“Gelir” kelimesini burada, ulaşmak istediğin hedefe giden yolu kısaltan herhangi bir şey olarak alabilirsin.

Eğer hedefin 1 milyon dolar ise gelirini “para” ile ölçersin. Ama 1 milyon kullanıcıya ulaşmak ise, gelirin artık para değil, “kullanım”dır.

Özetle, gelir alternatifleri çalışırken, aklında hep hedefin olmalı ve seni o hedefe yakınlaştıran her türlü hızlandırıcıyı arttırmak için uğraş vermelisin.

Paranın dışında gelir olabilecek şeyleri sıralayacak olursak;

  • Onay: B2B ürünlerde, parayı ödeyen ile ürünün satın alınmasına onay veren kişiler farklıdır. Önemli olan satın alınmasını isteyen yazılımcı, pazarlamacı yöneticileri bunlara örnektir.
  • İlgi / Zaman / Kullanım: İnsanların ürünü kullanması, içinde zaman geçirmesi, ilgi göstermesi senin için önemli bir değer olabilir. Örneğin ticari modeliniz reklam gösterme üzerine kuruluysa, ne kadar çok aktif kullanıcı sahibi olursan, o kadar çok reklam gösterebilir ve dolayısıyla para kazanabilirsin.
  • Veri: Başka firmalar için kritik olan kullanıcı bilgilerinin toplanması da ciddi bir değerdir. Bu bilgileri -kullanıcıların onayıyla- diğer firmalara satabilir ya da sorgulanabilir bir veri ambarı oluşturabilirsin.
  • Tavsiye: Bir kullanıcının ürünü tanıdıklarına önermesi, daha fazla kullanıcıya, dolayısıyla daha fazla satışa ulaştırabilir.
  • İkna: Önemli bir müşterinin ürün ile ilgili pozitif konuşması da ürün için güvenilirlik yaratır. Bu da ziyaretçilerin daha kolay satın alma kararları almalarını sağlar
  • Tanıtım Gücü: Önemli bir yayın organının ürün hakkında pozitif bir inceleme yapması da satın almayı ya da kullanıcı sayısını arttırır.

Kategoriler: