Türkiye’nin en çok ziyaret edilen siteleri

Türk internet kullanıcısının eğilimleri pek garip. Bunu ben değil Alexa söylüyor. Bu siteyi biliyorsunuzdur, internet alemindeki tüm siteleri sıralıyorlar, en çok ziyaret edileninden, şu sıralar en çok rağbet görülenine her türlü sayısal graf var. Pek tabi Türkiye’deki siteler için de sıralama yapılıyor. Bu listeyi buradan takip edebilirsiniz.

Şöyle sıralamaya bi göz atalım;

1. Google Türkçe
Tabi ziyaretçiler direk google.com.tr yazıp girmiyorlar bu siteye. Herkes google.com şeklinde bookmark etmiş durumda bu siteyi. Google da ip’ye bakıp “Hmm bu adam Türk” deyip Türkçe Google olan com.tr uzantılı sayfasına yönlendiriyor. Normal, her ülke için yapıyor bunu. Zaten Google tüm uzantılarıyla dünya sıralamasında ilk 100de 20-30 sıra birden kapıyor. Bu da Google’ın ne kadar güçlü ve tanınan bir arama motoru olduğunu gösterir. Fakat Alexa’nın dünya sıralamasında birinci Google değil Yahoo gözüküyor. Pek tabi Google’ın ülke uzantılarının farklı bir site olarak algılanmasından dolayı.

2. Mynet

Türk internet kullanıcılarını en iyi özetleyen bu site olmalı. Ne diyor bu ikincilik bize; Genelde herşeyin bi yerde olduğu, fazla uğraşmayacağı, hemen herşeye erişme eğiliminde olduğu. Bakıyoruz Mynet’e yok yok… Herşeyden biraz var. Fakat şahsen ben tek konuya derinlemesine değinmiş, bol içerikli siteleri tercih ediyorum. “Herşeyden var” cümlesi bana “Herşeyden olsun, herkezi çeksin” mantalitesini anımsatıyor ve içeriğin çeşitli konulardaki özel isteklere cevap veremeyeceğini düşündürüyor.

3. Milliyet
Işte bu gerçek bir başarı Milliyet gazetesinin bilişim departmanı için. Milliyet Türkiye’de en çok satan gazete değil ama sitesi bu kategoride birinci.
Hürriyet 4.
Sabah 6.

Akşam 24.
Zaman 26.
Radikal 29.
Vatan 41. (“vatanim.com.tr” gibi bir domainden kaybediyor)

Yeni Şafak 43. (şaşırdım açıkçası ilk yüz’e girmesine)
PasFotomaç 63.
Tercuman 75.

5. Habertürk

En sinirimi bozan sitelerden biri bu. Aynen kanalında olduğu gibi. Bir sürü yalan dolan şeyi “h1” puntolarla “Flaşş haber” diye yanıp sönen kayan yazılarla veriyorlar. Orada “Dünya dönüyor” yazsa inanasım gelmiyor. Eğer yazılı ya da görsel bir meyda firmasının kolu olmayan bir haber sitesi arıyorsanız size 8. sıradaki Internet Haber‘i önerebilirim.

9. Yonja
Al buyur! Abaza avı sitesi Türkiye’nin en çok ziyaret edilen siteleri arasında ilk 10da. İnanılacak gibi değil. Sonsuz bilgi paylaşımı anlamına gelen interneti kullanma şekline bakın! Bu kadar da değil;
Siberalem 16.
Sekspartner(!!!) 46.

12. Sourtimes ( Ekşi Sözlük ) ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

13. NTVmsnbc
TV kanallarının siteleri arasında birinci MSNbc desteğini arkasına alan NTV.

Show TV 19. (yakışmıyor üst sıralara)
KanalD 31.
CNNturk 45. (cnn desteğiyle)

TRT 71. (bu kadar alt sıralara yakışmıyor)

14. Itiraf
Bu site de bizim insanlarımızdaki “BBG” yani gözetleme ve dedikodu duygularını sömürüyor. Bok atmayalım, iyi bir fikirle, iyi bir yönetimle, para kazanma adına alkışlanacak bir iş.

15. Garanti
Banka sektöründe lider, herşeyiyle tabu bir marka olmuş durumda Garanti. Net ortamının da lideri, bileğinin hakkıyla, servisleriyle, güvenliğiyle, herşeyiyle, büyük bir farkla. Ayrıca ek sitesi ParaGaranti bile 91. sırada.

Işbank 34.
Akbank 37.
Teleweb 42. (Yapı Kredi 86.)

TCMB 65. (merkez bankası)
HSBC 85.
Vakıfbank 87.
Finansbank 100.

17. Memurlar
KPSS işkencesi için öneriler sunuyor. İnsanların çilesinin ne kadar büyük olduğu bu kadar üst sırada olmasından da ölçülebilir.

18. Turkcell
GSM operatörlerinin lideri nette de kategorisinde açık ara lider. Normaldir.
Avea 84.

Telsim ilk 100de bile değil!

20. Hepsiburada
Online alışveriş kategorisinin lideri. Diğerleri;
Gitti Gidiyor 22. (Açık arttırma)
Sahibinden 28.

Kitap Yurdu 33. (sadece kültür ürünleri satıyor. aferim. fakat bu sitenin logosu ismine negatif etki ediyor. logo bir kurt ve kitapkurdu.com şeklinde siteye girmeye çalışıyor. kötü bir pazarlama. ama buna rağmen üst sıralarda. her sitede reklamını görebilirsiniz. ipuçları bu. reklama çok para harcıyorlar.)
IdeeFIXE 53. (buna da aferim)
Intoko 55. (“sahibinden” gibi bişiymiş bu ilk kez adını duyuyorum domaini de garip)
Estore 58.

Araba 73.
Biletix 98.

21. Milli Eğitim Bakanlığı
üst sıralarda yer alan ilk gov uzantılı yani devlet sitesi.
SSK 35.

Başbakanlık 47. (Eminim Türkçe karakterlerden ötürü bu siteyi hadefleyip giremeyen bi sürü kişi vardır)
Meteoroloji 48. (domaini pek ilginç; “meteor”. ayrıca havaya suya ne meraklıymışız)
Türk Telekom Rehberi 60.
Türk Telekom 61.

TCBM 65.
Istanbul Büyükşehir Belediyesi 67. (ilk 100de yer alan tek belediye sitesi. e istanbul faktörü. büyük şehir, büyük sorunlar, büyük site…)
Gelirler Genel Müdürlüğü 70.
Sağlık Bakanlığı 72.

Kimlik Sorgu 90.
KOSGEB 96. (Hakkaten araştırmaya geliştirmeye bu kadar ilgili miyiz? yok değiliz abaza avı siteleri ilk 10a giriyor be!)

27. Turk Ticaret
Sözde Kobiler ile ilgili bir site ama internete profesyonel anlamda bulaşmış herkezin bildiği bir sitedir bu. Kaliteli hizmetler sunar.

30. Ihlas Haber Ajansı
Bu siteyi bu kadar yukarıda görünce şaşırmıştım. Insanların habere ilk elden ulaşma çabası güzel.

36. Yonlendir
Herkesin bir websitesi var ya artık. İşte buyrun. Bu o.

39. Inndir
Türkiye’nin Download.com‘u.

44. Süper Poligon
İçerikle alakası olmayan berbat bir domain (At yarışı tahminleri veren bir site zannetmiştim). Habertürk’ün eski iğrenç dizaynına özenilmiş bir tasarım. Ama gelin görün ki bu kadar aşağılamaya rağmen ilk yüzde ve bi hayli yukarılarda kendine yer bulmuş. Bu işin formülü nedir anlamış değilim. Yoksa biz mi yanlış yapıyoruz bazı şeyleri

49. Realist
Toplist listeleri üyelerine kendi linklerini koyma zorunluluğu getirdikleri için ilk yüzde bulunmaları normal.
Iyinet 50.

Webservis 93.

52. Antoloji
İşte ilk 100e girebilmesine en çok şaşırdığım ve en çok alkışladığım site. Bir kültür sanat sitesi ve rağbet görüyor. Bence siz de takip edin.

57. Bilgi Yarışması
TVlerdeki “kim 500 milyar ister” konseptinden doğmuş sitelerden biri. Soruları cevaplamaya çalışanların en az %60’ı cevaplarken kendi bilgilerinden ziyade Ekşi Sözlük‘ün kutsal bilgi denizinden yararlanıyor. Bi kontrol edin bakın, böyle sitelere dananmış herkes Ekşi Sözlük’ü bilir ve yarışma sırasında bolca kullanır. Fakat onun aslında ne işe yaradığını, nasıl oluştuğunu bilmezler. Zaten ilgilerini de çekmez. Onların asıl amacı, ego tatmininden öteye gitmeyen “Daha çok soru bildim” sidik yarışını kazanmaktır. Hayır, kendi bilgilerinle kazan zerre laf etmem de kardeşim resmen kopya çekiyorsun!! Gerçi benim söylediğim şeye bak. Yahu bütün eğitim hayatımız kopya çekerek geçmiyor mu zaten! Üniversiteyi kopyalarla bitirenlerden nasıl yaratıcı projeler, kalkınma hamleleri beklersin. Ha sonra da “Biz neden işsiziz”… Bi kendine sor bakalım neden işsizsin. Herhengi bir şey için yeterli misin? Detaylı bilgiye sahip misin? Pratiğin var mı? Yaratıcılığa açık mısın?

59. Arabul
Türkiye’nin google’ı.
Netbul 88.

62. Yenibir
Aslında bu kategoride kariyer.net‘in birinci olduğunu düşünüyordum. Ama Hürriyet’in IK ekinin etkisi olsa gerek ki Yenibir almış başını gitmiş. Kariyer.net ilk 100’de bile değil!

66. Antu
Ayakta alkışlanacak bir site. Kategorisinde bu kadar çok tanınmış, bu kadar grup hissiyatı ile bağlarını güçlendirmiş bir site daha yok! Fenerbahçe spor kulubunun taraftar sitesi ama resmi siteden bile daha ünlü. Fenerbahce.org ilk 100de değil. anca Fenerbahçe.com adlı site 81. sırada. ayrıca küçük bir not Türkiye’deki diğer spor kuluplerinden herhangi birinin resmi ya da gayri resmi sitesi ilk 100de değil.

68. Yayın Online
Online olarak tv ve radyo yayını yapıyor. Bu sırayı fazlasıyla hakediyor.

78. Anadolu Universitesi
Universitelerin web ligini anadolu üniversitesi açıyor.
Boğaziçi Universitesi 92. (site tasarımı hiç yakışmıyor, adına ve ününe) (bkz: boğaziçi universitesi)
ODTU 94. (Adreslerini eshefle kınıyorum. Metu.edu.tr “Middle East Technical University”. Ecnebiden daha ecnebi oluyorsunuz yahu!)

79. Kahkaha
Ilk 100deki tek Mizah sitesi. Tabi Ekşi Sözlük’ü saymazsak.

80. Sesli Sözlük

89. Gezinet
Ilk 100de olmasının açıklaması herhalde şu; “gezemiyoruz bari uzaktan bakalım”

95. Donanım Haber
Adı üstünde. Ama ilk yüze girmesini çok sık güncellenmesi açıklıyor olabilir. Buna benzer bir de tavsiye etmeden geçemeyeceğim bir site var. Eğer yeni bir donanım alacaksanız mutlaka bu siteye uğrayın; Darkhardware.com

97. SMSnet
Logo melodi bilmemne y.rak kürek işler işte. 10 yaşındaki çocuğun bile elinde telefon var, bu ve bunun gibi siteler ilk 100’e girmez ne ne olur! Daha yukarıda olmamasına şaşırdım açıkçası.


Laf aramızda iyi de bir “bookmark” oldu bu. İşinize yarar umarım.

55 Responses to “Türkiye’nin en çok ziyaret edilen siteleri”

 1. kerim diyor ki:

  susun boş insanlar

 2. Bora diyor ki:

  İnternetin bilinçsizce kullanımı konusuna parmak basmanız iyi olmuş. Yonja vs siteler kültüre kattıkları bakımından üst sıraları hiç haketmiyor. Gerçekten güzel bir bookmark olmuş, teşekkürler.

 3. Selim Yörük diyor ki:

  Teşekkürler Bora. Bu konuda yakın zamanda şöyle bir şeyler karalamıştım belki ilginizi çeker; “Umduğunu bulamayan ziyaretçiler“.

 4. Kazen diyor ki:

  Selam,
  Eline sağlık çok güzel bir analiz veya aynı düşünceleri paylaştığımız için bana da akıllıca yorumlanmış gibi geldi.
  yola devam…
  sapsaman.com

  Not : Aklıma gelmişken senden bir analiz daha istiyeceğim benim siteminde yapıldığı opensource olan phpnuke, postnuke, mambo gibi uygulamlarla ilgili yorumun nedir ? Benim bakış açım ben şayet uygulama bilmiyor ve fikirleri bir sitede toparlamak istiyorsam bu kolayıma geldi. Sadece phpnuke kodları ile sınırlı kalmadık geliştirdik, yenilikler koyduk. Amaç benzer sitelerden farklı olmak bunuda içerikle sağladık 2. senede kitabımızı çıkardım ama hala phpnuke mu ıghhh gibi yorumlar geliyor sen ne dersin bu konuda ?

 5. Selim Yörük diyor ki:

  Çıkarmış olduğunuz kitabın içeriğini ve akibetini merak ettim doğrusu.

  Bu arada (bkz: Hazır site kullanımı)

 6. bounce diyor ki:

  haha, tam “toplumsal yaraya parmak basmak” modunda bir liste bu. çok eylendim.

 7. kadir diyor ki:

  Tek bir ayrıntı var düzeltmen gereken sanırım.

  http://www.metu.edu.tr (ingilizce versiyon)
  http://www.odtu.edu.tr (türkçe versiyon)

  yani ingilizcesinin ilk 100 e girmesi bahsettiğin ecnebi olayına bir ışık değil.

 8. tolga diyor ki:

  Turkiyeyi,cook sevıyom

 9. deniz diyor ki:

  adresler açısından işime yaradı gerçekten teşekkürler.. Biraz daha bakınıyım içeriğine buranın

 10. ersin karaca diyor ki:

  adreslerin tercih edilme siralamasi ilginç………ama bu ilk 100 işime çok yarayacak

 11. jlacks diyor ki:

  Yinede televizyondaki rayting sıralamalarına nispeten daha olumlu bakabilirz bu listeye, diye düşünüyorum.

 12. punkTab diyor ki:

  Yalnız metu.edu.tr[1] adresinden girince ingilizce, odtu.edu.tr[2] adresinden girince de Türkçe sayfalar açılıyor.

  [1] – metu.edu.tr
  [2] – odtu.edu.tr

 13. Arestea diyor ki:

  Bazıları bu listeyi önemsemiyormuş havalarında ama olmuyo süper tekno Türkiye.

 14. Arif diyor ki:

  Çok güzel yararlanılacak bir iş yapmışsın teşekkürler. Özellikle Haber Türk yaklaşımın mükemmel :)

 15. Selim Yörük diyor ki:

  Ben teşekkür ederim Arif bey.

 16. Mehmet Köklü diyor ki:

  Yapmış olduğunuz bu hizmetten dolayı teşekkür ederim.

 17. Tecim Danışman diyor ki:

  İyi bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık. Ancak her şeyin hızla değiştiği günümüzde bu ilk 100 sıralamasında da zamana bağlı olarak belli değişiklik veya değişmelerin olmasını beklemek gerekir.

  Benim asıl merak ettiğim şey, bu değişmeler oldukça, yani ilk 100’deki izlenme (ya da ziyaret) sıklık ve sıralamaları değiştikçe bunları da burada açıklamayı düşünüyor musunuz?

  Bu soruma vereceğiniz yanıt için şimdiden teşekkür ediyorum.

 18. Selim Yörük diyor ki:

  İlginize teşekkürler. Listeyi sürekli güncellemem pek mümkün değil. Fakat yazıda da verdiğim bu bağlantıdan listeyi takip edebilirsiniz.

 19. Flamingo diyor ki:

  Nerde gereksiz site varsa en çok ziyaret edilen o siteler. En çok ziyaret edilen sitenin bir de kültür sitesinin olması bize şunu gösteriyor. İnsanlarımız uyanıyor. Artık bazı şeylerin farkına varıyorlar :)

 20. Musti88 diyor ki:

  Arkadaşlar ben pek İnternet sitesi bilmem.
  Bu en çok ziyaret edilen sitelere de girdim.
  İnternet’i güzel bir yer diye bilirdim ama
  fikrim degişti. Hiç faydalı site yok mu önerebileceğiniz.

 21. Rahman Baysal diyor ki:

  Harika bir sıralama. Hele 9. sıradaki Yonja’nın yorumu tam anlamıyla oturan sözcükler olmuş. Dur bakayım neydi “Abaza avı sitesi” : )

  Harbi süper. Teşekkürler Anafikir.com tam gaz, yolunuz açık olsun. “Abaza avı sitesi” ya : )

  Bu arada PC oyunları için harika bi site bence bakının; GameSpot

 22. Sultan diyor ki:

  Yanlışlıkla girdiğim bu siteyi çok beğendim. Böyle açıklayıcı bir araştırma yapmanız çok güzel. Bir yerlerde böyle bir site olduğunu biliyordum.

  Teşekkürler.

 23. Harun diyor ki:

  Her gün televizyon ve medyada onlarca pislik varken, İnternet çok masum duruyor bence. Güzel bir çalışma.

  Başarılar.

 24. Ali diyor ki:

  Gerçekten de ben de yanlışlıkla bu siteyi buldum ve yorumları çok beğendım. Özelllikle Habertürk hakkındaki yorumlar.

  Bu sitenin ilk 100’e girmemesi üzücü :(

 25. Agnostic diyor ki:

  Aşağılarda olan sitelerde aslında en gerekli siteler İnternet baska şekilde yansıyor artık beyinlere.

 26. Utaz diyor ki:

  Bunlara bakarak işe yarar bir site çıkar, benzer alan adlarından

 27. Önder diyor ki:

  Valla sıralama güzel yorumlanmış.

 28. Neslihan diyor ki:

  Ekşisözlük ilk 3’te değil. Çok enteresan.

 29. Özgür diyor ki:

  2. yorumdaki Bora arkadaşa katılıyorum Yonca vb. siteler üst sıraları haketmiyor. Çünkü bu siteler sadece chat vb. şekillerde kurulmuş siteler örn: mynet gibi kültürel bakımdan da zengin içerikli siteler üst sıraları hakediyor diye düşünüyorum.

 30. ahmet tunç diyor ki:

  Bu sıralama faydalı ve dikkat çekici

 31. kenan diyor ki:

  gereksiz bilgi yığınları arasında iyi bir çalışma olmuş faydalanalım inşallah

 32. yusuf diyor ki:

  bence süper olmuş çok tşk.ederiz..

 33. kadir diyor ki:

  yorumlar güzel olmuş. teşekkürler..

 34. Celal SEZEN diyor ki:

  Güzel yorumlamışsın, tebrikler.

 35. legend diyor ki:

  harika olmuş tebrikler

 36. alperen diyor ki:

  siteleri inceledim de en sacma 3lüğü milliyetin alması onun alanında daha basarılı onlarcası var ve + burada facebook’u göremedim ilk 100 arasında neden acaba?

 37. çiçekçi diyor ki:

  çok teşekkürler

 38. sibel diyor ki:

  odtü nün 2 adresi var biri metu.edu tr diğeri odtu.edu.tr
  neyi kınıyorsunuz anlamadım bu okulda yüzlerce yabancı öğrenci okuyor, eğitim dili ingilizce. 2 tane seçenek verilmiş. hiç yakıştıramadım çekememezlik görüyorum bu yorumunuzda..

 39. ibrahim diyor ki:

  bencede süper olmuş

 40. Ortaç diyor ki:

  Arkadaş biraz saçmalamış..
  Gerçekten doğru sonuçları istiyorsanız buraya bakabilirsiniz..

  http://www.alexa.com/site/ds/top_sites?cc=TR&ts_mode=country&lang=none

  Yonja’nın çok çok çok gerilerde olduğunu söyleyebilirim..

 41. Halef diyor ki:

  arkadaşlar bu listeye bakıp aldanmayın bu liste 2005 ten kalmaa

 42. cagatay diyor ki:

  boş işler yaa bunları bilmeyen insanlar nettee zaten girmezz herkez biliyor bunları öylemii halef dedigin gibi 2005 bu

 43. Aslı Kara diyor ki:

  Türkiye’nin nen çok ziyaret edilen web sitelerini bir arada yorumlarla birlikte görmek, değerlendirmek güzeldi. Ilgili yazar bu başlığı şu anki tarihe göre yenilerse daha da güzel olabilir.

 44. gönül diyor ki:

  bence internet yararlı tabi kullanmasını bilene

 45. benya diyor ki:

  bizler kadar boş işlerle uğraşanlar başka hiçbir ülkede yok.
  Bende daha yararlı birşeyler bulmak için en az ziyaret edilen siteleri aradım

 46. betül yılmaz diyor ki:

  öğretmenimi çok ama çok seviyorum

 47. Nacah diyor ki:

  Güzel bir çalışma olmuş teşekkürler…

 48. cenk armağan diyor ki:

  “Arkadaş saçmalamış” diyen arkadaş, göremiyor musun hazırlanma tarihini? 2005 senin yorumun? 2009 arada dört yılda elbet bi şeyler değişecek…

  Ona buna, yapılan çalışmalara bok atmal dışında bi şeye yaramayan milletiz

 49. iyi çalışma ellerinize sağlık arkadaşlar

 50. fatih diyor ki:

  çok güzel bir çalışma teşekkürler

 51. türk ünlüler diyor ki:

  çok güzel bir çalışma

 52. Aliahn Karaca diyor ki:

  Çok güzel bir site emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 53. koç burcu diyor ki:

  Sitenizi beğendim. Başarılar…

 54. prefabrik diyor ki:

  Çok güzel bir analiz çıkarmışsınız. Tebrik ederim.

 55. ali diyor ki:

  meteorolojinin sitesinde meteor diye yazmışlar demişsin ama doğrusu o zaten.

Leave a Reply