Ürününü pazarlamanın yeni yollarını ararken, başka bir şirketle ortaklık kurmak müşteri tabanınızı genişletmenin etkili bir yoludur.

Stratejik ortaklıklar, mevcut müşterilere değer sağlamanıza olanak tanır, yeni kullanıcılara ulaşma fırsatı sunar ve ücretsiz veya düşük müşteri edinim maliyetleriyle daha fazla satış yapabilirsin.

İş ortaklıkları, iki taraf arasında açık ve net beklentilerle başlamalı ve güven ile zaman içinde gelişmelidir. Her iki firmanın da kazandığı fikirler üzerinde durmak, birlikteliğin uzun soluklu ve sağlam olmasını sağlar.


Adımlar

  1. Yaptığın işin en kritik kısmını bul. Onun dışındaki her şey için iş-ortaklıkları kurabilirsin.
  2. Peki işin en kritik kısmını nasıl belirlersin. Aslında çok basit. Rakiplerinden farklı olduğun, senin tercih edilmene neden olan tüm noktalar senin için kritiktir (Bkz: Fark Yarat).
  3. Müşterilerin senin ürünlerini satın aldığında yanında hangi ürün iyi gider? Onu yapan bir firma ile anlaşıp, onların ürünlerini satın alan her müşterin üzerinden komisyon alabilirsin.
  4. İş yapış şeklini kolaylaştıracak ve senin kendi başına yaptığında maliyeti çok daha fazla olacak her şey için iş ortağı arayabilirsin.
  5. Sana yeni müşteriler kazandırabilecek her türlü mecra ile satış performansı üzerinden anlaşabilirsin.
  6. Ürününe güven kazandıracak ya da müşterilerin saygı duyduğu derneklerle iş birliği kurabilirsin.
  7. Kampanya düzenleyip, ücret karşılığı başka firmaların ürünlerini müşterilerine tanıtabilirsin.
  8. Yaptığın işin incelikleriyle ya da uzmanlıklarınla ilgilenen firmalara danışmanlık modeli ile satış yapabilirsin.
  9. Lokal pazarlarda söz sahibi olan firmalar ile işbirliktelikleri ile müşteri tabanını genişletebilirsin.
  10. Rakibin ya da alternatifin olmayan, benzer müşterilere hitap ettiğin firmalar ile sektörü besleyen etkinlikler düzenleyebilirsin.

Buna benzer yeni içerikleri anında almak ister misin?

Previous 5. Organiğe Odaklan
Next 7. Geliri Arttır
Kategoriler: