İş için doğru insanları bulmak, güçlü ve başarılı bir şirket kurmanın ilk ve en önemli adımıdır.

Bir girişimin başarısızlığa uğramasının üç ana nedeni var;

 1. Pazarın böyle bir ürüne ihtiyacının olmaması
 2. İşi ayağa kaldırabilmek için yeterli yatırımın bulunamaması
 3. İşi yapan takımın kalifiye olmaması

Yatırımı bulamayan ya da pazarı iyi ölçemeyenlerin de takım elemanları olduğunu düşündüğümüzde, girişimi var eden ya da yok edenin başta ekibi kuran fikir sahibi ve sonra da çalışanlar olduğunu net olarak görebiliriz.

Şahane bir ekip kurmak için şahane bir lidere ihtiyaç var. Hayal ettiği geleceği net bir şekilde aktarabilen, zeki, azimli ve fedakar biri olmalısın. Yoksa ortalama insanlar vereceğin para için “Evet” der ve ortalama insanlarla, en fazla ortalama işler yapabilirsin.


Adımlar

 1. Öncelikle ürün için hangi sorumluluklara ihtiyacın tek tek çıkar. Herkesin kullandığı “pozisyon” isimlerini kafandan at. Onlar genel geçer şeyler.
 2. Ürünü işliyorken düşün ve müşterinin ilk ürünle karşılaştığı andan, kullanıp çok memnun kaldığı ana kadar adım adım nelerin olması gerektiğini düşün.
 3. Çıkarttığın bu sorumlulukları hangi yeteneklere sahip insanların hakkını vererek eksiksiz yapabileceğini düşün.
 4. Şimdi bu sorumluluklar arasında en can alıcı olanı, olmazsa olmazı seç. Örnek; Bir teknoloji ürününde bu sorumluluk yazılım geliştirciye aittir.
 5. Görüşmede, sorumluluktan bahset ve bu sorumluluğa benzer geçmişte yaptıkları arasında “Ben olmasaydım başarılamazdı” dediği hikayeyi baştan sona, tüm detaylarıyla dinle.
 6. Kendi yeteneksizliklerini ve deneyimsiz olduğun konuları düşün. İyi bir ortak o boşlukları kapatan insandır. Yoksa, sana benzeyen, senin gibi düşünen ya da çok iyi anlaştığın arkadaşın değil.
 7. Çok konuşan ve bir işten bahsederken sürekli “ben” diyen diyen insanlara dikkat et. Senin ağzı değil, eli iş yapan insanlara ihtiyacın var. Gerçekten sıkı çalışacağından emin olduğun, geçmişte de sıkı çalıştığı günleri sana anlatabilen adamlarla çalış.
 8. Yaptığı işi çok seven insanları kaçırma. Onlar dıştan bir motivasyon olmadan, yalnızca başarmak için kendi kendilerini alevlendirebilirler.
 9. Hizmet edeceğin hedef kitlene saygı duyan insanlarla çalış. Hizmet ettiklerine saygı duymayan, sevmeyen insanlardan hiçbir şirkete yarar gelmez.
 10. Çoğu akıllı yatırımcı parasını fikre ya da ürüne değil, ekibe yatırır. Özellikle hızla değiştiğini bildikleri teknoloji dünyasında, her türlü kaotik durumun altından kalkabileceklerini düşündükleri insanlara paralarını emanet ederler, yoksa bir ürünün tutup tutmayacağını bilmeleri mümkün değil. Tutmadığında işi tekrardan ayağa kaldıracak da ekiptir.

Anahtar Sorular

 1. Neyi olağanüstü yaparsak bu ürün pazarda lider olur? En kritik sorumluluğu bulmak için bu sorunun cevabını vermelisin.
 2. Çok basit bir arayışım var; En ucuza, en çok çalışacak insanı arıyorum ama bulamıyorum neden? Büyük ihtimal içinden “Neden başkalarına ihtiyacım olsun ki? Şirketteki tüm işleri en iyi ben bilirim ve zamanım olsaydı hiç kimseye ihtiyacım olmaz, kendim yapardım” diye düşünüyorsun. Kimsenin seninle çalışmak istememesine şaşırmamalısın. Beraber çalıştığın insanlara değersiz olduklarını ve herhangi bir terslikte anında kapının önüne koyabileceğini görüyorlarsa, neden kendi hayatlarında böyle bir tedirginlik istesinler ki?
 3. Bir türlü gelişemiyoruz ve ben takımda ne eksik bulamıyorum? Eğer herhangi bir konuda senden çok daha uzman olan biriyle çalışmıyorsan, yerinde sayarsın. Seni bile şaşırtacak başarılara kendi kendine ulaşman mümkün değil.
 4. Yapılacak bir iş var ve onu kime vereceğime karar veremiyorum? Şirketin kuruluşunda aynı yetenek ve uzmanlıklara sahip iki kişi alman tamamen zaman ve para kaybı. Mümkün olduğunca kesişmeyen farklı yetenekteki insanları işe al ya da az kişiyle çalış.
 5. Ekibimde yaratıcı insanlara çok ihtiyacım var ama nasıl bulunur bilmiyorum? Her insan doğru şartlar altında, deneyim ve uzmanlıkları sayesinde yaratıcı fikirlerle gelebilirler. Daha fazla kötü fikir duymaya açık ol ve iyileri onurlandır.
 6. Çalışanlarım çok kalifiye ama benim kadar çalışmıyorlar. Mesai bitince işi bırakıp gidiyorlar? İnsanların maaşla çalıştığı bir ortamda fedakarlık beklemek mantıklı değil. Onların da iş dışında keyif almak istedikleri ya da sorumlulukları olan hayatları var. Ya onlara da ortaklık ver ya da gelecek hayallerinle onları da heyecanlandır.
 7. Performansından memnun olmadığım bir sürü insan var ama onları işten çıkartamıyorum? Onların şirkette olmasının ne onlara ne de şirkete bir yararı var.


Buna benzer yeni içerikleri anında almak ister misin?

Next 2. Çıkış Özelliklerini Belirle
Kategoriler: