5. Organiğe Odaklan


Ürünün her yerine keşfedilmeyi arttıracak leziz kırıntılar serpiştirmelisin.

İnsanların ürününü kendiliğinden keşfettiği, bu keşif için senin ekstra bir para harcamadığın müşteri kazanma yöntemlerinin ortak adına “organik” diyoruz.

Bunun en popüler örneği; Ürünün temsil ettiği anahtar kelimeleri Google’da aratanların gördüğü arama sonuçlarında en üst sırada çıkma sayesinde kazanılan müşteriler bu sınıfa girer.

Organik müşteri sayısını ne kadar çok arttırırsan, kullanıcı edinim maliyetlerin o kadar çok düşer, bu da hem kar marjını arttırmanı yegane yollarından biridir.

Adımlar

 1. İnsanların ürününü kendiliğinden keşfetmesinin iki ana yolu var aslında. İlki (Bkz: Bir Hikayenin Olması)
 2. İkincisi (Bkz: Tavsiye)
 3. Bu ikisi bildiğimiz konular. Asıl işin sırrı ise; Ürünün içine 1 ve 2’yi doğal yollarlar arttırmayı sağlayacak, akıllı kullanım dinamikleri yerleştirmek. Bunu en iyi uygulayanlardan biri Instagram.
  1. Sevilme ihtiyacımızı insanların fotoğraflarımıza bıraktıkları kalplerle karşılarız. Çoğu uygulamanın yolladığı bildirimler rahatsız edicidir. Ama Instagram birisi bizi sevdiğinde bunu haber verir. Bu şahanedir. Bunu görünce koşa koşa uygulamaya geri geliriz. Bizi kimlerin “kalp”lediğini görür, rahatlar, mikro bir mutluluk yaşarız. Bir süre sonra bu bizde bir bağımlılık yaratır. Kalp canımız çeker. Kalp istiyorsak yeni bir fotoğraf paylaşmamız gerektiğini biliriz. Paylaşırız. Kalpler gelir. Bu sonsuz bir döngü şeklinde devam eder. Bu nedenle Instagram’ın bizim hayatımız içinde birçok hikayesi vardır. Onun için tatile çıkarız. Onun için gece eğleniriz ya daarkadaşlarla buluşuruz. Bunların hepsi kalp alma fırsatlarıdır bizim için. İşte size şahane bir hikaye.
  2. Bazen bizi yeterince kalpleyen yoktur. Bizi en kolay kimler kalpler? Yakınlarımız, arkadaşlarımız. O halde onlar da Instagram kullanmalılar. Onlara önce Instagram’dan bahsederiz. Hatta üye olmaları için ikna etmeye çalışırız. Çünkü onlar bizler için potansiyel kalpleyicilerdir. Tüm bunları bilinçli düşünmeyiz belki ama beynimiz Instagram’ın dopamin salgılattığını öğrenmiştir bir kere.
 4. Müşteri segmentlerinin ilgi alanlarına seslenecek içerikler yarat. Onlar kendi ihtiyaçları olan şeyi ararken senin içeriklerine rastladıklarında, ürününden haberdar olmuş olacaklar.
 5. Müşterilerin hangilerinin reklamdan hangilerinin kendiliğinden organik olarak geldiğini tespit edecek teknolojiler, Google Analytics ya da benzeri analiz araç-gereçleri kullan.
 6. Bu ayrımı yapabilmek teknik anlamda mümkün değilse, basit bir anket ile müşterilerine “Bizi nereden duydunuz?” diye sorabilirsin.
 7. Organik gelen müşterilerin ortak özelliklerini belirle ve onlara benzer insanları bulabileceğin yolların üzerine düşün.
 8. Organik müşteri getiren yollara yatırım yap. Oralara reklam verebilirsin ya da oradaki sıralamalarda yukarıya çıkmak için gerekli olan teknik konuları öğrenip ve uygulayabilirsin.
 9. Mutlu müşterilerinden yorumlar al. Onları dinle. Senin gururlandıran yorumları herkesle paylaş.
 10. Şahane bir ürüne sahip olduğunu kanıtlayacak her türlü sektör standardı, onay, inceleme ya da benzeri güven sağlayan her türlü yöntemi dene.

Eğer bu ya da benzer konularda sormak istedikleriniz olursa bana her zaman Linkedin'den ya da x/anafikir'den ulaşabilirsiniz.

Alttaki forma e-mail adresinizi girerseniz haftalık bültene kayıt olabilirsiniz.

Kategoriler: