Yıllarca, seninle birlikte büyüyecek bir canlıyı çağıracağın en güzel ismi bulmak için yaratıcılığını çalıştırman gerekiyor.

Hayata geçirmek istediğin ürününe çocuğun gibi davranmalısın.

Nasıl iş modeli anlamında ciddi bir fark yaratman gerekiyorsa, aynı şekilde ürünün isimi konusunda da benzer bir yaratıcılık göstermelisin.

İsim, müşteriyle karşılaştığında ilk görülen, duyulan şeydir. Ve her isimin duyulduğunda hissettirdiği bazı duygular vardır.

İnsanlar ürününle ilk kez tanıştıklarında ne gibi duyguların oluşmasını istiyorsan, ismini de o doğrultuda koyman gerekiyor.

Adımlar

  1. Yaptığınız işi anlatsın ya da çağrıştırsın.
  2. Kolay hatırlansın, farklı ve dikkat çekici olsun. Başkalarıyla karıştırılmasın.
  3. Kısa olsun. 22 karakterin üstü uzun sayılır.
  4. Kolay okunabilsin, kolay anlaşılabilsin. İsmi söyledikten sonra “Efendim?“, “Pardon?” kelimelerini duymayalım.
  5. Fazla dar bir isim olmasın. Şu an sadece elma satıyor olabilirsiniz ama bu ileride şeftali satmayacağınız anlamına gelmiyor. “Enfes Elmalar” yerine “Enfes Meyveler” daha mantıklı.
  6. Eğer yaratıcılığın tıkandıysa ilham veren isim bulma araç-gereçlerini kullan (Bkz: Namelix)
  7. Sevdiğin isimlerin alan adını kontrol et. Namemesh ve Bustaname çok işine yarayabilir. Ama alan adı alınmamış ise şanslısın. Ama alınmış olsa bile şahane bir ismi alan adı dolu diye terketme.
  8. Eğer işinde sosyal medya çok önemliyse, alan adı aratır gibi en önemli sosyal mecralarda bu isimde bir hesap açılmış mı, kullanılıyor mu kontrol et.
  9. Tüm isim önerilerini listelediğin bir form yarat. Formu aklına güvendiğin ya da daha önemlisi, potansiyel müşterilerine yolla. “Hangisini sevdiniz?” demen yeterli.
  10. Bir günde isim bulmaya çalışma. Zamana bırak. Sevdiğin isimleri günler sonra da seviyor musun, hala sevimli ve şık geliyor mu tekrar düşün.


Buna benzer yeni içerikleri anında almak ister misin?

Previous 5. Arayüzleri Tasarla
Next 7. İlk Fazı Üret
Kategoriler: