Marka elçileri, markana inanan ve ürünlerini seven gerçek kişilerdir. Onların elleri üzerinde şirketin uzun yıllar ayakta kalabilir.

Bu kişiler senin ürünlerini hayatlarının bir parçası olarak görürler ve markanın daha fazla kişi tarafından kullanılıyor olması onları mutlu eder. Ürünün reklamını hiçbir karşılık beklemeden yaparlar.

Yok artık. Böyle insanlar hakkaten olabilir mi? Marka ile bu kadar bağlılık kurabilecek insanlar nereden bulunur? Bütün müşterilerin böyle olsa, sırtın yere gelmez değil mi?

Aslında bu kadar da inanılmaz bir kavram değil bu. Çoğu pazarlama uzmanı bu kavrama “Ağızdan ağıza pazarlama” lakabını da takar. Ama bahsedilen aynı şeydir. İnsanların ürünlerin hakkında pozitif bir şekilde, kendi etki alanında bir diyalog başlatması ve bunu alışkanlık haline getirmelisin.

Sen, akıllıca atacağın adımlarla bu tür müşterilere sahip olabilir ya da sayılarını arttırabilirsin, mucize değil.


Adımlar

 1. Elçisi olan bütün markaların mutlaka bir hikayesi de vardır. Eğer hikayen yoksa, okumaya devam etmene gerek yok (Bkz: Hikayeni Tasarla ve Yaşa)
 2. Çalışanların senin ilk elçilerindir. Önce onları senin reklamını yapan, seninle birlikte çalıştıkları için, böyle şahane bir ürünü yarattıkları için gurur duyar hale getirmelisin.
 3. Marka elçilerine sahip olmak istiyorsan önce mevcut müşterilerine bakmalısın. Belki farkında değilsin ama birçok elçin var. Onları tanıyıp, sayılarını arttırmak için benzerlerine nasıl ulaşabileceğinin yollarını aramalısın.
 4. Onları tespit etmek için kullanılan basit bir kavram var; Net Promoter Score. Aslında terime takılma. Mevcut müşterilerine, 0 ile 10 arasında bir skala ile “Ürünlerimizi arkadaşlarınıza tavsiye eder misiniz?” diye sor. 9 ve 10 verenler senin elçilerindir.
 5. Onlara özen göster. Ve mümkünse özel bir iletişim kanalı oluştur. Onların mutlu kaldığından emin ol.
 6. Onların daha fazla kişiye ürününden bahsetmesini sağlamak için onlara fırsat ver.
  • Doğrudan “Şimdi bizi arkadaşlarınıza tavsiye edin” demek yerine,
  • Sizi çok seviyoruz. Bugüne kadar bizimle olduğunuz için size 1 ay ücretsiz kullanım tanımladık. Güle güle kullanın. Ayrıca yakınlarınızın da sizin sayenizde ürünümüzü deneyebilmesi için 10 tane deneme kodu yolluyoruz
 7. Tespit ettiğin elçilerle sosyal medyada konuş, onların seninle kendi mecralarında sohbet etmesinin yolunu aç. Bunu yine direkt yollarla değil, üstteki gibi sevimli ve samimi şekillerde yapmalısın.
 8. Sosyal medyada senin hakkında konuşulanları dinle ve ürünlerin ile ilgili konuşanlara küçük sürprizler yap.
 9. Kendi resmi kanallarında, kurumsal sitende, blogunda ya da sosyal medyanda elçilerin kendi cümleleriyle, ürünün onların hayatındaki yerini anlatan hikayeler eklemelerini teşvik et.
 10. Gördüğün gibi marka elçilerine sahip olmak oldukça güç. Bu yüzden, kısa yoldan gidip, iş yaptığın pazarda müşterilerin kanaat önderi olan kişileri para karşılığı ürünlerinden söz ettirebilir, onları takip edenlere ürününü tanıtabilirsin. Ama bu konuda oldukça dikkatli olmalısın. Ters tepebilir. En iyi senaryo, bu kişilere ücretsiz ürününü denettirip, onların sevip doğal yollarla senden bahsetmelerini sağlamak olabilir.

Buna benzer yeni içerikleri anında almak ister misin?

Previous 3. Hikayeni Tasarla ve Yaşa
Next 5. Organiğe Odaklan
Kategoriler: