En az 5 yıl boyunca, günde 18 saat çalışacaksın, şu an aldığın maaşın yarısıyla yaşayacaksın ve her şeyin sonunda tüm bu çabaların boşa gidecek…

Bilmen gereken acı bir gerçek var; Kendi işini kurmuş insanların %90’ı bunu yaşadı.

Buradaysan, sen de kendi işini kurmaya hazırlanıyorsun. Büyük ihtimal seni de bu acı son bekliyor.

Bu sonu engellemek için yapabileceğin en iyi şey, neyle karşılaşacağını bilmek ve bu bilinçle başlamak ya da başlamamak.

Evet başlamamak gibi de bir seçeneğin var. Vazgeç.

Kendi işinin sahibi olmak son dönemlerde çok revaçta gibi ama yanılma, istatistikler bunu söylemiyor. Kendi işini kurmak o kadar zor ki, yıldan yıla, yeni bir iş kuranların sayısı dramatik bir şekilde azalıyor.

Tüm bu duyduklarına rağmen hala vazgeçmemişsen doğru yoldasın.

Şimdi seni vazgeçmeye ikna etmek (aslında azim ve kararlılığını ölçmek) için karşılaşacağın zorlukların kısa bir özetini sunuyorum.

 • Sorumlulukların tavana vuracak. Senden bir şey bekleyenler, yanlış kararların yüzünden hayatı darmaduman olanlar ve yapmak istemediğin bir sürü işin sorumluluğunu almak zorunda kalacaksın
 • Dertlerinle yalnız kalacaksın. Çoğu zaman sevdiklerin, arkadaşların, yakınların seni ve yaşadığın zorlukları umursamayacak.
 • Uzunca bir süre fakir yaşamak zorunda kalacaksın. Hayat standartların değişecek, rahatın bozulacak.
 • Bol bol kavga edeceksin. Ortaklarınla, çalışanlarınla, müşterilerinle, sevgilinle, çocuklarınla… Sürekli bir sinir harbinin içinde yaşamak zorunda kalacaksın.
 • Kendinden şüphe edeceksin. Yapamadığın, başaramadığın, çözemediğin bir sürü şey olacak ve bunlar seni geri zekalı ve işe yaramaz hissettirecek.
 • Hazırlıksız yakalanacaksın. Muhteşem bir plan yaptığını düşündüğün o an başına öyle bir şey gelecek ki, apışıp kalacaksın.
 • Dibi göreceksin. Her şeyin bittiğini düşündüğün ve artık ne yaparsan yap bu berbat işten kurtulamayacağını düşüneceksin.
 • Kıskanacaksın. Tanıdıkların muhteşem hayatlar yaşıyorken, senin yorgunluk ve stress’ten gözün seyreyecek.
 • İşlerin hiç bitmeyecek. Gece yarısı bile, iş düşünüyor olmaktan nefret edeceksin. Bir aralık bulup da sinemaya gitmek bile lüks gelecek.
 • Şahane bir ürün yaptığını düşünürken, kimse gelip o ürünü almak istemeyecek.
 • Yıllar geçecek ama başarı bir türlü gelmeyecek. Artık dayanacak gücün kalmayacak.

Peki tüm bunların üstesinden geldiğinde ne olacak? İşte en önemli şey bu. Eğer neyi başarmak istediğini doğru seçmezsen tüm bu zorlukları boşa geçmiş olacaksın.

Eğer kendini iyi tanıyor ve gerçekten istediğin bir hedef koymuşsan senden mutlusu olmayacak.

Tüm bunlara katlanmaya değer mi?

Cevabı sen vereceksin.


Buna benzer yeni içerikleri anında almak ister misin?

Previous 4. İlk Önce Aileni İkna Et
Next 6. Kendini Keşfet
Kategoriler: