3. Gelir Yollarını Çıkart


Ulaşmak istediğin hedefe giden yolu kısaltan herhangi bir şey senin için “gelir“dir.

Eğer hedefin 1 milyon dolar ise gelirini “para” ile ölçersin. Ama 1 milyon kullanıcıya ulaşmak ise, gelirin artık para değil, “kullanım”dır.

Özetle, gelir alternatifleri çalışırken, aklında hep hedefin olmalı ve seni o hedefe yakınlaştıran her türlü hızlandırıcıyı arttırmak için uğraş vermelisin.


Adımlar

  1. Önce fikrini nasıl gelire dönüştüreceğini seçmelisin (Bkz: İş Modelini Seç)
  2. İş modeline uygun olarak, paranın dışında gelir olabilecek şeyleri sırala.
  3. Onay: B2B ürünlerde, parayı ödeyen ile ürünün satın alınmasına onay veren kişiler farklıdır. Önemli olan satın alınmasını isteyen yazılımcı, pazarlamacı yöneticileri bunlara örnektir.
  4. İlgi / Zaman / Kullanım: İnsanların ürünü kullanması, içinde zaman geçirmesi, ilgi göstermesi senin için önemli bir değer olabilir. Örneğin ticari modeliniz reklam gösterme üzerine kuruluysa, ne kadar çok aktif kullanıcı sahibi olursan, o kadar çok reklam gösterebilir ve dolayısıyla para kazanabilirsin.
  5. Veri: Başka firmalar için kritik olan kullanıcı bilgilerinin toplanması da ciddi bir değerdir. Bu bilgileri -kullanıcıların onayıyla- diğer firmalara satabilir ya da sorgulanabilir bir veri ambarı oluşturabilirsin.
  6. Tavsiye: Bir kullanıcının ürünü tanıdıklarına önermesi, daha fazla kullanıcıya, dolayısıyla daha fazla satışa ulaştırabilir.
  7. İkna: Önemli bir müşterinin ürün ile ilgili pozitif konuşması da ürün için güvenilirlik yaratır. Bu da ziyaretçilerin daha kolay satın alma kararları almalarını sağlar
  8. Tanıtım Gücü: Önemli bir yayın organının ürün hakkında pozitif bir inceleme yapması da satın almayı ya da kullanıcı sayısını arttırır.
  9. Mevcut Müşterin: Ürününü zaten satın almış birine tekrar satış yapmak, ürünü hiç bilmeyen birine yapmaktan çok daha zor. Mevcut müşterilerinden nasıl daha fazla gelir kazanabilirsin, yollarına çalış.
  10. Otomatize Et: Ürünü satın almak isteyen çok fazla insan var ama limitli kaynak yüzünden satış yapamıyorsan, süreçlere teknolojiyi sok ve birim zamanda daha çok satış yaparak gelirini arttır. Örneğin müşteri temsilcilerin yetişemiyor, o zaman işi satışa yaklaştıracak bir chatbot şahane bir çözüm olabilir.

Eğer bu ya da benzer konularda sormak istedikleriniz olursa bana her zaman Linkedin'den ya da x/anafikir'den ulaşabilirsiniz.

Alttaki forma e-mail adresinizi girerseniz haftalık bültene kayıt olabilirsiniz.

Kategoriler: