1. Fark Yarat


Farklı olanı farketmek ve hatırlamak kolaydır. Başarılı bir ürün için müşterilerin işini kolaylaştır ve farklı ol.

İnsanlar ürün ya da servis satın almak istemezler. İnsanların hayatları vardır, yapmak istedikleri, arzuları, yaşadıkları problemler ve can sıkıntıları…

İnsanlar hayatlarında bir şeyi değiştirme umuduyla satın alırlar. Ne alırlarsa alsınlar, temelde hep bu vardır. Satın aldıkları şey; dertlerinin çözümüdür.

Bir problem yaşarlar. Önce kendi çabalarıyla çözmeyi denerler. Olmaz. Yardıma ihtiyaçları vardır. Akıl alırlar, etraflarına bakarlar, diğerleri nasıl çözüyor, yine bulamazlar. O zaman o problemi çözecek bir şey satın almaya karar verirler.

Gördüğünüz gibi insanlar son çare olarak ellerini ceplerine atarlar. Para en değerli kaynaklarından biridir. Problem o kadar can sıkıcı olmalıdır ki, farklı bir alternatif buladıkları durumda, para ile bu derdi çözmek zorunda kalsınlar.

Özetle; İnsanların satın almak isteyeceği bir şey sunduğunuzdan emin olmalısınız. Ve bunun en kolay yolu, pazarda bir fark yaratmaktan geçer.

Peki ürünümüzün fark yarattığından nasıl emin olabiliriz?

Eğer, hayata geçirmeyi planladığın ürün fikri alttaki üç özelliğe sahipse, gözün kapalı emin olabilirsin.

 1. Milyonlarca kişinin inanılmaz önemli bir ihtiyacını çözüyor
 2. Bundan önce kimsenin aklına gelmemiş ve
 3. Hiç kimsenin yapamadığı bir şeyi şahane bir şekilde yapıyorsa

Sana acı bir gerçek; Hiç kendini kandırma, aklındaki fikir bu özelliklerin üçünün birden hakkını verecek güçte değil.

Dünyaki milyarlarca insan içinde sadece parmakla sayabileceğin kadar kişi böyle bir fikre sahip şu an. O yüzden sen, ben ve diğer herkesin iş fikri, geliştirilmeye çok aç bir şekilde bekliyor.

Bu nedenle sana inovasyondan, inanılmaz fikirlerden ve onlara nasıl ulaşacağından bahsetmeyeceğim. Bizim en iyi olasılıkla yapabileceğimiz pazarda mevcut bulunan alternatiflerden daha iyisini ortaya koyabilmek.

Özetle; Hayata geçirmeyi planladığın iş fikrin müşteriyle karşılaştığında, bir çırpıda pazardakilerden farklı olduğunu hissettirebilmesi gerekiyor.


Adımlar

 1. Kullanıcı için bu problemde en kritik konu neyse onu radikal bir şekilde çözmeye çalış.
 2. Zayıflıklar: Rakiplerin zayıflıklarının üzerinde yüksel. Onların yaşattığı kötü deneyimleri bildiğini ve onları yok eden bir ürünle karşı karşıya olduklarını hissettir.
 3. Tasarım / Estetik: Ürünün sadece çözüme ulaştırması yeterli değil. Çözümü sağlarken sunduğu kullanıcı deneyimi, bu deneyimi nasıl bir tasarım içerisinde verdiği, estetik algısının yüksek olmasıyla detaylara verilen önem de tercih edilmekte önemli bir faktör olur.
 4. Özellik: Sayıca daha fazla özellik ya da aynı özelliklerin performansı, verimi, dayanıklılığı, sunduğu güvenceyi arttır
 5. Özelleştir: Pazarda sadece genele hitap eder şekilde sunulan ürünü, daha özel ihtiyaçlar için şekillendirebilirsin. Örneğin doktorlar, şirket sahipleri ya da öğretmenlere özel ürün gibi.
 6. Kişiselleştir: Ürünü herkesin kendi kullanım alışkanlıkları ve zevklerine göre değiştirmesini, güncellemesini sağlayabilirsin.
 7. Servis: Siparişi, teslim almayı, kurulumu ya da farklı servisleri ciddi anlamda kolaylaştır, hızlandır.
 8. Müşteri Hizmetleri: Kullanıcının yüzünü güldürecek kadar iyi bir kullanım, satınalma desteği sun.
 9. Boyut / Miktar: Diğerlerinden daha fazla sunarak fark yarat. Maliyetlerini gözeterek pek tabi.
 10. Pazarın yıkılmaz derecede kabul görmüş alışkanlıklarını düşün. Bu alışkanlıkları yıkabilir misin? Ya da birazcık değil, şaşırtıcı derecede iyileştirebilir misin?
  • Sil – Endüstrinin varlığından hiç şüphe etmediği faktörlerden hangileri ortadan kaldırılabilir?
  • Azalt – Hangi faktörler endüstri standardının çok altına düşürülebilir?
  • Arttır – Hangi faktörler endüstrinin standardının üzerinde yükseltilebilir?
  • Ekle – Sektörün hiç sunmadığı hangi faktörler eklenebilir?

Eğer bu ya da benzer konularda sormak istedikleriniz olursa bana her zaman Linkedin'den ya da x/anafikir'den ulaşabilirsiniz.

Alttaki forma e-mail adresinizi girerseniz haftalık bültene kayıt olabilirsiniz.

Kategoriler: