1. Ülke Adaylarını Seç


Uluslararası olarak genişlemeye hazır olduğunu hissettikten hemen sonra, birçok soru oluşmaya başlar. Hangi ülke, nasıl ve ne zaman girilmeli, dil bariyeri…

İşler şu anki ülkede her şey şahane gidiyorken ve cesareti toplayıp globalleşme kararı vermişken, 196 ülke arasından seçim yapmaya çalışmak olağanüstü zor bir göreve dönüşebilir.

Yeni bir ülkede satışa başlamak, dijital bir ürün için, fiziksel operasyonları olan karmaşık ürünlere kıyasla çok daha kolay olabilir ama yine de araştırma aşamasını geçiştirmek mantıklı değil.


Adımlar

  1. Her şeyden önce, yeni bir ülkeye mental olarak gücün yetecek mi? Daha fazla zaman ayırabilecek misin? Bu ekstra eforu vermekle ilgili emin misin? Bu bazen yeni bir şirket daha yönetmek kadar zor olabilir. Tekrar düşün.
  2. Şu anki ülkede her şey iyi gitmiyor olabilir. Belki de ürünün başka ülkeler ve kültürler için daha uygundur. Bunu aynen pazarlama kanalı seçerken yaptığımız gibi deneyip yanılarak bulabiliriz (Bkz: Pazarlama Kanallarını Dene)
  3. Aynen fikrin gücünü araştırırken yaptığın gibi, doğru sorularla hedef ülkelerdeki pazarı yutmalısın. Çünkü her ülke başka bir pazardır. Başka bir pazarda fikrin zannettiğin kadar güçlü olmayabilir. Emin olmalısın.
  4. Kültürüne ve diline en yakın olduğun ülkeden başlamak en akıllıcasıymış gibi geliyor ama her zaman öyle olmayabilir.
  5. Ürünün benzerlerinin o ülkede nasıl tepki aldığını, rekabet seviyesini, fiyatını önceden bilerek ülkeleri kıyaslamalısın.
  6. Reklam maliyetleri de çok önemli. Reklam maliyetlerin artacaksa, fiyatın da mutlaka artmalı.
  7. Eğer açıldığın pazarda bir iş gücüne ihtiyacın varsa yani o ülkedeki birini işe almak zorundaysan, bunu ordaki profesyonellerden birine yaptırmak isteyebilirsin. Ya da serbest zamanlı (freelance) birileri ile kısa dönemli olduğu net olan denemeler yapabilirsin.
  8. Ülkenin ekonomik durumu ve insanların alım gücünü şu anki ülke ile kıyaslamalısın. Numbeo tam da bunun içindir, kullan (Bkz: Numbeo).
  9. Ülkenin regulasyonları şu anki ülkeden farklı ve ürünü istediğin gibi pazara sürmene engel oluyor olabilir. Ya da vergisel ekosistem dezavantajlı ya da çok avantajlı olabilir.
  10. En iyi çalışan pazarlama kanalın hedef ülkedeki durumuna da mutlaka bakmalısın. Henüz o teknik gelişmişlikte olmayabilirler ya da yeterince cep telefonu kullanan yoktur.


Eğer bu ya da benzer konularda sormak istedikleriniz olursa bana her zaman Linkedin'den ya da x/anafikir'den ulaşabilirsiniz.

Alttaki forma e-mail adresinizi girerseniz haftalık bültene kayıt olabilirsiniz.

Kategoriler: