İki gayem var; daha fazla Türk gencinin dünya çapında iş yapar hale gelmesi ve Türkiye’nin en çok teknoloji ihraç eden ülkelerden biri olması.


Bugünün Türkiye’sinin ekonomik koşullarında yapabileceğimiz en akıllı* işlerden biri, burada (Türkiye’de) mobil ve dijital ürünler geliştirerek, yurtdışına satmak.

Bunun en iyi örneği yakın zamanda 1.8 milyar dolara Zynga firması tarafından satın alınan Sidar Şahin’in 2010 yılında kurduğu Peak Games. Bu Türkiye girişim tarihinin en yüksek satış rakamı.

Bu rakamın ne kadar büyük olduğunu kıyaslayabilmeniz için Halk Bankası’nın değerlemesinin 1.9, Türk Hava Yolları’nın 2.4 milyar dolar olduğunu belirtmem yeterli sanırım.

Yukarıda saydığım şirketlerde onbinlerce kişi çalışıyor, Peak bu başarıya yalnızca 100 kişi ile ulaştı. Bu verimliliği idrak edebiliyor musunuz?

Bu arada, bu yalnızca Türkiye için büyük bir satış rakamı değil, Facebook Instagram’ı 1, Google YouTube’u 1.65 milyar dolara satın aldı.

Şuna gönülden inanıyorum; Gelecek yıllarda ülkemizden bu ve buna benzer başarı hikayeleri çıkmaya devam edecek ve dünya Türkiye’nin bu yetenekli insanlarını konuşmaya başlayacak.

Evet, Türkiye’de oldukça fazla yetenekli, azimli ve heyecanlı insan var. Ama bu amaca ulaşmak o kadar da kolay değil. Dünya standartlarında ürünler yapmak, pratik çözümler bulmak ve ölçülü riskler almak gerekiyor.

  • Dünyaca kullanılacak bir iş fikrini nasıl bulurum?
  • Nasıl bir iş modeli kurmalıyım?
  • Ürünü nasıl tasarlamalıyım? Kullanıcı deneyimini nasıl geliştirebilirim?
  • Geliştirecek ekibi nasıl, nereden bulurum?
  • Dünyanın bir ucundaki potansiyel müşterilere nasıl ulaşırım?
  • Hangi pazarlama kanallarını kullanmalıyım?
  • Tüm bunlar için parayı nereden bulurum? Yatırımcıyı nasıl ikna ederim?
  • İşler kötü gittiğinde ne yapmalıyım?

Anafikir.com tam da bunun için var. Bu amaca ulaşmak için, tüm dünyada kullanılabilen bir teknoloji ürününü başarıyla hayata geçirebilmek için ihtiyacın olan pratik bilgilere, kaynaklara ve seni heveslendirecek, ilham verecek her türlü içeriklere buradan ulaşabilirsin.

Ben Selim**. 10 yılı aşkın süredir teknoloji ürünleri tasarlıyor, geliştiriyor, global olarak pazarlıyor ve satışını yönetiyorum. İstediğim, bu hedefle ilgili kapsamlı ve kolay anlaşılabilir bir Türkçe kaynak oluşturmak.

Öncelikle; yıllar içinde, birlikte yaptığımız işler sırasında derin dostluklar kurduğum deneyimli iş arkadaşlarım, sonra senin ve diğer tüm heveslilerin yardımıyla, 1 yıl gibi kısa bir sürede bunu gerçekleştirmek istiyorum.

Tüm bunların sonunda, Türkiye’nin %1’lerde olan teknoloji ihracat oranı***nın artmasını görmek ve buna küçük de olsa bir katkımızın olması şahane olmaz mı?


* Neden Akıllıca? - Burada Yap, Tüm Dünyaya Sat 
** Selim Yörük - Kısa Özgeçmiş - Linkedin Profili
*** The Global Economy - Information Technology Exports - Country Rankings

Buna benzer yeni içerikleri anında almak ister misin?