Eğer, hayatında anlamlı bir hedef olsun istiyorsan, ya da sokak ağzıyla hayatının anlamını bulmak istiyorsan, önce kendini bilmen gerek.

Hayatımız birilerine öykünmekle geçer. Önce anne babamız, sonra okuldaki popüler arkadaşlarımız, üniversitede kampüsün en güzel kızını kapmış eleman, iş yerinde müdür, haberlerde Mark Zuckerberg, Elon Musk, Nevzat Aydın… Bitmez.

Başkalarının gözdesi olana imrendikçe ona benzemeye çalışırız. Onun gibi giyinmek, onun gibi konuşmak, onun sevdiklerini sevmek, sevmediklerini sevmemek…

Birilerinin sana ışık tutması, onların açtığı yoldan yürümeye çalışmak tabi ki şahane. Peki bizi mutlu edecek şey gerçekten bu mu?

İki önemli soru var;

  1. Öykündüğümüz insanlar gerçekten mutlu mu?
  2. Bizim ruhumuz, kişiliğimiz, doğrularımız da bu insanlara benziyor mu?

İlk sorunun cevabını bilmek zor. Ama hadi öğrenebildik diyelim ve cevabı “Hayır“. O zaman bu insanlara benzemek iyi fikir değil. Eğer cevabı “Evet, gerçekten mutlu” ise ikinci soru bizi bekliyor.

İkinci sorunun cevabını bilebilmemiz için hem onların hem kendimizin ruhunu, kişiliğini bilmemiz gerekiyor. Hadi onların biyografilerinden vs onların iç dünyasını çözdük. Şimdi zor kısmına geldik. Kendi ruhumuz, kişiliğimiz, doğrularımız ne?

Kendini tanıyor musun? İç dünyanı araştırdın mı hiç? Nasıl birisin, neler seni çok heyecanlandırır, neler korkutur, neler sevindirir, nasıl bir iş seni mutlu eder, nasıl iş arkadaşlarıyla iyi çalışırsın, senin ne moralini bozar…

Bu soruların cevabını bilmiyorsan, hayatta seni ne mutlu eder onu da bilemezsin. Senin için mutluluk ya da başarı nedir tanımlamazsan, tembellik eder, başkalarının tanımlarını kullanırsın. Bu da seni, sonunu hiç bilmediğin yerlere götürür.

Özetle, hayatta seni mutlu edecek anlamlı bir hedefin olması için kendini tanıman gerek.

Kendini tanımanın binbir türlü yolu var. Bunu sana öğretebilecek bir uzmanlığım yok ama şunları deneyebilirsin.


Kendine daha çok soru sor mesela. Ve bunları bir yerlere not et.

  • Ne yapmayı seversin?
  • Hayallerin neler?
  • Nasıl bir miras bırakmak istersin, kime?
  • Kendini en çok eleştirdiğin şey ne?
  • Diğerleri seni nasıl tanımlıyor? Seni nasıl tanımlamalarını istersin?

Günlük tut ve sürekli üzerinde durduğun duygularını, düşüncelerini gör.

Herkesin birden fazla rolü var hayatta. Bazen ebeveyn, bazen arkadaş, bazen takım lideri, sırdaş, akıl hocası, yaratıcı, problem çözücü… Sen de tüm rollerini sırala ve bu rollerden hangisi seni en iyi hissettiriyor ya da sadece bir rol seç deseler, hangisi olmak isterdin?

İlgi alanlarını listele. Ne tür şeyleri merak ediyorsun? En çok neyle zaman geçiriyorsun.

Sonsuz paran olsa, yine her gün kalkıp ne yapardın?

Yıllardır kullanılan, dünyaca kabul görmüş kişilik testlerini dene. Kişisel favorim yaklaşık bir asırdır geliştirilen, Carl Gustav Jung ve Myers-Briggs‘in araştırmalarına dayanan; 16 Arketip Testi. Ben her yıl tekrar tekrar bu testi yapıyorum ama sonuç hiç değişmiyor; INFJ

Bu testlerin sonucunda senin gizlediğin duyguların, motivasyonların, hayatta nelere önem verdiğin, güçlü ve zayıf yönlerin sıralanacak. Hatta bazı testler senin kariyer hayatına dair de çözümlemeler getirecek. Hangi mesleklerde mutlu ve başarılı olabileceğini sıralayacak.

Tüm bunlar sana kendini anlatacak. Böylece, tüm dış dünyadaki etkilerden bağımsız bir şekilde, hayatta seni gerçekten ne mutlu edecek bulabileceksin.


Buna benzer yeni içerikleri anında almak ister misin?

Previous 5. Sabırlı ve Azimli Ol
Next 7. Hedefini Koy
Kategoriler: