulkemizi bu yolun disina itmek demektir. Ancak bu yolda Ab nin “cifte standartlarina dayali” verilmesini talep edecegi odunler oncelikle ulusal cikarlar ,sonrasinda ust medeniyet anlayisinin gereklilikleri paralelinde degerlendirilip uzun vadede yolumuzda bize hiz kazandirici unsurlar olmalidir.
  tesekkurler.

 20. Neverwhere diyor ki:

  İlle de bir oluşum istemek gerekirse,

  Avrupa Birliğine alternatif TCB, yani Türki Cumhuriyetler Birliği oluşumudur.

  En azından geçmişte kuyruk değdirmişliğimiz, ortak bişiler paylaşmışızdır ve bizi kendilerinin liderleri olarak görmektedirler.

  Ayrıca petrolleri, doğalgazları, uranyumları vs. vs. her bişeyleri de vardır.

  Rahmetli Özal’ın bu yaklaşımından ötürü öldürüldüğü de söylenmektedir…

  Avrupa Birliği de nedir ki?

  Burada iş bulamayan vasıfsız elemanlar ingiltere de genel müdür olacak ta benim mi haberim yok?

  Yok ööle bişe kardeşim. Bırakın bu AB bir vizyondur geyiklerini. Adamlar vizyonu bizden örendiler şindi bize satmaya çalışıyolar.

  De get AB.

 21. Bence Türkiye AB’ye girmese de olur.

  Sadece vize-seyahat kolaylığı sağlansın, istediğimiz anda yurtdısına çıkabilelim.

  Onun dışında, bazı ticari kolaylıklar sağlanabilir.

  Ondan fazlasının bize fayda sağlamayacağını düşünüyorum.

  Bir kere, oranın zihniyetiyle bizim insanımızın zihniyeti bir değil. Kaynak tutmazlar birbirlerine.

 22. süheyla diyor ki:

  slm arkadaşlar bence tr abye girmemeli çünkü ab tr kullanmak istiyor biz bugüne kadar ayakta durduysak bundan sonra hayli dururuz ki tr imkanları çok ne ab ye girelim ab bizim birliğie girsin…. tşk edr

 23. rüfeyda diyor ki:

  türkiye ağır bir etnik sorunla kürt sorunuyla karşı karşıyadır.fakat türkiyein ab üyeliği yolunda ilerlemesi bu sorunun çözümü için gerekli ortamı sağlayacaktır.kürt sorununun barışçı yollarla çözülmesini isteyenler yapması gereken şey türkiyeyi ab içine almaktır.delorsun dediği gibi bir hayal rdin türkiye kürtleri barış içinde yaşıyorlar.türkiyenin ve avrupanın dayanışmasından istifa ediyolar.ülkedeki gelirimler sona eriyor ve tüm bunlar türkiyenin büyük avrupaya girişi sayesinde oluyor teşekkürler

 24. muhammet diyor ki:

  arkadaşlar ben okulda AB ye girme konusla ilgili 1 tartışma yapcak hoca ve bende gelip bi bakıyım dedim ne dio benim gibiler ama bence AB ye girmeyelim iş çokk ama ebnce arayan yok ne demişler ”arayan mevlasınıda bulur belasınıda” bunu boşuna mı demişler. bence girmeyelim

 25. Ramazan YILDIZ diyor ki:

  Avrupa birligine girmemiz cok zor. Turkiye’de askari ucret 300 euro avrupada 1400 eurolarda iken entegrasyon sureci utopya gibi geliyor. Bu bir hayal bence. Girmek icin de cok fazla taviz vermek, kul kole olmak, bir sekilde manda altina girmemiz gerekir!

  Bana gore Avrupa Birligine girme politikasi guden hukumetlerimiz de bunun bilincinde fakat gorebildigim kadari ile bu oyle sonu gorunmeyen bir surec ki kendisinden uzak durmak ya da uyeligi umit etmek mumkun degil. Bu surecin kacinilmaz oldugu kanisindayim en azindan ve Coskun Istanbulluoglu yorumlarina da katiliyorum.

  Bizim oncelikle milli nitelikte olacak sekilde gelisme hamlelerimizi hizlandirmamiz, her seyi hesaplayan, pragmatist bir devlet yapisina kavusmamiz gerekmekte.
  Butun yolsuzluklari, patronlari, mafya babalarini, gorunmeyen burjuvalari dize getirebilecek bir mekanizma kurmaya ihtiyacimiz var.

  Guclu bir devlet zaten Avrupa birligine girmeksizin soz sahibi olacaktir Dunya politikasinda!

  Benim sloganim ise “Disiplin Gucu, Guc daha fazla Gucu getirir”…

  Saygilar.

 26. h!LaL diyor ki:

  ABD bizim ekonomiyi düzelteceğine, bize iş vereceğine ilk önce kendine bi baqsn ekonomisini düzeltsnde ondan sonra bize gerçeqten çoq istıyosa yardım etsn biz TÜRK milletinin yalanla dolanla işi olmaz emin olun bize işleri düşmese kesnlikle yardımcı olmazlar ne olursa olsun herkes kendini ve kendi ülqesini düşünr we unutulmaması gerekn bide şu war biz TÜRK gençleriyiz !.. (ayrıca bnm dinimi değiştirmeye hiç niyetm yoq bn bu dinden her daim wazgeçmiyicem )

 27. AhméT diyor ki:

  bnce avrupa birliğine girelim arkadaslar.Neden dersenizz : Bizim atamız önderimiz Mustafa Kemal ne demisdi.: Türkiye bir gün çağdaş devletler yüzeyine yükselicekdir. Bu demekdir ki biz İRANLA SURİYEYLE TERÖRLE uğraşmakdansa avrupaya yakın olarak teknoloji siyasal ekonomisel alanda yükselip AVRUPA HALKLARINDAN SAYILMALIYIZ

 28. metin diyor ki:

  bir kac gün eveline kadar girme taraftariydim ama biras düsündümde ab nin isteklerini yapmak zorunda deyiliz.türkiye girmek istemiyoruz derse bu kez ab türkiyenin pesinden gelecektir.böle olunca tr daha bir önem kazanır…Tsk ederim

 29. özge diyor ki:

  AB ‘ye girmeme taraftarıyım. Yararından çok zararı olacağı kesin yoksullaşan kültürümüze birde Avrupa Birliği eklenirse,kısa zamanda yok olmaya mahkum kalırız…
  Çoğu genç daha şimdiden Türk kültüründen yoksunken birde AB ‘ye girmiş hallerini düşünemiyorum… Bugüne kadar Türkiye nasıl varolduysa bundan sonrada hiç bir millete ihtiyacımız oldugunu sanmıyorum..Kendimiz ayakta durabiliriz

 30. kağan diyor ki:

  sözlerime ilk olarak şöyle başlamak istiyorum:
  neden TÜRK BİRLİĞİ değilde avrupa birliği;ben bu sorunun cevabını çok merak ediyorum……
  şimdi bakıyorumda kuzeyimizde RUSYA İMPARATORLUĞU,BATIMIZDA AVRUPA BİRLİĞİ,GÜNEYİMİZDE ABD,DOĞUMUZDA ÇİN İMPARATORLUĞU,2002 DE AFRİKA BİRLİĞİ KURULDU,ARAB BİRLİĞİ KURLDU,NİYE TÜRK BİRLİĞİ KURULMASIN??????????
  eğer türkiye avrupa birliğine girerse türk kültürümüz avrupanın içinde yok olmaya mahkum kalcak,tamam ekonomik açıdan faydalı olabilir ama,bunu türk birliği kurarak bu birlik içerisinde bu ekonomik reformlari çok iyi bir şekilde yapılcandan eminim.eğer türk birliği kurulursa dışa olan bağımlılığımız minimum dereceye kadar düşücek çünkü kendi ihtiyaçlarımızı kendimiz gidercez ,kendi hammedelerimizi kendimiz işlicez bu birlik çatısı altında ithalden çok ihracata yönelcez.biz AB^ye değil onlar bize muhtaç olcak.türkiye ab açısında jeopoletik açıdan çok önemli bir ülke ,asya ve avrupayı birbirine bağlayan bir köprü durumunda ,avrupa bize muhtac biz avrupaya değil.onlarda bunun bilincinde,ben bir türk cenci olarak avrupa birliğine girme taraftarı değilim.en azından başımızdaki büyüklerimiz türk halkına avrupa birliğine neden bu kadar girmek istiyoruz ,faydaları neler ,zararları neler.birde neden türk birliği değilde ,avrupa birliği??????????*
  saygılarımla……

 31. Kadir diyor ki:

  selam,Nedense ulkemizde ab’ye girersek sunu sunu elde edecegiz derlerde,kaybedeceklerimizi kimse anlatmaz.

  Ozelllikle ab yanli arkadaslar hic dusundunuz mu neler kaybedecegiz?

  Mesela ben bir ornek vereyim.

  Bati hayranligi ulkemizde cok asiri oldugu icin buyuk firmalar ozelllikle batidan gelen iyi egitim almis insanlara is verecekler.Bulgaristan gibi ulkelerden insanlar ulkemize calismaya gelebilecekler.100 avro icin bir ay calisacaturkıye ab ye kesınlıkle gırmemelıdır. teşekkürler

 32. burak diyor ki:

  bencede türkiye ab ye girmemeli hem türkiye asya ülkesi ,avrupayla türkiyenin alakası bile yok sadece türkiyenin 2-3 şehri avrupada diye avrupa ülkesi mi oluyo … diğer 77-78 şehir asyada bu bir gerçek başbakanda bu sevdadan vazgeçsin ab yi istemiyoruz..

 33. orhan diyor ki:

  bence gırmelı bızım onlara onların bıze ıhtıyacı var.su anda bı cok sorun yasıyoruz ulkemızın dısına cıkmak ıcın pasport vıze uğrasıyoruz a.b ye gırınce bu ve bunun gıbı buyuk sorunlar ortadan kalkıcak daha sosyal demokrat bı ulke olacağaımızn kanatındeyım arkadaslar..

 34. hülyaa diyor ki:

  bnce gırmemelıyz arkadaslar …adamlar tamamen cıkar pesındeler evet ıstıor ab turkıyeyı nıe ıstıo turkıyenın askerı gucünden jeopolıtık konumundan yararlanmak kıcn ıstıor sartlı ıstıor turkıyeyı kestırıp atmıo bu yuzden…..uvey evlat olmamaloyız arkdslar kendımızı ezdırmemelıyz adamlar her ıstedıklerını yaptrmaya calısıolar turk gencı turk evladı buna ızn vermemeli die düşünüyorum …ekonome saglık egıtım acısından ii olcagını düşünüo bazıları ulan burda ıssız olan elemanlar ab ye grınce gdıpte müdürmü olcak …yok böle bişi ınanmayı lutfen artık bu tazr sacmalıklara hersey cıkar ıcn …..

 35. sedat diyor ki:

  orhan arkadasım sen sağdan soldan duyduğun kelimelerle yaşıyosun galiba. kaç deffa yurt dısına cıktın sadece ab ye vize pasaport sorunu kalkacağı için mi girmeliyizz. ii girelim ozaman .. sen kendi özünden ve kültüründn ödnün verebiliyosan brawo.. kıbrısı rumlara veririz kapıları açarız değilmi rahat rahat ülkemin içnde söz hakkına sahip olurlar…

 36. fehime diyor ki:

  ay biz 2 gün sonra münazara yapcaz türkiye girmeli bu uzun zamandır dillerde

 37. deniz diyor ki:

  belki bazı sorunlar yüzünden girmeliyiz diye düşünüyordum ama sanırım türkiye kendini biraz daha geliştirme çabası gösterirsek hiçte gerek yok abye girmemize

 38. selman keleş diyor ki:

  bence türkiye girsin iş bulma olanakları fazla olur ve bazı arkadaşlar diyorki kültürümüa kayb olur arkadasim kültür zaten yok olmak üzere ve bunu siz kendileriniz yaptınız yanlış batılılasmayla batı özenen kişilerin sayesin de

 39. dilan diyor ki:

  bence girmesin çünkü avrupa birliği bizden yararlan mak istiyo hem askerlerinden hemde jeolojk yapısından dolayı yararlan mak istiyo

 40. buse diyor ki:

  bence girilsin şimdi iş bulamayanlar iş bulcak avrupa birligine girersek hiç bişeyimiz ama hiç bişeyimiz degişmicem dilimiz dinimiz hep aynı kalcak siz degişcegine ianıyorsanız sizin sayenizde degişir inanmayın bi müslümanlar her zaman müslüman kalacagız bunu bilin GİRİLSİN GERİLİM
  GİRMEK VAR DÖNMEK YOK
  daha zengin ülkemiz olur babalarınız öyle çalışcagı yerine AB girersek daha ekonamili daha zengin oluruz ve hiç ama hiç ülke pişman deil ingiltere bile korumuş hep aynı dinde ve dilde kalmış bide korursak aynı biDen dinDe vE DiLimzdén FAZGEÇMEYECEGİZZZZ GİRECEGİZZZZ

 41. AYTEN diyor ki:

  BENCE;ab’ye girmeyelim çünkü biz onlara girmek için uğraşmamamız gerekli onların bizi davet etmesi gerekiyor hem m.kemal atatürk te böyle düşünmüş onun zamanında olsaydık hiç böyle olmazdı bizimkinlerde ab ye girmeye çalışıyorlar sevsinler sizi sevsinler…

 42. aydin ergin diyor ki:

  mrehabalar ben isim dolayisiyla avrupa ve kanada amerika guney amerika ulkererini gorme sansina sahop oldum.ve avrupanin hemen ,hemen bircok ulkesinden arkadaslarim var . bunlara avrupa bilgini sordugumda hic birisi memenun degil herseyin cok pahali oldugunu ve eskiden yaptiklarinin hic birisini yapamadiklarini soyluyorlar.avrupa avrupada hic bir sey yok onlar bize muhtac biz onlara degiliz dunya uzerinde birtek turkiye var ve cok onemli bir konumu ve hizla gelisen ayrica her alanda guclenen bir ulkedir. biz bu gune kadar avrupa dan ne gordukki bundan sonra gorelim. turkiyenin yildizi parliyor ve avrupa bunu goruyor bizi cok sevdiginden degil bizim ulkemizi istiyor bu ulkenin hic kimseye ihtiyaci olmadigini tuk insaninin cok guclu ve akilli oldugunu biliyorum ve be sahsen bunu hic istemiyorum .ben gorduklerime dayanarak bunu soyluyuorum

 43. gizem çapkın diyor ki:

  bencede zaten girmedi ki avrupa birliğine türkiye ama bencede girmesin .D yararımız olcaksaa girsin :D

 44. bahar diyor ki:

  bencede türkiye AB ne girmemelidir.Avrupanın kapısında köpek olucağına dünyaya direk olur daha iyi türkiye bugünlere kolay gelmedi artık eskisi gibi tarihini bilen çok insan da yok akılları fikirleri marka olmuş avrupanın kölesi olmuş hepsi kim bilir girsek nolur daha da yozlaşan daha da benliğini kaybetmiş bir toplum oluruz .türkçemizi bile doğru konuşan insan kalmadı.Hayat “slm,ok,bye,baby”den ibaret olmuş önce ülkenin içine bir bak neler oluyor sonra sıra avrupaya gelsin.sanki herşeyimiz tam da bir avrupamız eksik.

 45. Aycan DOĞAN diyor ki:

  Benca Türkiye Avrupa Birliğine girmeli. birçok ülkede yaşam satandartları daha yüksek. İnsana değer veriliyor, işsizilik sorunu gibi soraunlarda kalkıcaktır , bizim toplumumuz hala küçük sorunlarla ilgileniyor. birçok yanımızla onlardan daha gerideyiz. bizim için girmek yaralı olur. Kültür , din , dil açısından bakarsak zaten türkiyede bu açılarda bir bozulma var. Bununda ab ile alaksı yok. Tamamıyla kendi insanımızın sahip çıkıp çıkmamasıyla alakalı bişey bu. sonuçta bizim elimizde biz değiştirmek istemezsek onlar bunu zorla değiştiremez. hem ATATÜRK’ünde dediği gibi: Türkiye bir gün çağdaş devletler düzeyine yükselicekdir. bunu türkiyenin yanlız başına yapması imkansız gibi birşey . bu yüzden türkiye avrupa birliğine girmeli bence.
  teşekkür ederim.

 46. Emrah diyor ki:

  Şu yukaridaki makaleyi yazan arkadaşın gerçekten nerede yaşadığını merak ettim! Sırf birşeyler yazmış olmak adına yazılmış şeylerden başka birşey değil bunlar. Çoğunlukla saçmalamış bu beyefendi.

 47. mehmet diyor ki:

  ben daha 5. sınıfa gidiyorum bir kere avrupa birliğine girmrk aptallık nedenmi? çünkü biz ermensoy kırımı yaptık diyarlar biz soy kırım yapmadık vatanımızı savunduk zaten biz AB ye girince biz bağımlı bir ülke olacağız siz iş bulalım diye sanıyorsunuz ama :(((((( bizi parçalayıp bölecekler ama biz SOYKIRIM YAPMADIK VATANIMIZI SAVUNDUK !!!! TEŞEKKÜR EDErim:)

 48. münevver diyor ki:

  Türkiye kesinlikle ABye girsin demiyorum ama girmeside bize çok şey kazandırabilir. AB bizim için istihdam kapısıdır. Düşünün bi ABye üye olursak AB üye olan 27 ülkeye pasaportsuz geçiş yapabilecegiz işsiz olanlar yurt dışında iş bulabilecek.okumak isteyen gençlerimiz yurt dışında yüksek lisans yapabilecek sırf kültürümüz bozulmasın die AB girmemek mantıksızlıktır zaten zaman geçip dünya döndükçe bizim kültür bozuluyor. Batıyı örnek alan bir ülkeyiz zaten yan bence AB GİRMELİYİZ

 49. yeliz diyor ki:

  bence saçmalıklarla dolu bir yazım avrupa birliği dyince benim aklıma 3. dünya savaşı geliyobece kesinlikle girmeyelim asya birliğini bekleyelim

 50. ozan diyor ki:

  bence avrupa birligine girmeliyiz çunku işsizler gittikçe çogalıyor bu da sosyal duzenin bozulmasına yol açıyo hırsızlık gib faaliyetler çogalıyor bunları da goz onunde bulundurmalıyız OZAN TURAN tşkler

 51. kütahyalı yörük aytekin diyor ki:

  bencesi sencesi yok tarihte avrupalılar hep düşmanımız olmuşlar belki kötü birniyetleri olmaya bilir ama avrupa bize mi muhtaç bizle oynuyorlar OSMANLI DEVLETİ yenikler olmadığı için yıkılmış yenilik olsun ama avrupasız olsun BENCE AB YE GİRMEYELİM İNŞALLAH SORULAR ÇöZüLüR AMİN XD…,

 52. cansu diyor ki:

  bencede AB ye girilmelidir çünkü insanlar kötü durumda aç, işsiz ama AB ye girersek bu sorunlar kalkacak AB ye girilmelidirr

 53. betül diyor ki:

  madem bizim dinimizi küçük görüyorlar müslümanları kabul etmiyorlar ab’ye girmek isteyene yallah denir dostcasına madem ki ab’ye bu kadar meraklıydınız neden hala türk milletinin topraklarına adım atıp bizim yaptığımız buluşları bizden çalıyorsunuz türkiyede üretilmesine izin werilmiyor ben bunu size 12 yaşında biri olarak soruyorum neden bizim buluşlarımız bizim icatlarımız burda değilde elin amerikalarında gerçekleştiriliyor madem ki bizi ab’ye istemiyorlar bizde kendi ilacımızı kendi aşımızı TÜRKİYEDE üretmek istiyoruz istiyoruz

 54. onurcan diyor ki:

  bence ab. ye girelim çünkü işsiz türkiyede çok hem ba.ye girersek bu işsizlik ortadan kalkar hem ab.ye girersek çok şey çok şey değişecek mesela çoğu kişinin yurt dışın ailesi var kaç seneden belli görüşemiyorlar örnek ab.ye girsek bi kimlik bi de bilet aldıkımı bide konsolosluk işini hallettikmi gidebiliriz sonra iti kopu fazla kalmaz çevre pis olmaz çevre dahda güzelleşir

 55. mehmet diyor ki:

  bence girmiyelm

  cünkü::::::::

  okadar sevaş okadar şehidi biz boşunamı werdik onlariçin önemsiz ama bzimgibi bir türk ewladına????????:(:(:(:(:8

 56. celal diyor ki:

  sorulmasın gereken tek bir şey var ben avrupaya girmek istemiyorum her alanda avrupa lı ile yarışmak istiyorum. Siyasiler bir bunu anlaya bilse ozaman herşey çok farklı olur.

 57. lorin diyor ki:

  yıllardır cocukalr neden sokaklarda ? unıversıte ogrencılerı sokakta eylem yaparken hakkını ararken neden kımse bunalrın sesıne kulak vermıyor? cocugunu amelıyat ettıremeyen baba bobregınden vazgecerken neden devlet ınsanına sahıp cıkmyıor?turkıye kendı ıcındekı ınsanına ınsanın dılıne kulturune kımlıgıne sahıp cıkmazken sızler kalkmıs turk kultuuru yok olacak dıyorsunuz? neden yıllardır gap projesı tamamlanmadı? neden ben bugun harc paramı odeyemedıgım ıcın okulumu uzatmak zorunda kaldım? turkıye egıtıme neden yatırım yapmıyor ? bılgılı beyınelrın onunde her zaman engel olusturacagını bılıdıgı ıcın… turkıyede hukuk hak adalet ozgulruk dıye bırsey yok olamdı bundan sonrada olamaz.. sadece ekonomık anlamda olusacak gelısmelerın yanında gozunuzu acında bunalrı gorun. kendı ulkesındekı sorunalra el atmayan kendı ınsanının sozunu dınelmeyen bır turkıye cumhurıyetı devletı kalkıp ısraıle fılıstın ıcın kafa tutuyor bunalrı dusundunuz mu ? neden turkıye kurt sorununa cozum uretmek yerıen kendı parasıyla beslenen ve sılah yatırımı yaptıgı ısraıle karsı cıft yuzlu poltıka surduruyor? turkıye de hıcbır sey duzelmedı duzelmez . küçük gri beyın hucreleri skolastık dusuncelerle dolu cunku. düşünme diye bırsey yok.. onalrca cumel yazılmıs adam gıbı yorum yapan yapan parmakla sayılacak kadr az!! ve sızler abye gırmeyelım yada gırelım dıyorusnuz bence ab yı turk bırlgıını duusnmek yerıne ulke ıcındekı sosyal kulturel dınsel ekonomık polıtıkaların kırık yapısını tartısın…

 58. YAPRAK diyor ki:

  ARKADŞLAR aavrupa birliğne girince neler olck

 59. Orhon diyor ki:

  Yaşasın Asya birliği yaşasın Türkiye İmparatorluğu

 60. YAPRAK diyor ki:

  ARKADŞLAR aavrupa birliğne girince neler olck

 61. dilan diyor ki:

  burada yorum yazan bir arkadasıma sunu demek istiyorum.
  “Şimdiye kadar Türk gençligi, Türkiye nasıl ayakta kalmışsa bundan sonra da durabilir. En azından bu AB’ye muhtaç olmadığımız anlamına gelır.”demsiyle beni çok şaşırttı.ab birliğine girmek demek türklüğümüzden geleneklerimizden törelermiziden taviz vermek değldir. evet bunca sene ayakta kalabildik fakat ab ‘ye g,rmemiz onlara muhtaç olduğumuz anlamına gelmez.. ülkemizde belli başlı sorunların çözülmesini istiyorsak ab ‘ne girmeliyiz..
  ayrıca ab birliği işşiszlik ve istihdam sorununa da çare olacaktır.aynı
  zamanda cari açığın finansmanı konusunda da daha sağlıklı bir yol izlememize vesile olacaktır. Ayrıca euroya geçişle birlikte yerli üreticinin yabancı yatırımcılar ile girişeceği rekabet koşulları dengelenecektir. Sanayicimizin AB’de yeni pazarlara ulaşacak olması ise ihracatımızı arttırarak dış ticaret açığımızın kapanmasında büyük kolaylık sağlayacaktır.

  yani; atatürk’ün de dediği gibi muhasır medeniyetler seviyesine çıkmak istiyorsak avrupa ile iletşim halindde olmalı onlarla bağlarımızı koparmamalıyız.

 62. Kayra Enis diyor ki:

  Bence Türkiye’de eğitimin, insan haklarının, demokrasinin, yaşam şartlarınn ileri seviyelere gelmesi için AB’YE girmemiz gerek ama ülkemizin geleceğini tehlikeye sokacak tavizler vermeden bunu yapmalıyız ve kültürel yozlaşma oluşmaması için gereken önlemleri almalıyız. Ayrıca AB bizim tek alternatifimiz olmamalı. Binlerce yıllık köklü kültürümüz var, eskiden Osmanlı topraklarında yaşayan müslüman ülkeler bizi liderleri görüyor. Bunlarla olan ilişkilerimizi güçlendirip İslam Birliği’ne de gereken önemi vermeliyiz. Aynı şekilde Orta Asya’daki Türk devletleriyle Özal zamanında başlattığımız siyasi ilişkilerimizi daha da geliştirip Türki Cumhuriyetler Birliği’nin kurulmasına da önayak olmalıyız. (Ki bence geç bile kalındı.) Bu birliğin bize ekonomik katkısı belki de AB’den daha fazla olacak. Zaten AB’de bu kadar zıt ülkeler birlik çatısı altında birleşmişken, biz Türk devletleri olarak niye bu zamana kadar birlik oluşturmadık, hayret ediyorum.

 63. Tuğçe diyor ki:

  Efendiler,
  Avrupa’nın bütün ilerlemesine yükselmesine ve medenileşmesine karşılık Türkiye tam tersine gerilemiş ve düşüş vadisine yuvarlanadurmuştur. Artık vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa’dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa’nın emellerine göre uygun yapmak, yürümek, bütün dersleri Avrupa’dan almak gibi bir takım zihniyetler belirdi. Halbuki, hangi istiklal vardır ki ecnebilerin nasihatiyle, ecnebilerin planlarıyla yükseltilebilsin? Tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir. Mustafa Kemal Atatürk

 64. Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu diyor ki:

  AB KOMASINDA Bir ÜLKE
  Önce aç bıraktılar. Sonra ayarlı basın-yayının kontörlü Avrupa düdükleri halkın üstüne tufan gibi beyin yıkayıcı sağanaklar yağdırdı: “AB de AB” dediler. Meş’um bir koro; Hıristiyan cenaze marşları gibi nağmeler. Bu koroya, uzun yıllar, her fırkadan ayarlı tepe takımları katıldı. Sahte (aslında Batı’ya peşkeş çekme işlerinin yüzdecileri) “sanayiciler”, “iş” adamları, onların devlet üstünde devlet kuruluşları, sahte iktisat profesörleri de eksik olmadı. “İllâ da AB’ye gireceğiz. Onun için…” diyerek bizi AB Gümrük Birliği’ne soktular.
  80 milyar, 200 milyar dolarlık kazıklar yedik; yemeğe devam ediyoruz. Üçüncü ülkelerle, örneğin komşularımızla ticaret yapmamız bile AB’nin iznine tâbi. Gümrük Birliği anlaşması izin vermiyor. İnsan kendi elini kolunu bu kadar bağlayabilir. Ama bu insan müsveddeleri halkın elini kolunu bağlıyorlar. Her hâlde o zaman bilmiyorlardı ki “küresel kraliyetçiler” kendi kuklalarını kendileri harcar. Çünkü “kuklacılık sanatı” veya “kuklacılık bilimi”nin birinci kanununa (!) göre bir süre sonra kukla kendini sahici zannetmeye başlar (Pinokyo masalındaki gibi); onun için kuklaların harcanıp yerine yenilerinin oturtulması vâciptir. Ayrıca, bir süre sonra kuklaların maskeleri eskir; halk foyalarını sezmeğe başlar. İşte o zaman yeni kuklalar gerekir.
  NE KIBRIS VERİLİR NE TÜRKİYE’NİN ORASI BURASI
  Şimdilerde AB’den “tarih için tarih alabilmek için” “Kıbrıs meselesi” diye bir sahte mesele kabulleniliyor. Hangi “Kıbrıs meselesi”?! Öyle bir mesele varsa, o da Kıbrıs’ın tümüyle Türklere ait olması gerektiği meselesidir. Unutuldu mu? Kıbrıs hiçbir zaman Yunanlıların da olmadı, Avrupa’nın da. İngilizler 1878’de Kıbrıs’ı bizden “ödünç” aldı. Sonra da oraya Rumları getirip yerleştirerek zamanla adada Türkleri azınlık durumuna düşürdü. Bir yandan da Türkler adadan göç etmek zorunda bırakıldı. Bu olayları her TC vatandaşının, hele hükümetlere gelenlerin bildiğini zannediyorduk. Bir sâbık büyükelçi tutmuş TV’de “Kıbrıs meselesini artık hâlletmeliyiz” diyor. Kimin meselesini hâllediyorsun ve ne için? Zât-ı âliniz (yoksa “ekselans” mı demeliyiz?) hangi ülkenin büyükelçisiydi? Haberiniz olsun sayın büyükelçi: Türk Milleti ne Kıbrıs’ı verecektir, ne Türkiye’nin orasını burasını.
  Bugün Ulusal Kanal’ın haber saatinde gene duyduk: AB’nin kodamanlarından biri, “Türkiye’ye tarih versek bile, AB’ye girmelerinden bahsetmemiz için 25-30 yıl geçmesi gerekir” demiş. AB’ye girsen ne olur, girmesen ne olur? Şimdiye kadar AB’ci hükümetlerin hiçbirisi AB’nin bize faydası ne olacak, zararı ne olacak hiç bahsetmedi. Hiçbir meşru yetkileri olmadığı hâlde AB için Kıbrıs pazarlığı yapanlardan da öyle bir izahat dinleyemiyoruz.
  AB’DEN MEDET UMANLAR YA AHMAKTIR, YA KARA CAHİL YA DA HAİN
  Diyelim ki, daha önce Batı karşıtı olan zevat, AB’ye girilirse fırkaları kapatılmaz, dinî özgürlükleri olur diye hevesleniyorlardı. Ee, ama şimdi tek başına iktidar oldular; yasaları, hattâ anayasayı değiştirecek gücü kendilerinde buluyorlar; o yoldalar. O zaman AB’ye ihtiyaçları kalmadı demektir. Peki hâlâ niye “AB de AB” ? (Tabii bir de, niye “IMF de IMF”? Birçok ülkeyi olduğu gibi bizi de batıranın IMF olduğunu bilmiyorlar mı? Biliyorlarsa bu muhabbetin arkasında ne yatıyor? Halk bir gün bunu sormayacak mı sanıyorsunuz?).

  Kaç kere yazdık, defalarca 10 milyonlarca kişiye TV’lerde söyledik. Sağır sultan bile duydu: Avrupa’da AB’den memnun olan kimseyi bulamazsınız. Avrupa’da işsizlik artıyor, yabancı düşmanlığı almış başını gidiyor. Almanya’da câmilerin minareleri olması, ezan okunması yasak. Türk çocuklarının, değil Türkçe öğretim görmesi, okullarda Türkçe konuşmalarına bile izin verilmiyor. AB önderleri yeni girecek Lehistan gibi ülkelere mâlî yardım yapılmayacağını beyan ettiler (zaten kaynakları yok). Türklerin Avrupa’da serbestçe dolaşıp iş bulmalarına izin verilmeyeceği kesin. Vaktiyle muhtaç oldukları Türk işçilerini bile Avrupa ülkeleri sepetlemeğe uğraşıyor. Kısacası AB’den medet uman ya ahmaktır, ya kara câhil, ya da hain. Peki niye “AB de AB” hükümet programının belkemiğini oluşturuyor?

  Bir önceki hükümette de, şimdi de IMF’nin dediklerini harfiyen yerine getirmekten öte başlıca faaliyet, “AB uyum yasaları” çıkartmak. Avrupa’da biraz insanî duyguları olanlar bize acıyor, diğerleri kıs kıs hâlimize gülüyor; içerde, dışarıda düşmanlar seviniyor. Seni almaya hiçbir niyeti olmayan, bunu her fırsatta terennüm eden Haçlı kafalı, bayrağı Hıristiyanlığın on iki havarisini temsil eden (Bkz. Sayın Turgay Tüfekçioğlu’nun Orkun dergisindeki yazıları ve kitabı) AB’ye, karşılığında hiçbir taahhüt bile almadan nasıl uyum sağlar, o kılıf altında TC’nin tasfiyesine yol açarsın? Hesabını kimse sormayacak mı sanıyorsun?
  SABANCI EVRENKENTİ’NİN GENÇLERİ “EY AB, BİZİM İŞİMİZE KARIŞMA” DİYE İLETİLER GÖNDERSİN
  Yapmamız gereken tek şey, AB’ye girmek istemediğimizi derhal dünyaya ilân etmektir. O zaman ne “Kıbrıs meselesi” kalır, ne azınlık vakıfları yasası kılığında Türkiye’nin Türk’ten, Müslüman’dan arındırılması projesi, ne İstanbul’un Yeni Bizans, Yeni Roma yapılması, ne de Türk topraklarının yabancılara ve yabancı devletlere gönüllü teslim edilmesi.

  Dünyaya bu beyânı Türk milleti ve Müslüman halkımız eninde sonunda yapacak. Ama acele edin. Sabancı Evrenkenti’nin gençleri AB’ye “Aman ne olur bizi alın” diye kartlar postalayacağına, “ Ey AB âbi! Bizim işimize karışma” diye iletiler göndersin.

Leave a Reply